Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 maja 201907:57

Muzeum Śląskie przywraca pamięć o cichych bohaterkach powstań. Wystawa Niezapomniane już otwarta

Muzeum Śląskie przywraca pamięć o cichych bohaterkach powstań. Wystawa Niezapomniane już otwarta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Rola kobiet w powstaniach i wydarzeniach okołoplebiscytowych jest praktycznie nieznana. Dzięki wielu badaniom źródeł historycznych udało się wydobyć z zapomnienia tę bardzo znaczącą dla XX-wiecznej historii Górnego Śląska zbiorowość. Dlatego to właśnie kobietom poświęcona została najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim, zatytułowana „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”. Wystawie, której wernisaż odbył się 2 maja, towarzyszy pierwszy na Śląsku muzealny pokój zagadek o nazwie „Skrytka powstańców”.

W narracji dotyczącej powstań śląskich i akcji plebiscytowej utrwaliło się postrzeganie mężczyzn jako jedynych bohaterów tych wydarzeń. Mówiąc o powstańcach śląskich, myślimy przecież zazwyczaj: mężczyźni w różnym wieku. Owszem, tylko niewielki odsetek powstańców stanowiły kobiety (około 2–3 procent wśród ok. 40–60 tysięcy powstańców). A jednak gdyby nie ich mobilizacja i wsparcie, zarówno powstania, jak i akcja plebiscytowa nie nabrałyby takiego znaczenia. 

Kobiety można odnaleźć w każdej z form działalności powstańczej. Walczyły z bronią w ręku (chociaż były to sytuacje epizodyczne), kopały okopy, organizowały pomoc rannym, były kurierkami czy tłumaczkami, obsługiwały telefony i telegrafy. Były przy tym uznawane za niezwykle odpowiedzialne i zdyscyplinowane, a także zachowujące spokój i zimną krew. 
Na wystawie zatem można odnaleźć historie kobiet aktywnie uczestniczących w powstaniach śląskich i plebiscycie i podejmujących się różnych odpowiedzialnych zadań. Ale w centrum uwagi tej kameralnej, intymnej wręcz ekspozycji znajdują się ciche bohaterki tych wydarzeń – żony, matki czy siostry powstańców, nad których rolą przechodzimy często do porządku dziennego. A to one wzięły na siebie całą odpowiedzialność za opiekę nad rodzinami i ich utrzymanie, gdy mężczyźni byli na wojnie, walczyli w powstaniach, działali w związku z plebiscytem, a później znaleźli się na tułaczce, wygnaniu, w więzieniach hitlerowskich, obozach koncentracyjnych. To kobiety podtrzymywały wówczas byt rodzin. Celem wystawy jest wydobycie z cienia tej zapomnianej, a niezwykle ważnej zbiorowości, którą tworzyły przecież babcie, ciotki i matki wielu dzisiejszych mieszkańców Śląska. 

Ekspozycja stanowi kolejny rozdział w badaniach nad powstaniami śląskimi prowadzonych od samego początku działalności Muzeum Śląskiego w 1929 roku, kiedy to instytucja rozpoczęła zbieranie pamiątek powstańczych i plebiscytowych. Działania te zostały zintensyfikowane w ostatnich latach, czego wyrazem jest cykl publikacji poświęconych powstaniom, w tym monumentalne wydawnictwo „Archiwum powstań śląskich”. Pierwszy jego tom ukazał się w 2017 roku, a tom drugi ukaże się w przyszłym roku. 

Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, innych placówek muzealnych w regionie: Chorzowa, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rybnika i Zabrza, a także ze zbiorów prywatnych potomków powstańców śląskich. Są to materiały propagandowe (plakaty, pocztówki, ulotki), sprzęt medyczny czy biurowy. 

W celu przygotowania wystawy zostały przeprowadzone liczne badania historyczne. Temat obecności kobiet w trakcie działań powstańczych i plebiscytowych nie został jednak z pewnością wyczerpany. Dlatego Muzeum Śląskie zachęca do eksplorowania rodzinnych historii, a następnie do podzielenia się nimi. Z pewnością w wielu śląskich rodzinach przechowywana jest nadal pamięć o licznych wyjątkowych postaciach, ale także o cichych bohaterkach tamtych wydarzeń. W przestrzeni wystawy umieszczona została specjalna księga, w której można zapisać osobiste historie z okresu powstań i plebiscytu. Szczególnie cenne są oczywiście te dotyczące udziału kobiet w tych wydarzeniach. Zachęcamy zatem do odwiedzania wystawy razem z babciami, matkami czy ciociami oraz do wpisywania do księgi wszelkich wspomnień i opowieści wartych przypomnienia i zapamiętania. 

Wystawa została oparta na kilku obszarach tematycznych. Oprócz życia codziennego są to: 

Na froncie 
Przykładów na udział kobiet w walkach powstańczych z bronią w ręku jest niewiele. Były to np. Marta Dworowa, Anna Sarnowska i Matylda Ogórek (jak udało się ustalić badaczom na podstawie materiałów historycznych). Kobiety brały także udział w transportach broni, kopaniu okopów, a nawet działały w wywiadzie (stosunkowo łatwo było im przekraczać linię frontu). Poza tym prowadziły kantyny, kasyna czy kuchnie polowe. Pełniły też funkcję tłumaczek (np. w trakcie rokowań pokojowych w Błotnicy Strzeleckiej). Personel żeński szył też sztandary, opaski powstańcze oraz przygotowywał lniane koszule dla poległych – tzw. śmiertelnice. 

W powstańczym szpitalu 
W służbach sanitarnych działały setki kobiet – wcześniej specjalnie w tym celu przeszkolonych. Pełniły przede wszystkim funkcje sanitariuszek i pielęgniarek. Co ciekawe, prawie wszystkie siostry PCK były spoza obszaru plebiscytowego (jedyną lekarką Górnoślązaczką była Maria Rajda). Wiele kobiet stanowiło również personel szpitalny. 

W powstańczym sztabie 
Bardzo ważną rolę odegrały kobiety w pracach kancelaryjnych, stenografując, sporządzając pisma czy protokoły, a także obsługując telefony i telegrafy. Aby robić to jak najlepiej, część z nich przeszło specjalne szkolenia (także w Wielkopolsce). Jako redaktorka w gazecie „Powstaniec” pracowała Olga Zarzycka (później Ręgorowicz). 

W akcji plebiscytowej 
Kobiety prowadziły aktywną działalność agitatorską, namawiając do udziału w głosowaniu, roznosząc materiały propagandowe czy rozlepiając plakaty. Do działalności tej przygotowywały się na specjalnych kursach organizowanych choćby w bytomskim hotelu „Lomnitz” czy przez Towarzystwo Obrony Zachodnich Kresów Polski w Krakowie. Występowały także w amatorskich teatrzykach plebiscytowych (np. „Fredry” i „Wesołości”). 
Oprócz tego sprawdzały listy wyborców i kontrolowały, by nie wpisywano na nie „martwych dusz”. Przyjmowały na dworcach emigrantów, którzy przyjeżdżali na głosowanie, i organizowały dla nich wyżywienie i noclegi. Dyżurowały przy urnach wyborczych i umożliwiały oddanie głosu osobom chorym, niepełnosprawnym czy starszym. 

Częścią wystawy jest pierwszy na Śląsku muzealny pokój zagadek, nazwany „Skrytką powstańców” – specjalna sala przygotowana w przestrzeni ekspozycji. Wykorzystana w niej została popularna forma quizu. Uczestnicy mają rozwiązać szereg zadań dotyczących wszystkich trzech powstań śląskich (pomóc w tym może uważna lektura treści prezentowanych na wystawie). By osiągnąć sukces i odnaleźć skrytkę, muszą wykazać się także ścisłą współpracą. W pokoju zagadek może jednocześnie przebywać od dwóch do sześciu osób (a w przypadku grup szkolnych do 10 osób). Czas na rozwiązywanie zagadek jest ograniczony i wynosi 45 min. 

Wystawę będzie można oglądać w budynku Centrum Scenografii Polskiej od 3.05.2019 r. do 5.01.2020 r. 

Kurator wystawy: dr Paweł Parys, współpraca: Małgorzata Paul. Opiekun merytoryczny pokoju zagadek: dr Dawid Keller. 

