Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 kwietnia 202109:15

Foton w hołdzie Ziemi. E-wystawa studentów raciborskiej PWSZ

Foton w hołdzie Ziemi. E-wystawa studentów raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Wiosna dla licznego grona członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON była każdego roku wspaniałym wyzwaniem do odkrywania geniuszu fotografii – swego rodzaju przebudzeniem z zimowego snu i rozpoczęciem nowego sezonu, stąd jako miejsce pierwszej wystawy nie przypadkowo wybrano Galerię GAWRA usytuowaną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu (2005).

Tam też odbyła się jubileuszowa wystawa z okazji dziesięciolecia działalności Koła. Wiosną 2020 roku w kalendarzu wydarzeń zaplanowano więc, w tym samym miejscu kolejną wystawę, tym razem z okazji piętnastolecia. Niestety, ta wystawa – z wiadomych przyczyn – nie mogła się odbyć, jak i wiele innych przedsięwzięć FOTON-u. Koronowirus COVID-19, od marca 2020 realizuje swój plan działania, planując nam życie.

Piękno przyrody

Po roku oczekiwania na lepsze czasy członkowie FOTON-u postanowili kontynuować swoją działalność twórczą w zmienionej formie, tj. z wykorzystaniem platformy internetowej, a efekty prezentować w postaci e-wystaw. W sieci zaplanowano również spotkania z cyklu „Rozmowy o fotografii”. Wiosną, co roku FOTON organizował także proekologiczne warsztaty fotograficzne dla szerokiego grona pasjonatów fotografii w raciborskim Arboretum Bramy Morawskiej, realizując w ten sposób autorski program artystyczno-edukacyjny „ŚWIATŁEM-BARWĄ-KRESKĄ”. Narodziny wiosny w Arboretum przez pryzmat obiektywu obserwowało wtedy nieraz jednocześnie sto i więcej uczestników plenerowych akcji. Przyroda stanowi bowiem najbardziej przystępne, a zarazem niewyczerpane źródło obserwacji, wiedzy oraz doświadczeń. Wynika to z jej złożoności. Z jednej strony, dzięki logice rozwoju, a także bogactwu środków wyrazu estetycznego (form, barw, struktur) skupiając na sobie uwagę obserwatora. Z drugiej, w wyniku zmienności charakterystycznych zjawisk (cykliczność pór roku, działanie naturalnych żywiołów), motywuje do dalszych działań.

Wirtualne spotkania

Te wyjątkowo popularne i aktywizujące akcje plenerowe FOTON-u również trzeba było zawiesić. Z tego względu kwietniowe spotkanie z cyklu „Rozmowy o fotografii” postanowiono zorganizować za pośrednictwem platformy MS Teams online. Tematykę spotkania poświęcono tym razem Matce Ziemi, nawiązując w ten sposób do wydarzenia z 1969 roku, kiedy to amerykański aktywista John Mc Connell, jako pierwszy wpadł na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Wprawdzie Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Dzień Ziemi w marcu, lecz w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w 1990 roku, a od 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach. W poście na Instagramie napisano – “Bez względu na to, czy jesteśmy na lądzie, czy w kosmosie, łączy nas ta malutka Błękitna Planeta. I jest to powód do świętowania”.

Hołd dla ziemi

Członkowie FOTON-u nie obojętni na losy Ziemi, często znajdują swoje inspiracje właśnie w środowisku przyrodniczym, stąd postanowiono bez względu na wyjątkowo trudną sytuację podjąć wyzwanie i wykonać e-wystawę fotografii pod hasłem W HOŁDZIE ZIEMI. Uczestnikami tego spontanicznego przedsięwzięcia są aktualni studenci i absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych [Jessica Badura, Marlena Golijasz, Anna Grzenik, Magdalena Jaskot, Maciej Maciejewski, Aleksander Moskwa, Zuzanna Sczyrba, Patrycja i Michał Sobczykowie, Alicja Świerczyńska, Adam Rokosz OP i Sabina Wyskiel] wraz z opiekunem naukowym Koła dr Gabrielą Habrom-Rokosz.

Autor: PWSZ Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Aktualności28 września 202211:38

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł

Na zamku powstanie nowe muzeum za ponad 21 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
red., fot. M. Musioł
Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.