Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia15 stycznia 202312:01

Jednym podpisem król Prus pozbawił raciborski kościół majątku

Jednym podpisem król Prus pozbawił raciborski kościół majątku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Decyzję utrzymywano jakiś czas w tajemnicy, tak by sięgnąć nie tylko po majątek ziemski, ale też zawartość skarbców.

Christoph Sottor (Niemcy) na łamach portalu historycznego ziemiaraciborska.pl kreśli wydarzenia, jakie miały miejsce w 1810 r. Raciborski kościół - klasztory i kolegiata - zostały pozbawione majętności. Monarcha - po przegranej wojnie z Napoleonem - potrzebował pieniędzy na spłatę kontrybucji. Czy pozbawienie dóbr ziemskich sprawiło, że instytucje kościele popadły w biedę? Z krajobrazu miasta i okolic zniknęły co prawda na zawsze zakony dominikanów, dominikanek, bożogrobców czy cystersów, ale świecka parafia przy Rynku nie miała się tak źle. Czytaj: Struktura kościelna na ziemi raciborskiej. Sekularyzacja klasztorów i kolegiaty raciborskiej w 1810 roku.

Przy okazji polecamy tekst na temat najstarszego wizerunku kościoła pw. WNMP w Raciborzu, a także wiele innych, które zaciekawią miłośników lokalnej historii. Czytaj: Najstarszy widok kościoła farnego w Raciborzu

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.