Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie26 kwietnia 201608:17

Siedem milionów sadzonek wyprodukuje szkółka w Nędzy w tym sezonie

Siedem milionów sadzonek wyprodukuje szkółka w Nędzy w tym sezonie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Nędza: W szkółce kontenerowej w Nędzy praca wre. Sadzonki zamawiają tu nadleśnictwa z całej Polski. W tym sezonie nędzańska szkółka ma zamówienie na wyprodukowanie siedmiu milionów sadzonek!

Jest miejscem bardzo interesującym i popularnym wśród odwiedzających gminę Nędza. Ludzie przyjeżdżają zobaczyć, jak działa największa w kraju szkółka kontenerowa, która ma własne laboratorium produkujące specjalny biopreparat. To ciekawy punkt na mapie nie tylko gminy Nędza, ale całego regionu. 

Wiosna to w szkółce bardzo pracowity okres. Trwa produkcja sadzonek. Zamawiają je w Nędzy nadleśnictwa z całego kraju. W tym roku to siedem milionów sztuk! Tradycyjnie najwięcej sosen, ale też, m.in. buków, dębów, świerków, brzóz, lip czy czereśni. 

- Jesteśmy szkółką o najwyższej produkcji w kraju - mówi Maria Bajsarowicz, zastępca kierownika szkółki kontenerowej w Nędzy. W ubiegłym roku powierzchnię produkcyjną szkółki udało się nieco zwiększyć. 

Pierwsza produkcja w szkółce kontenerowej to rok 1997. Plany jej uruchomienia pojawiły się po tragicznym pożarze lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Spłonęło wtedy blisko dziesięć tysięcy hektarów. Do odtworzenia spalonego lasu potrzebne były ogromne ilości nowych sadzonek drzew. I tak narodził się pomysł utworzenia szkółki. 

Kosztem około 15 milionów złotych powstały hale produkcyjne, kompleks nasienny, hala zmechanizowanego siewu, zagony ze zraszaniem automatycznym, tunele foliowe. Szkółka w Nędzy do dziś pozostaje największą w kraju. 

Różnica między szkółką tradycyjną - gruntową a kontenerową polega na sposobie produkcji. W tej tradycyjnej sadzonki hoduje się tak jak rolnik np. ziemniaki. Po dwóch, trzech latach najczęściej sadzonki są gotowe, by je przenieść do lasu. Zaś ta kontenerowa jest produkcją na sztucznym podłożu z odpowiednimi dodatkami. Sadzonki rosną w małych, połączonych ze sobą doniczkach. Zblokowana doniczka to właśnie kontener. 

Gospodarstwo, poza hodowlą sadzonek, zajmuje się też przygotowaniem podłoża hodowlanego i produkcją biopreparatu. Pracuje nad tym miejscowe laboratorium. Biopreparat mikoryzowy jest szczepionką grzyba, która sprawia, że sadzonka rośnie lepiej, szczególnie w warunkach trudnych, nieleśnych. Specyfik produkowany w Nędzy trafia do szkółek w całej Polsce. 

Szkółka w Nędzy jest jednocześnie lokalnym sporym pracodawcą. Obecnie, w najgorętszym sezonie, do koniecznych prac zatrudnionych jest około 60 osób. - Większość to kobiety. Mają chyba więcej cierpliwości do tej pracy - uśmiecha się Maria Bajsarowicz. 

Gospodarstwo odwiedzają nie tylko wycieczki szkolne z całego regionu, ale turyści oraz goście z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają tu też studenci i naukowcy. - Odwiedzin mamy coraz więcej, bo kiedy ludzie dowiadują się, że jest tu fajnie, to przyjeżdżają kolejne wycieczki - mówi zastępca kierownika. Na miejscu jest sala audiowizualna, a nawet wiata, pod którą można zapalić ognisko.

Autor: Sabina Mostek,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.