Odpady szansą dla biznesu w regionie

Otwiera się nowa perspektywa dla Śląska w dziedzinie energetyki i gospodarowania surowcami wtórymi. Dokument inicjujący powstanie Śląskiego Klastra Gospodarki Odpadami podpisano w Katowicach podczas konferencji zorganizowanej 10 i 11 lipca przez Zrzeszenie Ekspertów Ekologii.
Patronat nad powołaniem nowego śląskiego klastra objęli: Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Bernard Błaszczyk – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Piotr Uszok –Prezydent Katowic oraz Eurodeputowany prof. Jerzy Buzek. Partnerem projektu został Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Dzięki tej inicjatywie zużyte materiały mogą stać się efektywnym źródłem pozyskiwania energii w regionie. - Zmiana systemowa, jaką przyniosła nowa ustawa śmieciowa to potężne pole do nowych inicjatyw - podkreślał Arkadiusz Primus, koordynator nowego klastra. - Odpady komunalne, podobnie jak ścieki, mają wielki potencjał energetyczny. Chcemy pokazać możliwości rozwojowe branży. Nie oszukujmy, się ekologię napędza tu ekonomia - dodał.
Przynależność do Klastra zadeklarowało już około 20 przedsiębiorców z branży, naukę reprezentują przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z klastrem współpracuje także Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu.
Śląski Klaster Gospodarki Odpadami będzie ścisłe współpracował z działającym już od roku Śląskim Klastrem Ekologicznym, skupiający firmy z sektora ochrony środowiska lub świadczy usługi dla tego sektora. Obu klastrom bliska jest rekultywacja terenów zdegradowanych i przywracanie je pod nowe przedsięwzięcia oraz energetyczne wykorzystanie odpadów i ścieków.
Klastry planują w najbliższym czasie seminaria i konferencje, ale nie tylko. Transfer wiedzy, ma przełożyć się na transfer technologii i konkretne inwestycje. Jedną z pierwszych ma być budowa badawczo - demonstracyjnej instalacji zgazowania odpadów w Świętochłowicach lub Katowicach.
Podczas konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw i instytucji naukowych Łukasz Frydel – ekspert WFOŚiGW przypomniał znaczenie jakie dla nowoczesnej gospodarki odpadami ogrywa Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, którego Instytucją Wdrażająca jest Wojewódzki Fundusz.
W ramach podpisanych przez WFOŚiGW umów na zadania środowiskowe dotyczące projektów wodno - kanalizacyjnych i gospodarki odpadami, wydatkowanych zostało ponad 52 proc. środków, czyli 203 mln zł. Następne 200 mln zł będzie wydane w kolejnych 3 latach. Najwięcej projektów ma zostać zrealizowanych do 2014 r., ostatnie z nich - w 2015. Ich wartość przekracza 737mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ponad 430 mln zł. W ramach dofinansowanych przez Unię przedsięwzięć monitorowanych przez Fundusz wybudowanych zostanie w regionie m.in. dwa nowoczesne zakłady zagospodarowania odpadów, a także kompostownia, sortownia i składowisko odpadów.
eco

















![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)

![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)







![2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] 2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782317911noc-kultury-iv-baner-zdj-w-tle-.jpg)

![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)







Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.