Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 lipca 200923:01

36. rocznica odsłonięcia pomnika Matki Polki

36. rocznica odsłonięcia pomnika Matki Polki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Spacerując ulicami Raciborza często zauważamy obiekty, które są pozostałością minionej epoki, czyli PRL-u. Jednym z nich jest pomnik Matki Polki. 14 lipca minęła 36. rocznica jego odsłonięcia.

Wstępem do wzniesienia pomnika w Raciborzu był akt erekcyjny, który został wygłoszony podczas „Apelu Powstańczego” na Górze św. Anny w 1971 roku. W akcie erekcyjnym budowy pomnika Matki Polki w Raciborzu czytamy:

Składamy uroczyście szlachetny hołd dla Matki Polki, symbolu wszystkich Bojowniczek o trwałą polskość Ziemi Raciborskiej. Matka Polka! To Ona – mimo wielowiekowych prześladowań – stała się ostoją wierności narodowej w latach niemieckiej niewoli. Dzieliła z ojcem i mężem, i dziećmi umiłowanie Polski. To Ona przekazywała z pokolenia w pokolenie mowę i pieśń polską jak największy skarb. To Ona budziła szczere przywiązanie do rodzimych obyczajów. To Ona mężnie znosiła boleść o bohaterach czynów patriotycznych, poległych w walkach za wolność Ziemi Raciborskiej i jej zjednoczenie z macierzą. Matka Polka! To Ona w polskim ośrodku narodowym „Strzecha” w Raciborzu była – przy boku innych wiernych synów tej ziemi – organizatorem życia społecznego, kulturalnego i oświatowego. Dzieliła także los prześladowań Polaków Raciborskich w czasie hitlerowskiej przemocy. A potem stała się uczestniczką bojów na licznych frontach II wojny światowej. Z chwilą wyzwolenia – 31 marca 1945 r. wraz z tymi, którzy przybyli tu z różnych regionów naszej ojczyzny – stanęła w szeregu budowniczych Raciborza i rozkwitu naszej Ziemi Raciborskiej.

Dziś upamiętniamy szlachetną i mężną rolę Matki Polki poprzez wzniesienie pomnika, który na trwale ma być świadectwem naszej dumy, naszej wdzięczności i naszego hołdu. Czynimy to 26 maja 1971 r. w dniu, w którym obchodzimy święto matki, w roku, kiedy czcimy pięćdziesiątą rocznicę III powstania śląskiego, wieńczącego trzyletnie walki narodowo-wyzwoleńcze w latach 1919 – 1921. W XXVI rocznicę historycznego zwycięstwa nad hitleryzmem, kiedy to orężem i prawem Ziemia Raciborska na zawsze wróciła do macierzy – do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

„Ze wspólnoty ludzkich losów, ze wspólnoty pragnień nowych i rozległych jest całe nasze nowe na Śląsku budowanie. Stała się ta ziemia dzisiaj tak jak w latach piastowskiej świetności – „Kluczem Ziem Polskich”. Stała się ważna dobrami dla całego kraju tutaj wytwarzanymi. Swoistym sposobem dobrego gospodarowania, właściwym jej głębokim twórczym patriotyzmem i socjalistycznym zaangażowaniem!”
Akt ten został podpisany przez: Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Matki Polki.

Dwa lata później, 14 lipca 1973 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika.

Na zdjęciach kolejno: widok z placu mostowego w kierunku ul. Odrzańskiej – widok sprzed II wojny światowej, plac mostowy jeszcze bez pomnika Matki Polki – lata 60. XX wieku, uroczystość odsłonięcia pomnika, widokówki raciborskie na których widoczny jest pomnik.  

Grzegorz Nowak

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.