Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia14 lipca 202111:38

Ćwiczenia na trampolinie - zalety, przykładowe ćwiczenia i ich efekty

Ćwiczenia na trampolinie - zalety, przykładowe ćwiczenia i ich efekty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:
Jeśli trampolina kojarzy ci się jedynie z miejscem do skakania dla dzieci - czas najwyższy na zmianę myślenia. Trening na trampolinie to świetna opcja też dla starszych osób. Jest mnóstwo możliwości ćwiczeń. Warto wcześniej dowiedzieć się, jaki rodzaj aktywności sprawdzi się u danej osoby. "Tradycyjne" skoki, jumping fitness, a może bieg w miejscu? Przeczytaj artykuł i poznaj szereg korzyści, które płyną z ćwiczeń na trampolinie!

Zalety ćwiczeń na trampolinie

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia na trampolinie niewątpliwie mają ogrom zalet. Przede wszystkim - dobrze się bawimy ćwicząc, a przy okazji spalamy dużo kcal, poprawiamy kondycję, wzmacniamy kości i  mięśnie, pracują nasze ręce, nogi, pośladki... całe ciało!

Świetna zabawa

Jedną z największych zalet skakania na trampolinie jest dobra zabawa. Dzięki niepozornym ćwiczeniom dbamy o swoje wewnętrzne dziecko. Kto powiedział, że taki rodzaj aktywności jest przeznaczony jedynie dla dzieci? Spróbuj skakać i się nie uśmiechnąć! 

Spalanie tłuszczu

Trening na trampolinach pozwala spalać kalorie bez wielkiego wysiłku. Często traktujemy skakanie jak dziecięcą zabawę i nawet nie zwracamy uwagi na to, że w międzyczasie chudniemy. Skakanie na trampolinie zdecydowanie dobrze wpływa na sylwetkę. Jest to pozytywny "efekt uboczny" dobrej zabawy. Nie ma się co dziwić, w końcu 10 minut treningu pozwala na spalenie tylu kalorii, co pół godziny biegania - spalisz wtedy nawet do tysiąca kcal!

01_treninginatrampolinach-poprawasylwetki

Poprawa kondycji

Dzięki skocznym treningom poprawia się nie tylko figura, ale też kondycja. Zwiększa się wydolność organizmu. Możesz zacząć od krótkich treningów, ale z czasem zauważysz, że regularność i konsekwencja popłaca i jesteś w stanie ćwiczyć coraz dłużej i intensywniej. 

Budowanie mocniejszych kości

Skoki na trampolinie mają pozytywny wpływ na nasze kości. Dzieje się tak, ponieważ początek i koniec skoku są odbierane przez organizm jako wzrost przyciągania grawitacyjnego. Właśnie z tego powodu kości stają się coraz bardziej silne i gęste. Potwierdzają to naukowcy! 

Niewielkie ryzyko kontuzji

Bieganie i przysiady przeciążają twoje ciało? Postaw na trening cardio na trampolinie. Taki rodzaj ćwiczeń zmniejsza przeciążenia nawet o 40%. W praktyce oznacza to zdecydowanie mniejsze ryzyko kontuzji oraz odciążenie zmęczonych stawów.

Lepsza równowaga

Warto wspomnieć o tym, jak ćwiczenia na trampolinie wpływają na zwiększenie świadomości całego ciała. Batuta (czyli podłoże trampoliny) jest niestabilna, więc trenująca osoba musi być świadoma swojego środka ciężkości. Koncentruje się na utrzymaniu równowagi, szczególnie wtedy, gdy wykonuje wysoki skok lub którąś z trudniejszych pozycji.

Żeby ćwiczenia stały się przyjemnością, wybierz trampolinę najlepszej jakości. Sprawdź ofertę https://sklepsportowy.pl/trampoliny.

02_trampolinyitreningicardio

Trening na trampolinie - przykładowe ćwiczenia

Trampolina daje wiele możliwości jeżeli chodzi o ćwiczenia. Niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujemy, koniecznie pamiętajmy o rozgrzewce, by móc zmniejszyć ryzyko kontuzji. Niezwykle ważne jest przygotowanie ciała do wysiłku fizycznego.

Bieg w miejscu

Jest to jedna z propozycji ćwiczeń na rozgrzewkę. Kilka minut takiego biegu podwyższa temperaturę mięśni, poprawia krążenie, zwiększa ukrwienie tkanki mięśniowej... Bez tego zwiększa się prawdopodobieństwo odniesienia urazu. Alternatywą są przysiady, skłony, krążenia głowy i ramion. Dodatkowo warto też wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Skoki na trampolinie

Pierwsze proponowane ćwiczenie polega na złączeniu ze sobą nóg oraz wyciągnięciu ramion przed siebie. W takiej pozycji należy skakać (w miejscu) przez trzy minuty. Jest to wyjątkowo proste ćwiczenie, ale jakże efektowne!

