O pierwszych raciborskich wodociągach z Brzezia, Dębicza i Obory

- Mapa „Plan sytuacyjny wodociągu rurowego koło Raciborza” to 2 część „Ocular-Plan von der Stadt Ratibor und ihren Wasserleitungen”. Dotychczas była ona nieznana historykom zajmującym się dziejami Raciborza - pisze Christoph Sottor, uzupełniając wiedzę o historii zaopatrzenia naszego miasta w wodę.
Mapa znajduje się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w aktach Naczelnego Prezydium Prowincji Śląskiej we Wrocławiu, w dziale (seria) Wodociągi i kanalizacja miast i wsi Śląska. Sygnatura 82/170/0/2.27/XXVII.99. Niestety, nie ma żadnych akt do tej mapy.
Mapę i plan miasta wydrukowano w 1831 roku w zakładzie litograficznym F.M. Langera w Raciborzu. Mapa i plan miasta mają te same wymiary, 68 cm x 52 cm. Na mapie wodociągu koło Raciborza podany jest autor rysunku. Był nim niejaki Czech. Prawdopodobnie był on pracownikiem raciborskiego Katasteramtu, albo Komory Książęcej. Przypuszczalnie zrobił on też „Ocular-Plan”. Na obydwu arkuszach przedstawiony jest stan wodociągów w 1828 roku (mapa) albo w 1829 roku (plan miasta). 1831 rok to czas zrobienia odbitek litograficznych.
Mapa ma orientację południowo-zachodnią. Pokazano na niej przebieg całego wodociągu od jego źródeł ze studniami do mostu przez Odrę i jego zamkowej odnogi. Przebieg wodociągu zaznaczono niebieskim kolorem. Reszta mapy jest czarno-biała. Kawałek Odry przy moście jest pomalowany na jasnoniebieskie. Poszczególne ujęcia wodociągu są ponumerowane i opisane. Na tej mapie ujęcia mają numery 1, 2, i 4. Brakuje numeru 3. Ten numer posiadało chyba ujęcie wody do wodociągu w foluszu folwarku Brunkenhof dominikanek. Choć możliwe, że nr 3 miało mieć ujęcie z Odry na działce kupionej od Bractwa Strzeleckiego przy dzisiejszej ulicy 1 Maja. Czytaj: O pierwszych raciborskich wodociągach z Brzezia, Dębicza i Obory
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany