Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 czerwca 202415:34

Zachód Słońca nad Forum Romanum - Adam Rokowski [ZAPROSZENIE]

Zachód Słońca nad Forum Romanum - Adam Rokowski [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Zachód Słońca nad Forum Romanum” Adama Rokowskiego, sobota, 22 czerwca 2024, godz. 18:30

O wystawie:

Zachód Słońca nad Forum Romanum trwa, a stolicę Imperium codziennie odwiedzają obywatele rzymscy ze wszystkich prowincji oraz barbarzyńcy od Hibernii po Sarmację pełni podziwu dla splendoru stolicy cezarów. Między kruszejącymi łukami triumfalnymi coraz częściej można spotkać Partów i Numidyjczyków handlujących świecidełkami i z pogardą patrzących na słabych Rzymian, którzy już nie piją mleka od Wilczycy z powodu powszechnego uczulenia na laktozę. Gęsi kapitolińskie nie zagęgają na trwogę, już dawno poszły na rosół, a Marek Porcjusz nie ma odwagi pomyśleć, a co dopiero powiedzieć, „że Kartaginę należy zniszczyć”. Tymczasem robi się coraz ciemniej, zaraz nie będzie widać Palatynu, nad ruinami zapanuje mrok i tylko sierp półksiężyca pozornie oświetli stolicę Świata.

Cykl malarski o starożytnościach rzymskich, o symbolach kultury europejskiej i zmierzchu tej kultury, o zaniku świata łacińskiego w kulturze współczesnej Europy.

Adam Rokowski

O autorze wystawy

Urodzony w 1977 r. Studia w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), dyplom w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego, obroniony z wyróżnieniem w 2002 roku. W latach 2009-2012 uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2015 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił pracę doktorską realizowaną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka.

Współautor cyklicznej ogólnopolskiej wystawy i konkursu Biennale Młodych „Piękne Sztuki” w MDK w Radomsku, wystawy grafiki i rysunku „Ślady Czarnego Kota” w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, interdyscyplinarnego projektu Czytelnia Szkicowników, wystawy Świat w Obrazie – Andrew Wyeth 1917-2017, 365/2021, czyli Rok z Życia+Suplement 2022.

Na Wydziale Sztuki UJD w Częstochowie prowadzi pracownię technologii malarstwa oraz zajęcia z rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek, ilustrację, czasami zajmuje się projektowaniem graficznym.

Od kuratora

Wystawa "Zachód Słońca nad Forum Romanum" autorstwa Adama Rokowskiego to fascynująca podróż do serca starożytnego Rzymu, oferująca głęboką refleksję nad zmierzchem wielkiej cywilizacji. Cykl obrazów, powstały w latach 2019-2024, składa się z kilkunastu prac olejnych, które w sposób mistrzowski łączą historyczną narrację z współczesną wrażliwością.

Rokowski, urodzony w 1977 roku, jest absolwentem Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie, a swoją edukację artystyczną kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Jego bogata kariera obejmuje współorganizowanie wystaw i konkursów, takich jak Biennale Młodych „Piękne Sztuki” oraz interdyscyplinarne projekty jak Czytelnia Szkicowników.

W prezentowanym cyklu, artysta koncentruje się na symbolice kultury europejskiej i jej stopniowym zaniku. Tytułowy zachód słońca nad Forum Romanum to metafora zmierzchu wielkiej cywilizacji. Na obrazach widzimy kruszejące łuki triumfalne, sceny handlu i codziennego życia, a także monumentalne ruiny, które powoli zanurzają się w ciemności. Uderzający kontrast między intensywnymi, ciepłymi barwami zachodu słońca a chłodnymi tonami nadchodzącej nocy, podkreśla dramatyzm przemijania. Rokowski z wielką wrażliwością oddaje atmosferę schyłku i melancholii, która towarzyszy upadkowi wielkich cywilizacji. Jego prace to nie tylko hołd dla historii, ale również krytyczne spojrzenie na współczesność, gdzie symboliczne "mleko Wilczycy" staje się nieosiągalne z powodu współczesnych problemów. Prace Adama Rokowskiego są doskonałym przykładem, jak sztuka może stać się medium do głębszego zrozumienia przeszłości i teraźniejszości. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która z pewnością zostanie na długo w pamięci każdego widza.

dr Grzegorz Tomasiak

Wystawa czynna do 15 września 2024
Zwiedzanie: wtorek – niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek – wstęp wolny
Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
Cysterska 4, 47-430 Rudy

Autor: RED, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.