Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie16 lipca 202419:35

Kolagen po 30. roku życia – działanie, niedobór i formy suplementacji

Kolagen po 30. roku życia – działanie, niedobór i formy suplementacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Chcesz jak najdłużej zachować urodę i sprawność dwudziestolatka? Po 30. roku życia warto zainteresować się suplementacją kolagenu. To główne białko strukturalne w Twoim organizmie, którego ilość stopniowo maleje wraz z wiekiem. Dostarczając z dietą aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu, możesz spowolnić liczne procesy starzeniowe.

Jak działa kolagen na organizm 30-latka?

Gładka i jędrna skóra to zasługa przede wszystkim zasługa kolagenu, czyli głównego budulca tkanki łącznej. Zależnie od predyspozycji genetycznych i innych czynników organizm produkuje mniej kolagenu już od 18-29. roku życia. Z każdym rokiem spadek kolagenu w naszych tkankach wynosi średnio 1-2%. Najpierw możemy zaobserwować to na skórze, która staje się:

  • cieńsza,
  • bardziej sucha,
  • podatna na zmarszczki (zwłaszcza wokół oczu i ust).

Warto przy tym mieć na uwadze, że kolagen wpływa nie tylko na skórę 30-latków. Białko strukturalne stanowi podporę niemal dla wszystkich tkanek w ludzkim organizmie. W rezultacie spadek poziomu kolagenu:

  • w stawach zwiększa ryzyko kontuzji i może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych,
  • w kościach zwiększa ryzyko złamań na skutek upadków i uderzeń,
  • w obrębie narządu wzroku (twardówki, rogówki i ciałka szklistego) zmniejsza ostrość widzenia.

Co może wskazywać na niedobór kolagenu po 30. roku życia?

Po trzydziestce większość osób może zaobserwować pierwsze objawy starzenia, które wynikają m.in. z malejącego poziomu kolagenu w organizmie. Można zwrócić uwagę szczególnie na:

  • zmarszczki mimiczne,
  • utratę gęstości i jędrności skóry (np. na powiekach),
  • zwiększoną suchość skóry, a w efekcie jej podatność na uszkodzenia i wolniejsze gojenie,
  • większą łamliwość paznokci,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • spadek siły mięśniowej,
  • większą sztywność i bolesność stawów,
  • krwawienie dziąseł,
  • częstsze zmiany próchnicze.

Wszystko to powinno skłaniać do zwiększenia podaży kolagenu w codziennej diecie. Warto dostarczać go organizmowi nie tylko ze względu na aktualny stan zdrowia, ale przede wszystkim z myślą o przyszłości – by jak najdłużej cieszyć się młodzieńczym wyglądem i sprawnością.

Formy suplementacji kolagenu po trzydziestce

Kolagen to naturalny składnik pokarmowy, który możesz uwzględniać w swoim codziennym jadłospisie. Produkty spożywcze szczególnie bogate w kolagen to m.in.:

  • galaretki (na bazie żelatyny),
  • buliony (gotowane na kościach, skórach, chrząstkach),
  • mięso ze skórą (np. drób),
  • ryby z ościami (np. sardynki z puszki).

Niestety, nie dla każdego naturalne źródła kolagenu są apetyczne. Ponadto naturalny kolagen charakteryzuje się dużą masą cząsteczkową. Przez to jest dłużej trawiony, a przez ścianę jelita do krwioobiegu przenika jedynie 10-30% tworzących go aminokwasów.

Z pomocą przychodzą suplementy diety z kolagenem, których popularność w Europie rośnie z każdym rokiem. Z pewnością mają z tym związek coraz nowsze badania, które potwierdzają skuteczność suplementacji kolagenu hydrolizowanego (poddanego obróbce enzymatycznej, dzięki której ma małe, łatwiej wchłaniane cząsteczki).

