Zmiany w budżecie obywatelskim. Koncerty, festyny i zabawy integracyjne zamiast dużych projektów?

Od trzech lat mieszkańcy Raciborza mają wpływ na wydatki z miejskiej kasy. Wszystko za sprawą budżetu obywatelskiego, którego pula wynosi 1,5 mln zł. Dotychczas najlepsze projekty wyłaniano w drodze głosowania, w tym roku jednak do niego nie doszło, ponieważ wartość wszystkich zgłoszonych i spełniających warunki formalne pomysłów zmieściła się w bazowej kwocie. Władze miasta oceniły, że budżet obywatelski bez głosowania traci swoją ideę. Prezydent Mirosław Lenk na posiedzeniu komisji budżetu przedstawił radnym propozycję zmian w jego regulaminie.
Przewodniczący miejskiej komisji budżetowej, Jan Wiecha zauważył, że brak konieczności głosowania nad projektami wywołał pesymizm co do dalszego funkcjonowania budżetu obywatelskiego według dotychczasowych zasad. Nie krył również satysfakcji z faktu, że Racibórz realizuje tego typu inicjatywę i regulamin budżetu już posiada, ponieważ łatwiej będzie pracować na funkcjonujących przepisach. A te zdaniem władz miasta i nie tylko wymagają w niektórych miejscach liftingu, w innych z kolei radykalniejszej modyfikacji. O tegorocznym budżecie pisaliśmy tutaj.
Zespół, który zajmuje się weryfikacją zgłoszonych projektów podjął się wyzwania przygotowania propozycji zmian w budżecie obywatelskim. Mirosław Lenk przedstawił je w poniedziałek radnym. Przypomnijmy, że uprawnienie do zatwierdzania regulaminu spoczywa w rękach głowy miasta. Prezydent przyznał jednak, że chciałby wypracować wspólne stanowisko. - Tak, aby to, co uchwalę jako organ wykonawczy, nie odbiegało znacząco od państwa oczekiwań. W tym roku nie głosujemy nad żadnym projektem. Mówię to z bólem, ponieważ moim zdaniem idea całego przedsięwzięcia powoli się zatraca - nie krył Lenk.
Radny Leon Fiołka zaapelował, aby na razie niczego nie zmieniać, ponieważ na horyzoncie są zmiany przepisów o samorządzie, w których budżet obywatelski będzie obligatoryjny, a - według ostatnich informacji dotyczących planów ustawodawcy - regulamin ma uchwalać rada miasta. - Może w tym roku do końca nie wypalił, ale nie wylewajmy dziecka z kąpielą - zaproponował radny z Brzezia, dodając, że w większości przypadków po pieniądze sięgnęły grupy, które naprawdę ich potrzebują.
Zdaniem prezydenta potrzebne jest więcej "miękkich" projektów, czyli wszelkiego rodzaju wspólnych, lokalnych przedsięwzięć mieszkańców. - Ciągle skupiamy się na inwestycjach, siłowniach na wolnym powietrzu, placach zabaw, a zapominamy o równie ważnych koncertach, festynach czy piknikach, które mogą zintegrować i usatysfakcjonować sporą grupę raciborzan. Przeglądając projekty do budżetu obywatelskiego innych miast dostrzegam mnogość tego typu pomysłów - zaznaczył Mirosław Lenk.
Propozycje zmian do budżetu obywatelskiego zebrane podczas posiedzenia zespołu do spraw weryfikacji projektów:
1. Wszystkie projekty wpadają do jednej puli (likwidacja stref i projektów lokalnych, projekty mogą być realizowane w dowolnej części Raciborza
2. Wszyscy głosują tylko 1 raz na 1 projekt, bez względu na miejsce zamieszkania w Raciborzu
3. Likwidacja minimalnej i maksymalnej wartości projektu (tj. każdy projekt może być wart od 1 zł do 1,5 mln zł), raz na 3 lata jeden duży projekt?
4. Dopuszczenie projektów związanych z budową i remontem dróg, chodników, parkingów, ale wyłącznie gminnych (nie powiatowych lub wojewódzkich czy krajowych)
5. Realizacja projektów wyłącznie na terenach gminnych (bez terenów wspólnot, obszarów zabudowy wielorodzinnej itp.)
6. Uściślenie kwestii realizacji projektów dotyczących zakupu wyposażenia dla klubów sportowych. Możliwość taka jest już w konkursach ofert.
7. Aby projekt był realizowany musi zdobyć minimu 100 głosów. Nie zostanie zrealizowany nawet jeżeli starczy na niego pieniędzy, a nie uzyska określonego wyżej minimum.
8. Wprowadzić preferowany zapis o działaniach miękkich związanych z integracją społeczności lokalnych, w tym: konferencje, festyn, spotkania nieformalne, gry i zabwy integracyjne, pikniki rodzinne, zajęcia o różnym charakterze.
Wydział Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz zachęca wszystkich mieszkańców do zgłaszania wszelkich propozycji zmian, uwag, spostrzeżeń, wniosków i rekomendacji, które posłużą do wypracowania nowej formuły budżetu obywatelskiego. Uwagi mogą dotyczyć każdego etapu (tj. promocji, edukacji mieszkańców, zbierania projektów, weryfikacji, głosowania) i każdego dokumentu powiązanego z budżetem obywatelskim (regulaminu, formularzu zgłoszenia itp.).
Swoje propozycje można zgłaszać do 30 listopada w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz osobiście (III piętro, pokój 321) lub mailowo na adres: rozwoj@um.raciborz.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany