Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia27 sierpnia 201912:22

Panele słoneczne czy kolektory, co wybrać?

Panele słoneczne czy kolektory, co wybrać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wielu ludzi nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy panelami słonecznymi, a kolektorami słonecznymi. Większość osób nie kojarzy tych drugich, pomimo, że łączy je wspólny cel- czerpanie energii słonecznej i przetwarzanie jej w pożyteczne dla nas zasoby, takie jak prąd czy ciepło. Pomimo wspólnego celu zasady działania są zupełnie inne, co jest uzasadnione biorąc pod uwagę aspekt praktyczny. 

Co łączy panele słoneczne z kolektorami słonecznymi?

Wspólną częścią jest sposób pozyskiwanej energii i przetwarzanie jej w inną energię, której ilość zależy od wielu czynników, które jednak są identyczne dla obu systemów. 
Czynniki wspólne, od których zależy ilość uzyskanej energii to m.in.: 

Intensywność nasłonecznienia

W zależności od pory roku i stopnia zachmurzenia ilość energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej może się różnić. Wszystko w tym przypadku jest losowe, ale pora roku odgrywa znaczenie. Zwłaszcza zimą, kiedy słońce świeci nie tylko słabo, ale i krótko. Biorąc pod uwagę, że zwłaszcza zimą potrzeba najwięcej energii, instalacja dostarcza jej najmniej. Wpływ intensywności na wydajność jest znaczny, do tego stopnia, że nawet najlepsze instalacje, które zajmują duży obszar nie wyprodukują znaczącej części energii.

Powierzchnia

Im większa powierzchnia, tym więcej energii słonecznej przechwycimy. Jednak wszystko w granicy rozsądku, bo powiększanie instalacji często nie ma sensu. Wzrasta koszt, a latem, kiedy produkujemy najwięcej energii powstaje problem przy instalacjach z kolektorami cieczowymi powstaje problem z nadprodukcją energii. 

Ustawienie

Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie kolektorów lub paneli na południe. Za pomocą zwiększenia powierzchni można optymalizować stronę nachylenia. Umieszczanie instalacji w złych miejscach, które nie są odpowiednio naświetlone nie ma sensu. 

Kąt nachylenia

Najlepszy kąt, pod którym powinno padać światło to kąt prosty, jednak problemem jest zmieniający się kąt zależny jest od pory roku. Aby zastosować optymalne rozwiązanie, zwykle stosuje się kąt 45 stopni. 

Kolektory słoneczne

Kolektory wykorzystują pozyskaną z promieni słonecznych energię do podgrzania wody. Proces jest etapowy i wygląda następująco:

  • kolektor po pochłonięciu energii słonecznej zamienia promienie słoneczne w ciepło
  • ciepło jest odbierane przez przewodnik (najczęściej płyn niezamarzający)
  • przewodnik przepływa do zbiornika wody podgrzewając go

Panele słoneczne

Panele słoneczne przetwarzają pozyskaną energię słoneczną w energię elektryczną. Główną wadą jest wysoka cena, która zniechęca osoby do montowania tego typu instalacji dla domu. Ogniwa grupowane są w panele, które pozwalają na większą wartość. Elektryczność pozyskiwaną w ten sposób można wykorzystać na wiele sposobów, przez co są bardziej uniwersalne niż w przypadku kolektorów słonecznych. 

Co wybrać - panele słoneczne czy kolektory słoneczne?

Wybór kolektorów słonecznych pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę przez większość roku. W okresie letnim wystarczy na pełne zapotrzebowanie, a od wiosny do jesieni na większość zużycia. To dobre rozwiązanie dla osób, które ponoszą wysokie koszty podgrzewając wodę.

Panele słoneczne są jednak znacznie bardziej uniwersalne. Dzięki ustawie o OZE możemy wyprodukowaną energię „magazynować” w sieci, by móc z niej korzystać nie tylko latem, gdy świeci słońce, ale również nocą czy zimą. To sprawia, że panele mimo początkowego wyższego kosztu, są bardziej przydatne w każdym domu. A sam koszt obniżają szerokodostępne programy dotacyjne - Mój Prąd czy ulga termomodernizacyjna, dzięki której odliczymy fotowoltaikę od podatku.

undefined

Autor: materiał partnerski, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 maja 202521:10

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO]

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Ćwierćfinał Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej rozegrany w środowe, 14.05., popołudnie na boisku przy Srebrnej dostarczył wielu emocji. Naprzeciw siebie stanęły zespoły MKS Unii Racibórz oraz rezerwy ekstraklasowego GKS Katowice. I choć raciborzanie ostatecznie pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi, to tanio skóry w starciu z Gieksą nie sprzedali. Spotkanie rozegrano bez udziału publiczności.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.