Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie30 listopada 202322:02

Jak wygląda automatyczne zbieranie w systemie kaucyjnym - automat dla recyklingu

Jak wygląda automatyczne zbieranie w systemie kaucyjnym - automat dla recyklingu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

W 2025 roku w Polsce zainaugurowany zostanie innowacyjny system kaucyjny, który radykalnie zmieni sposób, w jaki społeczeństwo postrzega i przetwarza opakowania. Ten nowy etap przekształceń ekologicznych obejmuje specjalne oznaczenia na butelkach i puszkach, które będziemy kupować za kaucją.

W 2025 roku w Polsce zainaugurowany zostanie innowacyjny system kaucyjny, który radykalnie zmieni sposób, w jaki społeczeństwo postrzega i przetwarza opakowania. Ten nowy etap przekształceń ekologicznych obejmuje specjalne oznaczenia na butelkach i puszkach, które będziemy kupować za kaucją. Zwrot tej kaucji nastąpi, gdy opakowania trafią do sklepu lub automatu dla recyklingu, eliminując tym samym ryzyko, że opakowania zalegną na składowiskach śmieci, a także wspierając system recyklingu.

Metoda manualna — bez automatu dla recyklingu

Wprowadzenie systemu kaucyjnego przynosi ze sobą dwie główne metody zbierania opakowań: automatyczną, realizowaną poprzez recyklomat, oraz manualną, gdzie pracownik sklepu przy kasie ręcznie odbiera od klientów opakowania do recyklingu. W przypadku zbierania ręcznego sprzedawca skanuje opakowania, wrzuca je do odpowiedniego worka oznaczonego dla danego systemu kaucyjnego, po czym opakowania są pakowane w zamknięte worki i przekazywane do operatora systemu recyklingu. Kolejno, opakowania są przeliczane i dewaluowane, tracąc wartość związaną z naliczoną kaucją. Odpowiednio przetworzone worki kierowane są do sortowania i recyklingu.

Metoda automatyczna — automat dla recyklingu

Automat dla recyklingu Tomra, czyli recyklomat, odgrywa kluczową rolę w systemie kaucyjnym, umożliwiając skuteczne zbieranie surowców i minimalizując ilość opakowań trafiających na składowiska śmieci. Wyróżnia się nie tylko efektywnością, ale także eliminacją ryzyka oszustw związanego z ponownym wykorzystaniem tych samych opakowań do odebrania kaucji. Po odebraniu przez recyklomat opakowania trafiają do dedykowanego pojemnika, a sposób ich segregacji zależy od operatora, czyli podmiotu zarządzającego systemem. Ważne jest, że wszystkie opakowania, niezależnie od rodzaju, są przetwarzane w jednej maszynie, co zapewnia spójność i efektywność całego procesu recyklingu.

Następnie przetworzone opakowania są umieszczane w workach, które trafiają do operatora systemu recyklingu. Ten, z kolei, ma dwie opcje: przetransportować worki bezpośrednio do swojego zakładu, korzystając z własnych środków transportu, lub skorzystać z logistyki zwrotnej. Worki są odebrane przez centra logistyczne sieci handlowych i przetransportowane do odpowiedniego miejsca, gdzie zostaną przetworzone. Puszki metalowe trafiają do hut, gdzie są przetwarzane na surowce stalowe lub aluminiowe, natomiast butelki z tworzyw sztucznych są wysyłane do zakładów recyklingu, gdzie mogą być poddane przetworzeniu na granulat, służący do produkcji kolejnych butelek.

Opakowania jednorazowe i zwrotne

Warto zauważyć, że systemy kaucyjne różnicują podejście do opakowań jednorazowych i zwrotnych. Opakowania jednorazowe są zazwyczaj zarządzane przez jednego operatora, który odpowiada za ich zbiórkę i recykling, podczas gdy opakowania zwrotne, takie jak butelki, funkcjonują w ramach systemów utworzonych przez ich właścicieli, czyli producentów. W tym przypadku butelki powracają do producentów, którzy wprowadzają je na rynek, czyszczą i ponownie napełniają. Dążenie do odzyskania i wielokrotnego wykorzystania własnych butelek zwrotnych staje się priorytetem dla każdego producenta.

Rola automatu dla recyklingu w systemie kaucyjnym

Automat dla recyklingu odgrywa kluczową rolę w systemie kaucyjnym, umożliwiając skuteczne zbieranie surowców i minimalizując ilość opakowań trafiających na składowiska śmieci. W takim systemie zbiera się ponad 90% plastikowych opakowań, co przekłada się na znaczne zwiększenie efektywności recyklingu. Przy założeniu wskaźnika recyklingu na poziomie 75% spośród wszystkich pojemników na napoje PET, można wyprodukować aż 208 nowych butelek z materiałów pochodzących z recyklingu 100 butelek PET. W porównaniu do rynków bez systemu kaucyjnego, gdzie na każde 100 wyprodukowane butelki PET zbiera się jedynie 49, a z rPET produkuje zaledwie 60 nowych butelek, system kaucyjny staje się kluczowym elementem zrównoważonego i efektywnego recyklingu.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lutego 202412:38

Stypendia sportowe prezydenta Raciborza przyznane

Stypendia sportowe prezydenta Raciborza przyznane - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
UM Racibórz, fot. poglądowe - arch. portalu
Reklama
Aktualności19 lutego 202410:35

Fałszywe alarmy w Kuźni Raciborskiej i Raciborzu

Fałszywe alarmy w Kuźni Raciborskiej i Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red, fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Nasz Racibórz 26.01.2024
26 stycznia 202408:27

Nasz Racibórz 26.01.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.