Katowicki Fundusz na Poleko 2013

Ponad 600 wystawców z kraju i z zagranicy, w tym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uczestniczyło 7 – 10 października w 25 jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.
To największa oraz najważniejsza w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej ekspozycja zaawansowanych rozwiązań dla ochrony środowiska. Dzięki niej, w jednym miejscu i czasie, możliwe było spotkanie przedstawicieli samorządów, instytucji i zakładów gospodarki komunalnej oraz inwestorów a także instytucji wspierających finansowo ochronę środowiska.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji POLEKO było „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”. Tematyka ta związana była z 20-leciem funkcjonowania wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz z toczącą się w kraju debatą na temat nowych zasad pozyskiwania środków na ochronę środowiska w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej ma lata 2014 -2020
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, razem z pozostałymi wojewódzkimi funduszami, zaprezentował swe możliwości dofinansowania działań proekologicznych oraz uzyskane dzięki temu efekty ekologiczne w regionach. Pracownicy katowickiego Funduszu rozdawali materiały informacyjne, ulotki i foldery prezentujące nasze rezultaty wspierania działań proekologicznych w województwie śląskim. Przy wejściu na poznańskie targi zaś, na dużych planszach, zademonstrowano zdjęcia największych ekologicznych inwestycji powstałych dzięki środkom wojewódzkich funduszy.
W rozmowach z uczestnikami tegorocznych targów wyjątkowo wiele i często mówiono o dużej roli funduszy ekologicznych w dostosowaniu standardów ekologicznych w naszym kraju do wymagań europejskich. Na przykład w województwie śląskim, dzięki wsparciu ze środków WFOŚiGW w wysokości ponad 6 mld zł, udało się zrealizować ok.10 tys. zadań. Wybudowano ponad 5 tys.km sieci kanalizacyjnych, 900 km sieci wodociągowej. Na skutek powstania inwestycji związanych z ochroną atmosfery udało się w regionie ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 3 mln ton, wybudowano lub zmodernizowano 244 oczyszczalnie ścieków i wyremontowano ok 80 km koryt rzek, potoków i wałów przeciwpowodziowych ,przeprowadzono ponad 4 tys. proekologicznych akcji i działań nie inwestycyjnych.
Gościom poznańskich targów zaprezentowano zdjęcia m.in. unikatowej w skali europejskiej biogazowni w Kostkowicach koło Cieszyna wybudowaną dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Katowicach. Jej wyjątkowość polega na możliwości wykorzystania przy produkcji energii wszystkich odpadów powstających w gospodarskie rolnym. Katowicki fundusz wsparł jej powstanie w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki w wysokości ponad 6 mln zł. Dziś ta biogazownia wytwarza gaz spalany w specjalnym silniku kogeneracyjnym o mocy 600 kilowatogodzin wytwarzając prąd i ciepło. Powstaje także bardzo cenny nawóz wykorzystywany do nawożenia upraw.
Od początku swego istnienia 16 wojewódzkich funduszy przekazało przedsiębiorstwom, samorządom i organizacjom pozarządowym ponad 29 miliardów złotych.Za te pieniądze powstało m.in. 60 tys.km sieci kanalizacyjnej, a także 10 tys. oczyszczalni ścieków, wyremontowano i odbudowano 219 tys.km sieci wodociągowej.
eco




































![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)







![2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] 2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782317911noc-kultury-iv-baner-zdj-w-tle-.jpg)

![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)







Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.