Będzie wsparcie śląskiego WFOŚiGW do budowy domów niskoenergetycznych

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zatwierdziła uruchomienie ze środków Funduszu nowej dwuletniej linii kredytowej pod nazwą „Dom energetyczny”. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na bank zajmujący się obsługą tej linii kredytowej w 2013 i 2014 roku.
WFOŚiGW w Katowicach w 2011 roku jako pierwsza w kraju instytucja finansów publicznych uruchomił pilotażową bankową linię kredytową , w ramach której dofinansowano w postaci niskooprocentowanych kredytów koszty budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Dzięki środkom WFOŚiGW można było uzyskać dofinansowanie kosztów m.in. zakupu i montażu urządzeń niekonwencjonalnych: źródeł ciepła(pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także dla instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Z tej możliwości do tej pory skorzystało piętnastu beneficjentów wykorzystując niemal w 80 procentach planowaną na te cele kwotę 2 mln zł.
Uruchamiana teraz nowa linia kredytowa uwzględnia uwagi i sygnały napływające w trakcie realizacji pilotażowego programu. Na niskooprocentowane kredyty zabezpieczono- większą niż do tej pory kwotę -3 mln zł. Dofinansowane uzyskają obiekty, których zapotrzebowanie na energię końcową będzie niższe od 50 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie ale z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody. Okres spłaty wydłużono do 13 lat. Maksymalny zaś kredyt określono na 200 tys. zł. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.
W Polsce ustawa z 2011 roku, o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. Rośnie ostatnio także liczba prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym środowisko.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ













![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)





![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)
![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)




![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)





![2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] 2051 – IV Noc Kultury w futurystycznym wydaniu już w ten piątek o 20:00 [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782317911noc-kultury-iv-baner-zdj-w-tle-.jpg)







Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.