Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 lipca 202411:22

Herkules z Pietrowic Wielkich. Zapomniana historia Johann Pohla, wicemistrza świata w zapasach

Herkules z Pietrowic Wielkich. Zapomniana historia Johann Pohla, wicemistrza świata w zapasach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Urodził się w 1867 roku w Pietrowicach Wielkich. Był zawodowym zapaśnikiem. W 1899 roku na turnieju w Petersburgu został wicemistrzem świata.

Johann Pohl urodził się w 1867 roku w rodzinie Vitusa Pohl (1833-1904) i Johanny Pollak (1840-1913) w Pietrowicach Wielkich (Gross Peterwitz) w powiecie raciborskim. Był zawodowym zapaśnikiem, w 1899 roku został nieoficjalnym wicemistrzem świata na turnieju w Petersburgu. Ślad po nim zaginął w 1914 roku w Rosji carskiej. W latach 1881-1925 w Pietrowicach działała cukrownia. Jak powiadają ludzie we wiosce, młody mieszkaniec Pietrowic Johann Pohl wleciał w tej cukrowni do kotła z syropem. Uszedł z życiem, poparzenia się wygoiły a potem nabrał dużo siły. Po tym wypadku stał się bardzo silnym fizycznie człowiekiem. Te ustne informacje potwierdziły się w 2024 roku, kiedy Łukasz Kubiczek w zdigitalizowanym archiwum gazety „Der Oberschlesische Wanderer” z 20 marca 1884 znalazł notatkę: „W cukrowni w Pietrowicach Wielkich wydarzył się godny ubolewania wypadek. W sobotę pomiędzy 6 a 7 godziną rano zatrudniony tam 17-letni Johann Pohl, syn miejscowego chałupnika, wszedł do piwnicy cukrowni, w której znajdowały się zbiorniki wypełnione gorącym syropem. Pohl w tej piwnicy wszedł na krawędź zbiornika, by dosięgnąć okienka i je otworzyć. Niestety pośliznął się na krawędzi zbiornika i wpadł do gorącego syropu do wysokości pośladków. Został ciężko poparzony na dolnych częściach ciała oraz na rękach. To zdarzenie opowiedział sam poszkodowany, a potwierdził znajdujący się tam też pracownik Nikolaus Jarusch. Dyrekcja cukrowni udzieliła poszkodowanemu wszelkiej pomocy i natychmiast wysłała go do doktora Tschesch w Kietrzu”.

Zatem informacje przekazywane ustnie przez mieszkańców wioski potwierdziły się i zostały wzbogacone o wiele szczegółów. Nasz siłacz urodził się w części Pietrowic zwanej Kolonija. Starsi mieszkańcy określali go mianem Ringkämpfer (walczący na ringu). Gazeta mniejszości polskiej „Nowiny Raciborskie” 22 lutego 1894 nr 23 napisała: „W niedzielę odbyło się przedstawienie dwóch siłaczy na sali pana Wankego (gospoda u Wankeho) o wpół do dziewiątej. W pierwszym akcie próbowali swoich sił z ciężkimi wagami. W drugim zgłosił się pewien mistrz masarski ze Starejwsi (dzielnica Raciborza), nazwiskiem Mika, do pojedynku z tym siłaczem o zakład. Tak 4 razy ów siłacz położył owego mistrza masarskiego we znak. Siłacz ten pochodzi z Pietrowic i nazywa się Jan Pohl, a jest synem chałupnika. Już jest on ozdobiony sześcioma odznakami”. Zaczął od występów po gospodach, a zakończył występami na międzynarodowych arenach. Występy na ringu, na matach stały się dla Johanna Pohl zawodem. Zachowało się zdjęcie, na którym Johann Pohl widnieje w grupie 24 siłaczy w strojach zapaśników. Zdjęcie wykonano we wrześniu 1908 roku w Hamburgu. Podpisani z nazwiska siłacze pochodzą z różnych krajów europejskich, jest też jeden czarnoskóry Amerykanin. Nasz pietrowiczanin jawi się na zdjęciu jako tęgi postawny mężczyzna z sumiastym wąsem. Grupę tę prowadził niejaki C. Jaunecke z Berlina. Johann Pohl pojechał z tą międzynarodową grupą na jakieś tournee po Rosji carskiej.

