Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 202507:09

Śląska policja rozbiła gang działający na międzynarodową skalę

Śląska policja rozbiła gang działający na międzynarodową skalę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Reklama
Racibórz:

Grupa zajmowała się handlem ludźmi oraz produkcją, przemytem i handlem narkotykami, które trafiały do Szwecji i poza Unię Europejską. W efekcie śledztwa nadzorowanego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Katowicach przy współpracy z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej dotychczas zatrzymali w Polsce 8 członków grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców, natomiast 7 innych członków grupy w ramach działań koordynowanych przez Europol zatrzymali funkcjonariusze policji i straży granicznej z Belgii i Niemiec.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w trakcie śledztwa prowadzonego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o zasięgu międzynarodowym, w której skład wchodzili pseudokibice jednej ze śląskich drużyn piłkarskich. Stróże prawa zatrzymali łącznie 8 osób w wieku od 22 do 59 lat, w tym 3 kobiety, które były bezpośrednio zaangażowane w przestępczą działalność grupy, obejmującą okres od czerwca 2023 do lutego 2025.

Śledczy ustalili, że narkotyki m.in. płynna amfetamina, marihuana, kokaina, tabletki ekstazy i MDMA były przemycane z królestwa Niderlandów do Polski, a następnie z Polski część z nich m.in. amfetamina i kokaina trafiały do Szwecji oraz poza UE. Członkowie grupy w Świętochłowicach produkowali amfetaminę z przemyconej wcześniej jej płynnej postaci. Reszta sprowadzanych do Polski narkotyków dalej wprowadzana była do obrotu na terenie naszego kraju.

Równolegle członkowie grupy organizowali nielegalne transporty imigrantów szlakiem bałkańskim — od Serbii, przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę, aż do Niemiec. W zakresie działań związanych z nielegalną migracją, śląskich policjantów wspiera Straż Graniczna z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, a także służby z Belgii i Niemiec. Akcję o zasięgu międzynarodowym koordynował Europol.

Zgromadzony materiał dowodowy potwierdza, że członkowie grupy  wprowadzili do obrotu tony narkotyków oraz przerzucili za granicę nawet setki nielegalnych imigrantów. Podczas działań prowadzonych w naszym kraju, śląscy policjanci zlikwidowali m.in. linię produkcyjną oraz przejęli kilkadziesiąt kilogramów narkotyków zatrzymując także członków grupy. Stróże prawa zabezpieczyli także luksusowy samochód oraz gotówkę. W toku przeszukań śledczy odnaleźli także repliki broni maszynowej i broni krótkiej.

W trakcie prowadzonego śledztwa policjanci ustalili, że w sprawę zaangażowani byli także dwaj mężczyźni przebywający na stałe w Belgii, którzy współorganizowali transport ludzi z krajów trzecich na zachód. Jeden z nich początkowo działał na terenie Polski wspólnie z polskim organizatorem przemytu cudzoziemców. Ten wątek śledczych jest kontynuowany przez tamtejszą policję we współpracy z niemieckimi funkcjonariuszami.

Mężczyźni wraz z innymi osobami zamieszanymi w przestępczy proceder zostali zatrzymani w Belgii i Niemczech. Działania odbywały się w ramach międzynarodowej operacji dotyczącej zwalczania nielegalnej migracji sygnowanej przez Europol. W sumie organy ścigania zatrzymały 15 członków przestępczej międzynarodowej sieci przemytniczej, z czego 10 osób to obywatele Polski, których zatrzymali śląscy policjanci.

Ostatnia realizacja koordynowana przez Europol miała miejsce wczoraj w Belgii.

Ostatnie realizacje na terenie naszego kraju miały miejsce w Świętochłowicach we wrześniu 2024 roku, gdy policjanci zatrzymali osoby odpowiedzialne za produkcję i posiadanie dużych ilości narkotyków, a następnie pod koniec lutego 2025 roku.

Wtedy (luty) na podstawie postanowienia prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, funkcjonariusze przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję wymierzoną w członków grupy przestępczej działającej na terenie Śląska. 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz mundurowymi z jednostek Policji w Katowicach, Jaworznie, Świętochłowicach i Piekarach Śląskich wspierani przez śląskich kontrterrorystów z Katowic dokonali wówczas zatrzymania 7 osób w wieku od 25 do 41 lat, w tym 2 kobiet. 

Osoby te są podejrzane o udział w grupie przestępczej zajmującej się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych oraz posiadanie znacznych ilości narkotyków. W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych śledczy zabezpieczyli także narkotyki i gotówkę.

W toku dalszych czynności, w marcu br. funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców KWP w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, na podstawie postanowienia Prokuratury Krajowej, w Świętochłowicach zatrzymali 59-letnią kobietę. Pracowała ona w lokalu, w którym znajdował się punkt z nielegalnymi grami hazardowymi, który był również miejscem magazynowania środków narkotycznych przez członków grupy. Podczas działań służby zabezpieczyły 6 automatów do gier oraz inne przedmioty mogące mieć związek z przestępczą działalnością.

Zatrzymanym osobom, prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił łącznie 22 zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji substancji psychotropowych oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, posiadania narkotyków, w tym w znacznej ilości oraz organizowania nielegalnych gier hazardowych.

Na wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, decyzją sądu, wobec sześciu podejrzanych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast w stosunku do pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 50.000 zł oraz zakazu opuszczania kraju. Postępowanie ma charakter rozwojowy.

Autor: KWP Katowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

Gość (IP: *.*.*.128) 15 maja 202513:55
Brawo policja murem za polskim mundurem brawo a pseudo kibice zrobili dobrą robotę bo wywieźli z Polski więcej migrusów niż nasz lewacki rząd rudego cwela niemieckiego zdrajce tylko PiS i Patrioci coś znaczą w Polsce a lewacka kurwa do Moskwy tam ich miejsce

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 maja 202521:10

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO]

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Ćwierćfinał Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej rozegrany w środowe, 14.05., popołudnie na boisku przy Srebrnej dostarczył wielu emocji. Naprzeciw siebie stanęły zespoły MKS Unii Racibórz oraz rezerwy ekstraklasowego GKS Katowice. I choć raciborzanie ostatecznie pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi, to tanio skóry w starciu z Gieksą nie sprzedali. Spotkanie rozegrano bez udziału publiczności.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.