Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie14 maja 201211:43

Konferencja z udziałem Chińczyków

Reklama

Po raz czwarty w sosnowieckim centrum wystawienniczo-handlowym Expo Silesia odbyła się konferencja pn. Inwestycje w Polski Sektor Elektroenergetyczny. Nowe Bloki w Energetyce. Wiesław Różacki, prezes zarządu RAFAKO S.A., otrzymał podczas imprezy nagrodę za Osobowość w polskiej energetyce.

Po raz czwarty w sosnowieckim centrum wystawienniczo-handlowym Expo Silesia odbyła się konferencja pn. „Inwestycje w Polski Sektor Elektroenergetyczny. Nowe Bloki w Energetyce”. Na konferencji obecni byli przedstawiciele największych spółek w Polsce, m. in. lider w branży wydobywczej węgla brunatnego oraz największy wytwórca energii elektrycznej w kraju – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., drugi pod względem wielkości producent zasilania elektrycznego – TAURON Wytwarzanie S.A.

W tym roku po raz pierwszy spotkanie uświetnili prezesi chińskiego koncernu China National Electric Engineering Corporation, który startuje w przetargach na budowę elektrowni w naszym kraju. Chińska firma stara się o pozyskanie kontraktu m. in. na budowę Elektrowni Północ. Bierze udział również w przetargu na zdobycie zlecenia w Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Jaworzno III.

O planach przedstawicieli Państwa Środka związanych z energetyką w naszym kraju miał okazję posłuchać Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds Handlowych w RAFAKO. Wiceprezes Zarządu raciborskiej spółki również uczestniczył w sosnowieckiej konferencji. - Chińczycy niewątpliwie są bardzo mocną siłą i mocno prą na Europę. Wizyta chińskiego premiera w naszym kraju jeszcze bardziej zwiększa perspektywy zaistnienia na naszym rynku tamtejszych firm- przyznaje Krzysztof Burek. Przy czym Wiceprezes dodaje, że firmy te są kompetentne, solidne, ale nie do końca znają standardy europejskie. – Wchodzące do Polski chińskie firmy to potęgi na bardzo dużą skalę i bezsprzecznie dobrze wykonują powierzone im inwestycje, ale nasze zamówienia w Polsce realizuje się nieco inaczej. Jest wiele spaw, które umykają inwestorom zagranicznym, szczególnie z tak daleka- mówi K. Burek. - Aby realizować dane zadania, trzeba być jednak na miejscu. Znać realia, potrafić poruszać się w gąszczu przepisów krajowych, a przede wszystkim potrafić porozumieć się i być zrozumianym przez klienta i podwykonawców – wylicza wiceprezes raciborskiej spółki.


W trakcie konferencji miał miejsce również panel dyskusyjny, gdzie omówiono także tematy dotyczące m. in. projektów inwestycyjnych w zakresie produkcji energii elektrycznej, wydajnych technologii i urządzeń dla bloków energetycznych, założeń i planów inwestycyjnych w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz poprawy bezpieczeństwa w energetyce, jak również sposobów finansowania inwestycji energetycznych. Ten ostatni panel najbardziej zainteresował Wiceprezesa RAFAKO, Krzysztofa Burka. - Panel dyskusyjny, w którym brałem udział nosił dość przewrotny roboczy tytuł: „Czy dostawcy dla energetyki są w stanie tanio i szybko zrealizować planowane inwestycje?” Było to dość prowokacyjne postawienie zagadnienia, bo przecież nie chodzi o to, żeby budować tanio i szybko, ale żeby inwestycja była zrobiona dobrze. Energetyka to przede wszystkim inwestycje, które mają nam służyć pomyślnie na długie lata i dlatego jakość jest najważniejsza - podsumowuje Krzysztof Burek.

Podczas konferencji w Expo Silesia organizatorzy wręczyli statuetki „Lidera Czystych Technologii w Energetyce”. W kategorii „Firma” nagrodę otrzymała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., za projekt i realizację nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW pracującego w Elektrowni Bełchatów. Natomiast statuetkę w kategorii „Osobowość” przyznano Wiesławowi Różackiemu, Prezesowi Zarządu RAFAKO.

- Do tej pory jestem zaskoczony nagrodą. Bardzo miło, że zostałem wyróżniony w takiej właśnie kategorii, ponieważ nagrody za „Osobowość” w naszej branży przyznaje się bardzo rzadko. Jednak uważam, że nagroda ta nie należy się mnie lecz zespołowo pracownikom firmy RAFAKO - przyznaje Wiesław Różacki. 

Justyna Korzeniak

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.