Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 lutego 201908:59

Czarne Szeregi. Antyfaszyści z miasta Ratibor

Czarne Szeregi. Antyfaszyści z miasta Ratibor  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Historia na weekend. Niemcy, lata 30 XX wieku. Do władzy dochodzą politycy skrajnej narodowo- socjalistycznej partii NSDAP, której przywódcą jest Adolf Hitler. W ówczesnym Ratibor działają przeciwnicy rosnącej w siłę ideologii faszystowskiej - czytamy w najnowszym szkicu Stowarzyszenia Odra 1945 r. 

Nie wiadomo jaki procent ludności Raciborza popierało idee nowo powstałej partii. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym mieście były i działały osoby, które stanowczo sprzeciwiały się rosnącym w siłę nazistom.

Jednym z ważniejszych oponentów tamtej władzy w Niemczech była Unia Wolnych Robotników Niemiec- FAUD. Ten ruch syndykalistyczny mocno działał na Górnym Śląsku, w tym również w Raciborzu. Należeli do niego przede wszystkim pracownicy budowlani, kolejarze, górnicy i hutnicy. W naszym mieście znajdowała się siedziba komisji agitacyjnej i do roku 1933 stanowiła ona centrum syndykalizmu na Górnym Śląsku.

W 1921 roku FAUD wypowiedziała się przeciwko udziałowi w plebiscycie, przez co zostali odizolowani od dużej części polskiej i niemieckiej klasy robotniczej. Stali się też celem polowań nacjonalistycznych przeciwników politycznych. W Raciborzu pod koniec lat 20 liczebność członków FAUD spadła do ok. 60 osób. Warto wspomnieć o niektórych aktywistach, którzy wnieśli swój wkład w wiele wydarzeń.

Bardzo aktywnie działał w naszym mieście Alfons Pilarski, który od 1917 do 1921 roku pracował jako rysownik przy Zarządzie Rolników Magistratu Raciborza. Był też inicjatorem powstania w Raciborzu pisma „Freiheit”, mającego w podtytule:” Polityczny tygodnik dla Dolnego i Górnego Śląska”. Pismo wychodziło również w Breslau (Wrocław). Od maja 1939 pracował w niemieckojęzycznej audycji antyhitlerowskiej w Radiu Katowice. Jako ciekawostkę podać można, iż Pilarski przyczynił się do przerwania wiecu w Chemnitz, gdzie Adolf Hitler prowadził kampanię wyborczą. Pilarski zadając niewygodne pytania rozeźlił Hitlera, który podobno dość zdenerwowany przerwał swój wiec.

W walce z nazistowską władzą mocno odznaczał się Heinrich Friedetzky. Urodzony w 1910 roku syn kolejarza. Jego rodzina zamieszkała w Raciborzu przy ul. Podwale 22 w 1912 roku. Dziś ten budynek już nie istnieje.

Heinrich wraz z Maxem Piechullą (również raciborzaninem) i Alfonsem Pilarskim działali w FAUD. Na skutek rosnącej działalności nazistowskiej partii NSDAP, raciborska frakcja zainicjowała założenie zbrojnej grupy antyfaszystowskiej Schwarzen Scharen- Czarne Szeregi. Było to w październiku 1929 roku. W listopadzie tego samego roku powstały oddziały w Bytomiu. W latach 1930- 31 utworzono grupy w Oleśnie, Kietrzu i Gliwicach.

Czarne Szeregi przygotowywały się do brutalnej konfrontacji z nazistami. W Raciborzu dysponowali jednym karabinem maszynowym i kilkoma pistoletami. W Bytomiu mieli magazyn z materiałami wybuchowymi, który został jednak odkryty przez policję. Szczególnym zadaniem grupy była ochrona imprez robotniczych oraz zwalczanie faszyzmu wszelkimi środkami.

Aktywizm Schwarzen Scharen w Raciborzu przejawiał się głównie w nasilonej pracy propagandowej. W 1933 roku, po dojściu nazistów do władzy, Czarne Szeregi i FAUD zostały częściowo rozbite. Raciborscy członkowie zostali aresztowani. Nielicznym udało się uciec m.in. do Czechosłowacji lub Hiszpanii, gdzie dołączyli do Brygad Międzynarodowych i wzięli udział w walce zbrojnej z wojskami gen. Franco.

Czarne Szeregi brały też udział w Powstaniu Warszawskim oraz innych frontach walki z niemieckim okupantem, gdzie wielki wkład mieli również mieszkańcy Raciborza.

Źródła:
1. Dieter Nelles- „Internacjonalizm w trójkącie trzech krajów. Syndykalizm na Górnym Śląsku podczas okresu międzywojennego”.
2. „Der Syndykalist”
3. Spain-Silesia, Facebook.
4. Wywiad z Heinrich Friedetzky, 29.04. 1990.

#stowarzyszenie odra 1945 racibórz

fot. #stowarzyszenie odra 1945 racibórz, zbiory wyd. WAW/Alfred Otlik

Autor: Stowarzyszenie Odra 1945, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.