Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie5 sierpnia 201213:25

Fundusz dba o śląskie środowisko

Fundusz dba o śląskie środowisko - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 42. Blisko 12 mln zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach trafi do 22 gmin województwa realizujących obszarowe programy ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza do atmosfery z budynków mieszkalnych. Zobacz ekoTV

Pozwoli to na zmniejszenie emisji spalin w tych miejscowościach każdego roku m.in. o co najmniej 77 ton pyłu, 33 tony dwutlenku siarki i blisko 4 tys. ton tlenków węgla. Wśród gmin ubiegających się w Funduszu o tego rodzaju wsparcie, jedną z największych dofinansowań uzyskało miasto Bielsko – Biała, gdzie do końca 2012 roku zaplanowano wymianę 150 przestarzałych pieców opalanych węglem w indywidualnych domach. Będzie to kolejny etap wdrażania kompleksowego programu ograniczania niskiej emisji w mieście. Do tej pory w jego ramach zmodernizowano 650 kotłowni w budynkach jednorodzinnych, co pozwoliło zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza nad Bielskiem o ponad 4 tys. ton rocznie. Teraz, dzięki udzielonej Gminie przez Zarząd Funduszu preferencyjnej pożyczce w wysokości 750 tys. zł, mieszkańcy mogą otrzymać dotacje w wysokości ok. 5 tys. złotych na likwidację u siebie starych kotłów węglowych lub pieców kaflowych i wymienić je na źródła gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub atestowane ekologiczne kotły retortowe.

Katowicki Fundusz już dziesięć lat temu - jako pierwszy w kraju - wprowadził tego rodzaju dofinansowanie z publicznych środków dla indywidualnych właścicieli domów. Od tego czasu samorządy z woj. śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu przez radę gminy obszarowego programu ograniczenia niskiej emisji, mogą ubiegać się o uzyskanie preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW pozwalającej, dofinansować w formie dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych, wymianę przestarzałych, nieekologicznych pieców. Z tego rodzaju wsparcia skorzystało już ok. 70 gmin, w 50 przewidziano zastosowanie odnawialnych źródeł energii, głównie instalacji solarnych. Ze środków Funduszu na te działania wydano ok. 150 mln zł.

W powiecie raciborskim pieniądze otrzymają:

Gmina Pietrowice Wielkie - Modernizacja źródeł ciepła w budynku indywidualnych realizowanej w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Pietrowic Wielkich - II etap, koszt 450 000 zł, pożyczka z WFOŚiGW 234 000

Gmina Krzyżanowice - Wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Krzyżanowice w roku 2012, koszt 600 000 zł, pożyczka z WFOŚiGW 280 000

Gmina Racibórz - Realizacja Programu ograniczenia emisji na terenie Gminy Racibórz na lata 2010-2012 - III etap, koszt 509 655 zł, pożyczka 239 260 zł

O zasady udziału w programie mieszkańcy winni pytać w urzędach gmin.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.06.2026
25 czerwca 202620:19

Nasz Racibórz 26.06.2026

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.