Kolejną propozycją ćwiczenia na trampolinie jest bieganie w miejscu w taki sposób, by uderzać piętami o pośladki. To ćwiczenie również powinno być wykonywane przez kilka minut.

Trampoliny sprawdzą się także w przypadku... tradycyjnych pajacyków. Trzy minuty takiego ćwiczenia z pewnością zmęczą cię, ale też wywołają uśmiech na twarzy.

Jeszcze jeden przykład na to, jak można wykorzystać trampoliny do ćwiczeń - podciąganie kolan z wymachami. To ćwiczenie polega na wybiciu się w powietrze, podkurczeniu nóg i podciągnięciu kolan jak najbliżej brody. W tym samym czasie należy wykonywać wymachy rękami. Ćwiczymy przez trzy minuty. 

Jumping fitness

Energetyczne grupowe ćwiczenia, które wykonuje się w rytm skocznej muzyki - to właśnie jumping fitness, nazywany także Fit and Jump, lub po prostu Fit Jump. Celem takich grupowych treningów jest poprawa kondycji i wytrzymałości ćwiczących. Zdecydowanie jest to perfekcyjne połączenie dobrej zabawy i sporego wysiłku. Program obejmuje między innymi skoki, bieg, ale także tradycyjne fitnessowe ćwiczenia.

W jumping fitness wyjątkowo ważna jest odpowiednia technika skoków. Wiele osób błędnie myśli, że im wyższy skok, tym lepiej. Sęk w tym, by zachować odpowiednie napięcie mięśni, niezależnie od wysokości skoków.

Jak zacząć? Najlepiej od pozycji stojącej, na lekko ugiętych kolanach, z biodrami wypchniętymi delikatnie do tyłu. Największe napięcie mięśni w czasie skoków powinno być w tych dolnych partiach ciała. Nie zapominajmy też o mięśniach brzucha. Ponadto, korpus i głowa powinny znaleźć się na tej samej wysokości.

03_zabawanatrampolinie

Ćwiczenia na trampolinie - efekty

Po wielu systematycznych treningach na trampolinach poprawia się kondycja fizyczna ćwiczącego. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę spalonych podczas ćwiczeń kalorii. Zwiększa się też wytrzymałość oraz poprawia się wydolność organizmu. 

Jędrniejsze ciało, mniej stresu, pobudzony organizm

Nogi, pośladki oraz okolice brzucha stają się zdecydowanie jędrniejsze. Stres? Ćwiczenia na trampolinie mają pozytywny wpływ również na tę sferę życia - pomagają zmniejszyć poziom stresu. Co więcej, organizm jest bardziej pobudzony. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie treningu organizm produkuje endorfiny, czyli grupę hormonów, wywołujących dobre samopoczucie. 

Nowe znajomości

Nie należy zapominać o jeszcze jednej kwestii - na trampolinach nawiążesz znajomości. Zapisanie się na zajęcia grupowe, by ćwiczyć z innymi ludźmi, może być początkiem pięknych przyjaźni na całe życie!

Pomyśl tylko, spotykasz osoby, które lubią spędzać aktywnie czas w ten sam sposób co ty. Macie mnóstwo wspólnych tematów do rozmów, możecie spotykać się nie tylko na zajęciach, ale i po nich. To jedna z największych zalet tego typu zajęć grupowych.

Podsumowanie

Trampoliny to prawdziwy hit, jeśli chodzi o ćwiczenia. Treningi dają nam dziecięcą radość, są świetną odskocznią od codzienności, pracy, a przy okazji pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas każdego treningu intensywnie pracują nasze mięśnie. Akrobacje na trampolinach to doskonałe ćwiczenie koordynacji. Zajęcia grupowe są idealnym pretekstem do poznania nowych ludzi. Jeżeli dotychczas nie korzystałeś z trampolin - czas najwyższy się do nich przekonać!

Autor: Artykuł sponsorowany, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
26
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202220:06

Spersonalizowane prezenty - co to takiego?

Spersonalizowane prezenty - co to takiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Aktualności5 października 202210:43

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu

Spotkanie z przedstawicielami III sektora w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(um), fot. mohamed_hassan/pixabay.com
Aktualności4 października 202204:46

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach

GCK Nędza zaprasza na wykład o miodach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
GCK Nędza
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.