Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 maja 202413:42

W powiecie raciborskim wzrosła liczba ciężkich zakażeń wywołanych przez pneumokoki

W powiecie raciborskim wzrosła liczba ciężkich zakażeń wywołanych przez pneumokoki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Inwazyjną chorobę pneumokokową wywołuje bakteria Streptococcus pneumoniae będąca przyczyną wielu zespołów klinicznych - ostrzega raciborski Sanepid, który przedstawił raport nt. chorób zakaźnych w 2023 r. Z dokumentem zapoznali się radni powiatu.

- W 2023 r. nie odnotowano zachorowań na: błonicę, botulizm, czerwonkę, ostre porażenie wiotkie u dzieci do -14 lat, tężec, legionelozę. Zarejestrowano wystąpienie pojedynczego przypadku duru brzusznego (przypadek importowany z Pakistanu) - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

- Wzrost zapadalności w odniesieniu do 2022 roku zaobserwowano w przypadku następujących chorób: borelioza, płonica (szkarlatyna), zatrucia pokarmowe pałeczką salmonella, różyczka, choroba wywołana przez Streptococcus pneumoniae (choroba inwazyjna), biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowe BNO o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu, ospa wietrzna, gruźlica. W porównaniu z rokiem 2022 stwierdzono dalsze wysokie wzrosty zapadalności w przypadku płonicy (+109,32%), zatruć pokarmowych wywołanych pałeczką salmonella (+137,58%), ospy wietrznej (+26,27%), boreliozy (+14,45%). i gruźlicy (+17,57%) - dodano.

Nie zarejestrowano zachorowań na odrę, chorobę meningokokową, legionellozę, stwierdzono pojedyncze przypadki krztuśca i różyczki.

- W 2023 r. wzrosła liczba ciężkich zakażeń wywołanych przez pneumokoki pod postacią inwazyjnej choroby pneumokokowej. Inwazyjną chorobę pneumokokową wywołuje bakteria Streptococcus pneumoniae będąca przyczyną wielu zespołów klinicznych, zależnie od miejsca zakażenia (np. ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, posocznica, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Przebieg choroby jest zróżnicowany od średnio ciężkich, często nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych do ciężkiej inwazyjnej postaci zapalenia płuc z posocznicą o powikłanym przebiegu - ostrzega Sanepid.

Autor: red., fot. pixabay.com, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport27 czerwca 202623:54

Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO]

Tropikalny finał baraży. Krzanowice odwróciły losy meczu i wywalczyły awans [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W prawdziwie tropikalnych warunkach rozegrano finałowy mecz barażowy o awans do klasy okręgowej na sezon 2026/2027. Słupki rtęci przekraczały 30 stopni Celsjusza, a dodatkowym przeciwnikiem dla piłkarzy był palący bezlitośnie słońcem upał. Mimo wymagających warunków zarówno Start Pietrowice Wielkie, jak i KS 1905 Krzanowice zameldowały się na boisku przy ulicy Krawieckiej, gotowe do walki o jedno z najważniejszych zwycięstw w sezonie.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport28 czerwca 202622:59

Baraż w piekarniku. Naprzód Krzyżkowice rozbił Ocice w finale walki o A klasę [FOTO]

Baraż w piekarniku. Naprzód Krzyżkowice rozbił Ocice w finale walki o A klasę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych rozegrany został finał baraży o awans do klasy A Podokręgu Racibórz na sezon 2026/2027. Na boisku w Krzyżkowicach zmierzyły się miejscowy Naprzód oraz LKS Ocice. Termometry wskazywały temperaturę zbliżoną do 40 stopni Celsjusza, co oznaczało jeszcze większy upał niż podczas sobotniego barażu rozegranego w Pietrowicach Wielkich.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.06.2026
25 czerwca 202620:19

Nasz Racibórz 26.06.2026

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.