Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 maja 201912:51

Prezydencka wizyta w Magdeburgu. Co wynika z niej dla Raciborza?

Prezydencka wizyta w Magdeburgu. Co wynika z niej dla Raciborza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Magdeburg wykorzystał swoją szansę. Kiedy niemiecki rząd rozbudowywał w pobliżu śluzę i kanał wodny, samorząd miasta postanowił włączyć się w tę inwestycję. Budowa portu zmieniła Magdeburgu w miasto portowe i stała się dźwignią rozwoju lokalnego przemysłu. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy odwiedził to miasto i sprawdził, co można wykorzystać z doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów.

Wizyta gospodarcza w Magdeburgu odbyła się 5 kwietnia. Wyjazd zorganizowała Gabriela Tomik, pełnomocnik ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej. Magdeburg został wybrany jako cel wizyty, gdyż wykorzystano tu szansę jaką dała rozbudowa infrastruktury wodnej. Sytuacja podobna do tej, jakiej spodziewamy się w związku z budową kanału Odra-Dunaj. Poza delegacją z Polski, w wizycie udział wzięli przedstawiciele Czech oraz Słowacji. Obecność Czechów nie powinna dziwić, gdyż mocno zaangażowali się w projekt budowy kanału Odra – Dunaj. Słowacy natomiast zostali ujęci w tym projekcie jako kraj alternatywnego przebiegu części kanału. Już to wystarczyło, że wysłali do Magdeburga swoją misję, aby zaczerpnąć cennej wiedzy i być gotowym na wszelki wypadek.

Ambitny plan
W granicach Magdeburga przecinają się dwa szlaki wodne, Kanał Śródlądowy z Kanałem Łaba – Hawela. Gdy w latach 90-tych niemiecki rząd zdecydował o budowie śluzy na Łabie, miasto od razu zareagowało. Nowa śluza dawała szanse na utrzymanie wysokiego stanu wody w rejonie Magdeburga. Realizacja tej inwestycji trwała 20 lat. Miasto w tym czasie przygotowywało nowy port, aby być gotowym w momencie uruchomienia śluzy. Realizacja obu inwestycji trwała dwie dekady, zaś sam port jest stale rozwijany. Korzyści dla miasta są oczywiste.

Główna część wizyty prezydenta Dariusza Polowego w Magdeburgu była oparta o prezentację możliwości i organizacji portu. Tu przewodnikiem był kierownik portu Felix Montag. Należy wyjaśnić, że port w Magdeburgu funkcjonuje na zasadzie spółki, a w jego strukturze własnościowej 90 proc. udziałów posiada miasto. Port zajmuje 70 km kw powierzchni co stanowi 30 proc. powierzchni całego Magdeburga. Obszar dysponuje 7-kilometrową linią nabrzeża.

Wszystkie inwestycje oraz działania spółki są podporządkowane interesowi Magdeburga. W radzie portu (ciele na podobieństwo naszych rad nadzorczych) zasiadają miejscy radni. – Głównym celem naszej spółki nie jest zwiększanie zysku. Wystarczy nam, że port nie przynosi strat – tłumaczył F. Montag. Dodał, że ważniejsza jest stymulacja inwestycji dookoła. Firmy, które otrzymały długoterminowe umowy dzierżawy nabrzeża są tak dobrane, aby dawały jak najwięcej korzyści dla lokalnej gospodarki.

W magdeburskim porcie największy ruch generują trzy rodzaje ładunków. Stale ładują tu na barki maszty i śmigła z fabryki wiatraków. Tankowce są napełniane olejem rzepakowym, którego silosy mieszczą się w porcie. Kontenerowce wożą stąd w metalowych skrzyniach towary przeróżnego przeznaczenia.

Co z tego wynika?
Dla Raciborza ważne jest to, że w Magdeburgu budowa portu trwała dwadzieścia lat. Może jeszcze ważniejsze, że starania o tę inwestycję rozpoczął samorząd, kiedy tylko pojawiła się okazja. Bo nikt im portu nie proponował, ten pomysł powstał w Magdeburgu. Stoimy obecnie w obliczu podobnego wyzwania – tłumaczy prezydent D. Polowy.

Już kilka lat temu polski rząd ogłosił Program rozbudowy żeglugi śródlądowej. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marek Gróbarczyk podkreślił, że priorytetem jest uruchomienie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Częścią tego projektu jest Zbiornik Racibórz Dolny oraz kanał Odra – Dunaj. Wszystko wskazuje, że inwestycje wokół drogi wodnej odbędą się czy się to komuś podoba czy nie. Wiele działań jest już mocno zaawansowanych, m.in. studium wykonalności kanału od strony czeskiej. – Nasza lokalizacja i potencjał, sąsiedztwo przemysłowego okręgu ostrawskiego, szanse jakie się rysują w związku z budową kanału wymagają od nas aby je wykorzystać. Jeśli nie spróbujemy nigdy się nie dowiemy – mówi prezydent D. Polowy. Na przykładzie Magdeburga widać, że budowa portu ma sens. Wiadomo też, że nie jest to inwestycja do zrealizowania w kilka lat. Muszą w nią uwierzyć mieszkańcy, a jej realizacja musi się stać racją stanu dla miasta i kolejnych pokoleń.

W Magdeburgu pytali prezydenta Dariusza Polowego o Racibórz. – Dziwili się, że nasze miasto jest lokowane na prawach flamandzkich, a dopiero później magdeburskich – wspomina z uśmiechem włodarz Raciborza. Dostrzegali potencjał związany z rozbudową infrastruktury wodnej i nasze atuty geograficzne. Niektórzy kojarzyli nazwisko Eichendorff, zaś wszyscy docenili nasze lokalne produkty, historycznie związane z miastem i budujące jego markę, m.in. słodycze i piwo.

Autor: UM Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 maja 202421:23

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO]

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedna osoba zginęła dziś, 04.05., na autostradzie D1 w Czechach, tuż przed granicą z Polską w rejonie Bohumina. Do zdarzenia doszło około godz. 8.35. Objazdy skierowano na DK 78 przez Chałupki i Zabełków. Spowodowało to ogromne korki.

red., fot. HZS Moravskoslezského kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Sport4 maja 202423:33

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO]

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Sporo kibiców mogło dziś, 04.05., podziwiać w akcji ekipy Unii Racibórz i LKS Krzyżanowice na odnowionym obiekcie przy ulicy Srebrnej. Raciborzanie rozegrali na tym obiekcie pierwszy mecz po prawie 960 dniach rozbratu z własnym boiskiem.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 maja 202411:35

Wieczorna kolizja w Babicach. Zderzyły się trzy pojazdy

Wieczorna kolizja w Babicach. Zderzyły się trzy pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice
Aktualności5 maja 202409:46

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport5 maja 202419:19

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend nie poskąpił piłkarskich emocji. Postarali się o nie piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.