Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie21 lipca 201613:28

Temat bomb ekologicznych nadal aktualny

Temat bomb ekologicznych nadal aktualny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Rada Nadzorcza Funduszu na swym posiedzeniu 21 lipca przychyliła się do wniosku Zarządu Funduszu w sprawie udzielenia Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Starostę Tarnogórskiego promesy dofinansowania do kwoty 16.772.820 zł na zadanie „Likwidacja zwałowiska nr 4, 4a i 6 oraz dokończenie wyburzeń, rekultywacji zwałowisk i obszaru zakładowego na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry". 

Termin ważności promesy  upływa z końcem roku. Celem przedsięwzięcia jest unieszkodliwienie poprzez składowanie na Centralnym Składowisku Odpadów  w Tarnowskich Górach, ok. 153 tys. m3 odpadów zalegających na zwałowiskach, w tym również skażonego gruntu oraz gruzu po wyburzeniach obiektów budowlanych pozostałych na terenie zlikwidowanych Zakładów  Chemicznych „Tarnowskie Góry”.

Tereny po byłych Zakładach to największa bomba ekologiczna naszego województwa. Sprawa rekultywacji odpadów po Zakładach Chemicznych ciągnie się od 1994 roku. Dotychczas unieszkodliwiono 70 % odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców. Na jego dokończenie potrzeba około 100 mln zł oraz dobrej woli wszystkich zainteresowanych podmiotów. Fundusz również jest wśród zainteresowanych.

Rada Nadzorcza Funduszu na swym posiedzeniu 21 lipca przychyliła się do wniosku Zarządu Funduszu w sprawie udzielenia Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Starostę Tarnogórskiego promesy dofinansowania do kwoty 16.772.820 zł na zadanie „Likwidacja zwałowiska nr 4, 4a i 6 oraz dokończenie wyburzeń, rekultywacji zwałowisk i obszaru zakładowego na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry". 

Termin ważności promesy  upływa z końcem roku. Celem przedsięwzięcia jest unieszkodliwienie poprzez składowanie na Centralnym Składowisku Odpadów  w Tarnowskich Górach, ok. 153 tys. m3 odpadów zalegających na zwałowiskach, w tym również skażonego gruntu oraz gruzu po wyburzeniach obiektów budowlanych pozostałych na terenie zlikwidowanych Zakładów  Chemicznych „Tarnowskie Góry”.

Tereny po byłych Zakładach to największa bomba ekologiczna naszego województwa. Sprawa rekultywacji odpadów po Zakładach Chemicznych ciągnie się od 1994 roku. Dotychczas unieszkodliwiono 70 % odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców. Na jego dokończenie potrzeba około 100 mln zł oraz dobrej woli wszystkich zainteresowanych podmiotów. Fundusz również jest wśród zainteresowanych.

Autor: WFOŚiGW w Katowicach,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.