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Autor: Materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności10 czerwca 202412:30

Tragedia w Roszkowie. Wezwano śmigłowiec LPR, ale na pomoc było za późno

Tragedia w Roszkowie. Wezwano śmigłowiec LPR, ale na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Do zdarzenia doszło wczoraj, 09.06., po godzinie 14, w okolicach zbiorników wodnych w Roszkowie.

red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202409:07

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP do końca wakacji

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP do końca wakacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
bravo,alarm,ostrzeżenie,stopień
Reklama
Aktualności9 czerwca 202412:55

Okrąglak w nowej odsłonie. Kościół przy Warszawskiej po malowaniu

Okrąglak w nowej odsłonie. Kościół przy Warszawskiej po malowaniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Malowanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ruszyło 3 czerwca. Dziś już widać efekty.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności8 czerwca 202407:51

Raciborska potańcówka przy Tęczowej z Lotharsami [FOTO i WIDEO]

Raciborska potańcówka przy Tęczowej z Lotharsami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie na stałe wpisało się już w program Dni Raciborza, a raciborzanie, jak widać na zdjęciach, chętnie bawią się w plenerze, na scenie w śródmiejskiej zabudowie. Zagrała im orkiestra swingowo-rozrywkowa LOTHARSI pod dyrekcją Dawida Dziwoki.

 

J. Ptak
Aktualności9 czerwca 202408:35

Szpital Rejonowy w Raciborzu [OFERTA PRACY]

Szpital Rejonowy w Raciborzu [OFERTA PRACY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Aktualności8 czerwca 202417:30

OSP Żerdziny świętuje 100-lecie. Na urodziny otwarto nową remizę

OSP Żerdziny świętuje 100-lecie. Na urodziny otwarto nową remizę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Strażacy ochotnicy z gminy Pietrowice Wielkie liczą, że w prezencie dostaną jeszcze nowy samochód. Obecnie eksploatowany mercedes ma 50 lat. Wóz nie posiada zbiornika. W nowej remizie, zbudowanej kosztem około pół miliona złotych, jest miejsce na dwa pojazdy.

(waw)
Aktualności9 czerwca 202413:20

Kathia, Grna & Andres Poveda, DJ Furrier i WY

Kathia, Grna & Andres Poveda, DJ Furrier i WY - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202422:20

Festyn rodzinny w Borucinie ze sportowym akcentem [FOTO i WIDEO]

Festyn rodzinny w Borucinie ze sportowym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Mieszkańcy wioski w gminie Krzanowice spotkali się dziś, 09.06., na terenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Okazją był niedawny Dzień Dziecka oraz biegowa rywalizacja o puchar burmistrza.

(waw)
Reklama
Aktualności10 czerwca 202412:23

Opel uderzył w motocykl na Rybnickiej w Rzuchowie

Opel uderzył w motocykl na Rybnickiej w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 08.06., na ulicy Rybnickiej w Rzuchowie.

red., fot. FB/OSP Rzuchów
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 czerwca 202419:03

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sezon w III i IV lidze został zakończony. Podobnie w obu grupach C klasy Podokręgu Racibórz. Na boiskach zobaczymy jeszcze piłkarzy klasy okręgowej i A i B klasy. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności8 czerwca 202417:49

IV raciborski Mażoretkowy Zawrót Głowy [FOTO i WIDEO]

IV raciborski Mażoretkowy Zawrót Głowy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od rana, 08.06., zamkową scenę opanowały zespoły mażoretkowe z całej Polski. Zaproszenie skierowano też do zespołów z zagranicy.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202408:13

Vixen i Baranovski - sobota na raciborskich bulwarach [FOTO i WIDEO]

Vixen i Baranovski - sobota na raciborskich bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Dni Raciborza powędrowały kolejny raz nad Odrę, tym razem z dużą sceną na przystani i widownią po lewej stronie rzeki. Ratusz zafundował kilka godzin dobrej muzyki.

Jan Ptak
Sport9 czerwca 202401:08

Unia kontra Ruch. Strzelanina przy Srebrnej [FOTO]

Unia kontra Ruch. Strzelanina przy Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W sobotnie, 08.06., popołudnie do Raciborza, gdzie rozegrano spotkanie XXVIII kolejki klasy okręgowej, zawitała drużyna ze Stanowic. Zapowiadało się ciekawe spotkanie.

(greh)
Reklama
Aktualności9 czerwca 202415:23

Ponad tysiąc mażoretek na zamku

Ponad tysiąc mażoretek na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Zamek Piastowski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 czerwca 202423:08

Taneczne podsumowanie roku szkolnego na zamku w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Taneczne podsumowanie roku szkolnego na zamku w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po raz kolejny Zamek Piastowski gościł dziś, 09.06., zespoły taneczne Młodzieżowego Domu Kultury, które na scenie w plenerze podsumowały mijający rok szkolny.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.