Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 listopada 202009:57

Wspomnienie Nocy Kryształowej. Flaga na rondzie opuszczona

Wspomnienie Nocy Kryształowej. Flaga na rondzie opuszczona  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rondo Żołnierzy Niezłomnych. Prezydent Raciborza kolejny raz polecił opuścić do połowy masztu polską flagę. Okazją jest 82. rocznica Nocy Kryształowej. 

To już drugi raz prezydent przypomina w ten sposób o wydarzeniach sprzed 82 lat. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r., w tym w niemieckim wówczas Raciborzu (Ratibor), doszło do nazistowskich pogromów ludności żydowskiej oraz podpalania i niszczenia jej mienia a także synagog.

Opuszczenie flagi w zeszłym roku zaprowadziło prezydenta przed sąd. Postawiono mu zarzut popełnienia wykroczenia. Sąd jednak uniewinnił głowę miasta. Wskazał, że zamiast o szkodliwości społecznej, możemy mówić o lekcji historii dla młodego pokolenia.

- "Umarłych wieczność dotąd trwa, póki pamięcią się im płaci." 82 lata temu w nocy z 9/10 listopada aktami wandalizmu i zniszczeń żydowskiego mienia Niemcy rozpoczęli prześladowania żydowskiej społeczności. Także w Raciborzu, który był wtedy w granicach Niemiec, zapłonęła synagoga i żydowskie sklepy. W całych Niemczech życie straciło 91 osób narodowości żydowskiej, a 26 tysięcy Żydów osadzono w obozach koncentracyjnych. Tej nocy uruchomiona została bestialska machina zagłady, której owocem był holokaust. Nasza pamięć o raciborzanach żydowskiego pochodzenia trwa. Obniżamy flagę do połowy masztu na rondzie im. Żołnierzy Niezłomnych jako widoczny znak naszej pamięci - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

- Zamordowanie sekretarza niemieckiego poselstwa w Paryżu, Ernsta von Ratha, dokonane 7 listopada 1938 roku przez Herszla Grynszpana zostało przez faszystowskie władze Niemiec wykorzystane jako pretekst do wystąpień antysemickich, określanych jako kryształowa noc. Osławiony dowódca SS i szef Służby Bezpieczeństwa, Reinhard Heydrich, już 9 listopada 1938 szyfrogramem numer 9269 powiadomił wszystkie jednostki policyjne o antysemickich demonstracjach, jakie mogą zdarzyć się w nocy. Informacja zawierała wytyczne postępowania. Wolno było niszczyć żydowskie sklepy, ale nie wolno było ich plądrować. Nie należało niszczyć mienia osób zagranicznych, nawet gdyby były Żydami. Synagogi mogły być podpalane, jeżeli nie zagrażało to sąsiednim budynkom itp. Policja nie powinna przeciwstawiać się zapowiadanym wykroczeniom jeżeli będą zachowane wytyczne. Jednostki SA (Sturm-Abteilung – oddziały szturmowe partii NSDAP) niszczyły żydowskie sklepy i mienie. W Niemczech spalono wówczas 250 żydowskich domów Bożych. Łączne szkody oceniano na około 100 milionów marek Rzeszy. W dokonanej ocenie zdarzenia kryształowej nocy określano jako przejaw uzasadnionego gniewu ludu. Napady na żydowskie sklepy, wybijanie szyb wystawowych i niszczenie wnętrz miały miejsce także w Raciborzu. Spłonęła raciborska synagoga. Wiele osób zapewne pamięta jej ruiny obłożone na zewnątrz kafelkami. Budynek rozebrano w latach 50. XX wieku - opisuje te wydarzenia w Dziejach Raciborza i jego dzielnic Paweł Newerla. 

 

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Aktualności20 września 202416:44

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora

Akcja na Opawskiej. Wezwano policyjnego negocjatora - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa 112 Racibórz/Czytelnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.