Okazuje się, że Johann Pohl był zawodowym zapaśnikiem o światowej sławie. Otóż w 1888 roku, w wieku 21 lat, Johann Pohl wyjechał z Pietrowic jako amator zapaśnik do Hamburga, gdzie trenował u Karla Absa (1851-1895) i Heinricha Niemanna. Na cześć swojego wielkiego trenera i zapaśnika Pohl przyjął przydomek Abs II. Rok 1888 uważany jest za jego zawodowy debiut w zapasach i wrestlingu (pokazowe sztuki walki). Johann ważył 113 kg i mierzył 188 cm oraz miał charakterystyczne sumiaste podkręcone wąsy. Pozostałe wymiary to: w karku 48 cm, biceps 44 cm, przedramię 35 cm, udo 70 cm, łydka 44 cm).

img_0003-2

W 1895 roku wraz z Emilem Voβ wyjechał na tournee do Rosji carskiej, gdzie walczyli w Kałmucji, Tatarstanie, Kirgistanie, Armenii i Persji (dziś Iran). W dniach 24-28 czerwca 1895 roku w Budapeszcie walczył z Jakobem Bauer i Eduardem Kreinal. Dnia 5 sierpnia 1895 roku Johann Pohl zdobył Złoty Pas na turnieju w Hamburgu. Pod koniec XIX wieku pietrowiczanin Carl Gillar (1872-1955), który odbywał służbę wojskową w garnizonie berlińskim, miał okazję spacerować z Johannem Pohl po Belinie. Ten przechadzał się po mieście zamaszyście wzbudzając zainteresowanie przechodniów i można było usłyszeć komentarze: idzie zapaśnik Abs-dwa. Carl Gillar wspominał, że Johann zjadał mendel jaj (15 sztuk) na jeden posiłek.

Wydarzyło se to u Johanna Wollnik (1887-1946) na Wyhonie w Petrowicach (dziś posesja wnuka Waldemara Gotzmann), że krawy nie umieły wytahnuć woza z hnojem z placu, a je tam ku ceście pod wyrh. Napatoczył se wteda nasz Johann Pohl i rzeknuł: „Johann dej mi koszinu wajec, a wytahnu ci ten woz z hnojem”. Jak prawił tak zrobił: Krawy wyprzohli, Johann hycił za oje i woz pylni hnoja potahnuł na cestu. Jak dostoł te wajca, siednył se i surowe je wypił, jedno po druhim. Nie chcioł czakać na smażynku.

