Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia12 grudnia 202107:33

Sprawa tajemniczego masowego mordu w Raciborzu (1946) zbadana przez IPN

Sprawa tajemniczego masowego mordu w Raciborzu (1946) zbadana przez IPN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

- Przypomnijmy, o sprawie tej dotąd nikt jeszcze nie pisał, nie znali jej również historycy zajmujący się dziejami Raciborza, a do tego nie udało się znaleźć ewentualnych świadków tych wydarzeń ani ich potomków/rodzin - informuje Kamil Kotas, którego kwerenda zapoczątkowała działania Instytutu Pamięci Narodowej.

- Na początku maja 2021 r. portale internetowe naszraciborz.pl i ziemiaraciborska.pl oraz tygodnik "Nasz Racibórz" opublikowały materiał informujący o masowym mordzie na kilkudziesięciu kobietach, do którego miało dojść w lipcu 1946 r. w Raciborzu, podczas wysiedlania ludności niemieckiej i morawskiej. Przypomnijmy, o sprawie tej dotąd nikt jeszcze nie pisał, nie znali jej również historycy zajmujący się dziejami Raciborza, a do tego nie udało się znaleźć ewentualnych świadków tych wydarzeń ani ich potomków/rodzin. Znając sytuację panującą na Śląsku w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej oraz biorąc pod uwagę charakter źródła, z którego pochodzi informacja o mordzie, można było przypuszczać, że miał on rzeczywiście miejsce - jeśli nie w opisywanej skali, to przynajmniej w mniejszej. Wprawdzie dziwnym wydawało się, iż nawet w tradycji mówionej, wśród lokalnej autochtonicznej ludności, nie zachowały się wspomnienia o takim wydarzeniu (podczas gdy znamy relacje z innych miejsc w Europie, gdzie dokonano podobnych mordów wojennych i powojennych), to można było tłumaczyć te braki ewentualnym mniejszym rozmiarem mordu oraz obawami miejscowych przed represjami za ujawnianie i rozpowszechnianie niewygodnych dla władz informacji. Jako, że wyczerpały się możliwości, by samemu dalej weryfikować i rozwiązywać zagadkę tajemniczego mordu, wysłano odpowiednie zapytanie do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. IPN okazał zainteresowanie zgłoszeniem i szybko otworzył oficjalne śledztwo, przygotowując kwerendę archiwalną. Do poszukiwań włączono archiwa z Republiki Czeskiej, skąd pochodził pierwotny dokument informujący dokonaniu mordu. Przeprowadzone badania nie pozwoliły jednak potwierdzić wiadomości o tym masowym zabójstwie, wskutek czego IPN umorzył śledztwo w tej sprawie. Instytut poniechał też dalszych poszukiwań w archiwach Niemieckich. O szczegółach można przeczytać w załączonym oficjalnym postanowieniu o umorzeniu śledztwa - informuje Kamil Kotas.

Postanowienie z uzasadnieniem wskazującym miejsca, gdzie IPN szukał informacji [TUTAJ]

 

Autor: Kamil Kotas, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.