Wykazano, że organizm intensywniej produkuje kolagen ustrojowy, gdy dostarczamy mu poszczególne aminokwasy: argininę, glicynę i hydroksyprolinę. U osób przyjmujących hydrolizowany kolagen udowodniono również wzrost poziomu nawilżenia skóry i odnowy jej komórek [2].

Kolejne badania prowadzone in vivo na szczurach potwierdziły pozytywny wpływ codziennej suplementacji hydrolizowanego kolagenu bydlęcego na białka macierzy zewnątrzkomórkowej [3]. Występują one m.in. w skórze właściwej, stawach, mięśniach, kościach i naczyniach krwionośnych.

Jaki suplement diety z kolagenem wybrać?

Rynek suplementów diety z kolagenem cały czas rośnie, dlatego wybór skutecznego i bezpiecznego preparatu nierzadko stanowi wyzwanie. Z całą pewnością warto rozważyć kolagen w proszku. Ta forma suplementu ma kilka zasadniczych atutów:

  • proszek gwarantuje łatwe spożycie – możesz rozpuścić go w wodzie albo soku, a następnie wypić,
  • kolageny w proszku to najczęściej hydrolizaty – zawierające małe cząsteczki, które po upływie 12 godzin od spożycia przenikają do krwioobiegu nawet w 90%,
  • dawkowania kolagenu nie ogranicza wielkość kapsułki – dzięki temu możesz przyjmować np. 3-5 g kolagenu w 1 porcji, bez konieczności łykania kilku tabletek,
  • masz do wyboru różne warianty smakowe – zależnie od preferencji możesz wybrać kolagen bezsmakowy, jak i o atrakcyjnym smaku, np. malinowym, pomarańczowym, czekoladowym.

Zastanawiasz się, jaki kolagen w proszku wybrać? Z pomocą przychodzi ranking https://wybieramykolagen.pl/kolagen-w-proszku tworzony przez specjalistów, którzy porównują ze sobą 34 różne produkty. Znajdziesz w nim kolageny o najlepszym stosunku ceny do jakości.

Jak dbać o kolagen po 30. roku życia? Podsumowanie

Starzenie, w tym także stopniowy spadek poziomu kolagenu w organizmie, to naturalne procesy w życiu każdego człowieka. Po trzydziestce można jednak znacznie na nie wpływać, przede wszystkim zdrowym stylem życia. Dbaj o pełnowartościową dietę i regularną aktywność fizyczną, a także zrezygnuj z używek. Możesz rozważyć suplementację kolagenu, ponieważ wysokiej jakości hydrolizaty wchłaniają się lepiej od kolagenu naturalnie występującego w żywności.

Źródła:

[1] Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., „Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej”, Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.

[2] Zague V: A new view concerning the effects of collagen hydrolysate intake on skin properties. Arch Dermatol Res 2008;300(9):479–83.

[3] Zague V, Freitas V, Costa Rosa M, Castro GA, Jaeger RG, Machado-Santelli GM: Collagen hydrolysate intake increases skin collagen expression and suppresses matrix metalloproteinase 2 activity. J Med Food 2011;14(6):61824.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:kolagen

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 grudnia 202414:41

Właścicielka butiku z Raciborza w programie Damy i Wieśniaczki

Właścicielka butiku z Raciborza w programie Damy i Wieśniaczki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Małgorzata Siniakiewicz
Reklama
Aktualności2 grudnia 202412:26

Roczny chłopczyk oparzył się wrzątkiem. Interweniował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO]

Roczny chłopczyk oparzył się wrzątkiem. Interweniował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś, 02.12., na terenie Raciborza. Roczny chłopczyk oparzył się gorącą herbatą. Konieczna była interwencja śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

red.
Aktualności2 grudnia 202410:02

Dwa groźne zdarzenia na Gliwickiej w Raciborzu

Dwa groźne zdarzenia na Gliwickiej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Nasz Racibórz 15.11.2024
14 listopada 202421:21

Nasz Racibórz 15.11.2024

Nasz Racibórz 08.11.2024
7 listopada 202421:28

Nasz Racibórz 08.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.