W 1899 roku został wicemistrzem świata na mistrzostwach w zapasach w Petersburgu. Mistrzem świata został wtedy Nikola Petroff z Bułgarii a 3 miejsce zajął słynny Łotysz Georg Hackenschmidt. W 1901 roku na turnieju w Berlinie też zajął drugie miejsce ulegając tylko Łotyszowi Georgowi Hackenschmidtowi. W październiku 1905 roku na miesięcznym turnieju w Hanowerze stoczył 16 walk, z czego 12 wygrał, jedną przegrał (z Jakubem Koch) a 3 walki nie zostały rozstrzygnięte. Wygrał tam między innymi z Iwanem Romanowem i Zbyszkiem Cyganiewiczem. Jego pozostali przeciwnicy na tym turnieju to: Gustaw Malskies, Enrico Bouchioni, Axel Krok, Kara Abdula Czaja, Albert Sturm, Eduard Ritzler, Emilio Ruggiero, Giovanni Raicevich, Jakub Koch, Ferdinand Dieckmann. W 1906 roku zajął 2 miejsce na turnieju w Norymberdze, gdzie wyprzedził go tylko Jakob Koch, a trzecie miejsce zajął Omer de Bouillon (Bel). W tym samym roku w grudniu stoczył siedem walk we Wiedniu w cyrku Beketow, z których sześć wygrał. Zaś w Pradze wygrał ze Šmejkalem, a w Hanowerze położył na łopatki J. Ludvika. W dniach 1 i 2 kwietnia 1907 roku John Pohl walczył w Warszawie, wygrał tam z Klemanem i Buzovacem Mourzouck. W lipcu 1909 roku pietrowiczanin walczył na turnieju we Freiburgu (Badenia Wirtembergia) gdzie stoczył 12 walk, z czego wynik tylko dwóch walk nie został rozstrzygnięty, pozostałe wygrał. Wygrał między innymi z Frankiem Jackonem. Około 1910 roku wygrał w Niemczech walki z Ivanem Šemjakinem, W. Pytlasińskim i Serbem Simonem Antoničem. Udał się też na tournee do Ameryki Południowej. Na mistrzostwach świata w Paryżu i w Berlinie dwukrotnie tytuły mistrzowskie przegrał z duńskim zapaśnikiem Jess Pedersenem.

Jak podaje statystyka, ogółem stoczył na ringu 114 walk, z czego 80 wygrał, 27 zremisował i tylko 7 przegrał. Czasami był wymieniany z angielska jako John Pohl. Słuch po nim zaginął w 1914 roku w Rosji, w pierwszym roku I wojny światowej. Jeszcze w latach 50-tych XX wieku w szatni zapaśników Unii Racibórz wisiało zdjęcie Johanna Pohla. Petrowscy mu prawili Herkules. Wielką sławę i uznanie zdobył Johann Pohl w Rosji carskiej. Pokonał tam takich zapaśników jak George Lurich, Ursus Jankowski, Ivanan Romanow. Przyjaźnił się z Dmitrijem Martynovem, Ivanem Zajkinem a Ivanem Lebeděvem.

W czerwcu 1914 roku do miasta Kamieńskie przybył cyrk pod dyrekcją A. V. Alejeva, w którym również występował. Był wtedy u szczytu popularności. Pokonał wówczas syberyjczyka Korszuna, mistrza z St. Petersburga- Matuszenka, mistrza Europy Petersena i McDonalda ze Szkocji. Osiadł, w tym wtedy 40-tysięcznym ukraińskim mieście (w Rosji radzieckiej Dnieprodzierżyńsk), leżącym po obu brzegach rzeki Dniepr. Ożenił się, miał dwóch synów. Jeden był skrzypkiem a drugi zapaśnikiem. W 1914 roku trwał turniej zapaśniczy w St. Petersburgu. Po wybuchu I wojny światowej wszyscy niemieccy zapaśnicy powrócili do kraju. Oprócz Johanna Pohl, który poprosił o obywatelstwo carskiej Rosji. Pohl miał umrzeć po ciężkim urazie (złamane żebra) w 1918 roku. Podaje się też rok 1914.

Bruno Stojer

Źródła:
1. Legendy zapasów: Johann Pohl – ABS II. (artykuł Josefa Švub ze Słowacji a znaleziony przez Łukasza Kubiczek)
2. Czasopismo „Der Oberschlesische Wanderer” z 20 marca 1884.
3. Czasopismo „Nowiny Raciborskie” 22 lutego 1894 nr 23
4. Relacje pietrowiczan: Hubert Posmik , Weronika Fojcik (krewna), Waldemar Gotzmann, Elżbieta Steuer i inni.
5. Strona internetowa: Grosspeterwitz.de, prowadzona przez Łukasza Kubiczek, gdzie też insze wieca o wsi i okolicy.
6. Strona internetowa: Genickbruch. com

Autor: Brunon Stojer, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Nasz Racibórz 15.11.2024
14 listopada 202421:21

Nasz Racibórz 15.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.