Zawodowa przygoda w sercu Andaluzji – praktyki uczniów Ekonomika

Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu od lat aktywnie uczestniczy w programie Erasmus+, otwierając przed swoimi uczniami drzwi do europejskich doświadczeń edukacyjnych i zawodowych. W ramach projektu „Nowe wyzwania edukacyjne uczniów i nauczycieli” szesnastu uczniów klas czwartych z kierunków technik: ekonomista, handlowiec, reklama, logistyk i rachunkowość, odbyło czterotygodniowe praktyki zawodowe w hiszpańskiej Maladze.
Praktyki realizowane były w lokalnych przedsiębiorstwach, gdzie uczniowie mieli okazję nie tylko sprawdzić i poszerzyć swoje kompetencje zawodowe, ale także zdobyć nowe umiejętności, zgodne z wymaganiami europejskiego rynku pracy. Praca w międzynarodowym środowisku pozwoliła im lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania firm w krajach Unii Europejskiej oraz przyczyniła się do zwiększenia ich pewności siebie i samodzielności.
„Wyjazd na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ dał mi szansę, aby zobaczyć, jak wygląda rynek pracy w Hiszpanii. Nauczyłem się przez ten miesiąc wielu nowych rzeczy, które mogę wykorzystać w przyszłości, pracując w zawodzie. Dodatkowo miałem szansę po raz pierwszy wyjechać na tak długi okres za granicę, dzięki czemu odkryłem, że jestem bardziej samodzielny, niż mi się wydawało, co również mocno mnie dowartościowało” – wspomina Kamil Wydra, uczestnik projektu.
Kolejnym istotnym elementem projektu był rozwój kompetencji językowych uczniów. Kurs języka hiszpańskiego w Polsce i w Maladze umożliwił stażystom lepszą komunikację w miejscu pracy oraz w codziennych sytuacjach. Równocześnie uczestnicy rozwijali swoje umiejętności językowe w języku angielskim, co stanowi nieocenioną wartość w dalszej edukacji i przyszłej karierze zawodowej.
„Dzięki projektowi Erasmus+ mogłam podszkolić komunikację w języku angielskim, a także miałam możliwość nauki podstaw języka hiszpańskiego” – pisze Helena Nieckarz z kierunku technik logistyk.
Pobyt w Maladze to także intensywny rozwój umiejętności społecznych. Wspólne mieszkanie, praca w międzynarodowym środowisku, udział w warsztatach i wycieczkach sprzyjały integracji, rozwijaniu umiejętności pracy zespołowej oraz otwartości na różnorodność kulturową. Uczniowie uczestniczyli w popołudniowych warsztatach z gotowania tradycyjnej paelli, degustacji hiszpańskich churros, a także zwiedzali Malagę – teatr rzymski, twierdzę Alcazaba, zamek Gibralfaro, katedrę oraz liczne muzea i parki.
Potwierdzają to wspomnienia kolejnej praktykantki, Sandry Skrobek: „Udział w projekcie Erasmus+ to niesamowite doświadczenie, które poszerzyło moje horyzonty. Poznałam kulturę i tradycję hiszpańską, nawiązałam międzynarodowe przyjaźnie i rozwinęłam umiejętności językowe. Stałam się bardziej otwarta na nowe doświadczenia i wyzwania”.
W programie mobilności nie zabrakło również dalszych wypraw – uczniowie odwiedzili m.in. Sewillę, Rondę i Marbellę. W Mijas uczestniczyli w warsztatach w najmniejszej fabryce czekolady oraz odwiedzili motylarnię. Niesamowitą przygodą było także zdobycie Skały Gibraltarskiej i zwiedzanie rezerwatu przyrody Upper Rock, który jest domem dla słynnych gibraltarskich małp. Ponadto uczniowie przeszli tunelami z II wojny światowej, podziwiali jaskinię Świętego Michała i inne atrakcje, jak Skywalk czy Most Wiszący Windsor.
Praktyki zagraniczne to wspaniała okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, nauki języka, ale także do przeżycia prawdziwej przygody w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy. „To doświadczenie miało ogromny wpływ na mój samorozwój, poznanie kawałka świata i samego siebie. Jestem wdzięczna za taką możliwość” – podsumowuje Kamila Krybus, uczennica kierunku technik reklamy.
Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Nowe wyzwania edukacyjne uczniów i nauczycieli” i sfinansowane z funduszy europejskich programu Erasmus+. Dzięki uzyskanej akredytacji w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe programu Erasmus+, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu ma zapewnione środki na organizację zagranicznych praktyk aż do 2027 roku.
„Takie doświadczenie to nie tylko wspaniała przygoda dla naszych uczniów, ale przede wszystkim ogromny krok w stronę dojrzałości, samodzielności i lepszego startu na rynku pracy. Uczniowie mogą zdobywać wiedzę, która wykracza poza szkolne mury i przygotowuje ich do wyzwań globalnego rynku pracy” – zauważają koordynatorki projektu: Olga Małek, Anna Karwowska-Kosztyła, Magdalena Gawliczek-Kapelusz oraz Justyna Kwaśny.
„Bo przecież podróże kształcą, a udział w programie Erasmus+ to inwestycja w przyszłość.”
foto: K. Krybus, P. Mocha, J. Kwaśny
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany