Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes22 stycznia 202219:21

Nadzieja w Rafako nie umiera. Czy dawny potentat z Łąkowej odzyska wigor?

Nadzieja w Rafako nie umiera. Czy dawny potentat z Łąkowej odzyska wigor? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Giełdowa kapitalizacja Rafako jest dziś mniejsza od budżetu Raciborza, liczba pracowników spadła poniżej tysiąca, portfel zamówień pustawy, ale za to nadzieja na powrót do przeszłości jest wciąż żywa. Spółka liczy, że naprawi swój ostatni wielki blok węglowy w Jaworznie, a potem wkroczy w erę polskiego atomu. Czy to realne?

192 422 316,98 zł - tyle wynosi aktualnie kapitalizacja Rafako, niegdyś potentata w polskiej energetyce, z bagażem doświadczeń i historii, do którego doczepiono nadzieję na powrót do elity tego sektora gospodarki. Nadzieje w Rafako są wyjątkowo żywotne. I choć wielu postawiło na spółce krzyżyk, to nieraz słychać głosy, że z opresji zawsze wychodzi obronną ręką.

Gospodarka i jej otoczenie, w tym polityka, są jednak zmienne. Równy giełdowej kapitalizacji Rafako jest dziś zysk netto za III kwartały 2021 r. kornickich Eko-Okien. Spółka Mateusza Kłoska – na co wskazują analitycy branży stolarki okiennej - może zakończyć miniony rok rekordowymi trzema miliardami złotych przychodów.

W lipcu do Kornic pofatygował się sam premier Mateusz Morawiecki. Nie odwiedził Rafako, podobnie jak w czerwcu 2020 r., kiedy przyjechał na otwarcie pobliskiego zbiornika Racibórz. Z Łąkowej tymczasem słano apele o wsparcie, zarówno do szefa rządu jak i prezydenta czy prezesa PiS-u. Pisano o wkładzie w rozwój polskiej energetyki i polskim potencjale do jej modernizacji.

243 miliony - tyle - dla porównania - ma wpłynąć w tym roku do miejskiej kasy Raciborza. Zasila ją też podatek od nieruchomości płacony przez Rafako. Brak wpłaty z Łąkowej nie położy miejskich finansów, ale będzie odczuwalny.

Z perspektywy ostatniej dekady, odkąd PBG przejęło kontrolę nad Rafako (jesień 2012 r., z pamiętnym protestem pracowników w wejściu do biurowca), z osłabianiem potencjału raciborskiego producenta kotłów szedł wzrost potęgi fabryki okien w Kornicach. Redukcje zatrudnienia i dobrowolne odejścia sprawiły, że kadrowo Rafako jest dziś cieniem tego, czym było jeszcze w czasach prezesa Wiesława Różackiego. Dawni spawacze montują dziś okna.

W listopadzie 2012 r. jedna akcja Rafako kosztowała 8,20, sześć lat wcześniej 41, a dziś 1,50 zł.

Czy spółce z Łąkowej uda się odzyskać dawny wigor? Ma prawomocny układ z wierzycielami. Stara się domknąć i rozliczyć stare tematy - warty ponad 6 mld zł blok w Jaworznie (ma ruszyć do 29 kwietnia), elektrociepłownię w Radlinie czy dwa bloki parowe na indonezyjskiej wyspie Lambok.

By przetrwać potrzebuje jednak inwestora, gotówki oraz wizji na funkcjonowanie w ramach transformacji energetycznej. Na stole są akcje PBG i Multaros dające łącznie 33 proc. głosów w WZA - te same, które Zygmunt Solorz sprzedał Jerzemu Wiśniewskiemu. Problemem nie jest dziś wartość tego pakietu akcji, ale to, czy taka inwestycja ma w ogóle sens.

Rafako zalewa rynek komunikatami, ale żaden nie przesądza w jakim kierunku podąży spółka. 11 stycznia tego roku okazało się, że inwestorem nie będzie Polimex-Mostostal. Trwają nadal negocjacje z Funduszem Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FIPP FIZAN).

Wczoraj, 21.01., Rafako poinformowało o kolejnym potencjalnym inwestorze krajowym (nie podano jego nazwy), działającym we współpracy z międzynarodowym inwestorem finansowym, skłonnym udzielić 70 mln zł dofinansowania.

Fora giełdowe rozgrzała co prawda dyskusja o tym, kto zainteresował się Rafako (jeden z typów to giełdowy Budimex), ale zapisy listu nie pozostawiają wątpliwości - istotne będą wyniki badania due diligence, czyli kompleksowej oceny kondycji przedsiębiorstwa, oraz ocena możliwości zapewnienia adekwatnego poziomu finansowania, a także uzyskania stosownych zgód korporacyjnych Rafako oraz potencjalnego inwestora na przeprowadzenie potencjalnej transakcji. Mówiąc obrazowo, tajemniczy inwestor chce zajrzeć do wszystkich szaf i pod każdy dywan na Łąkowej zanim złoży ofertę.

Wczoraj też ukazał się komunikat o porozumieniu na rzecz długoterminowej współpracy z amerykańskim Westinghouse, który chce budować w Polsce elektrownię jądrową.

Polski atom daje raciborskiej spółce atrakcyjne perspektywy, ale – co tu kryć - nie konkretne zamówienia, choć może mieć wpływ na proces inwestorski. Rząd – po pierwsze – nie podjął wiążących decyzji, po drugie Amerykanie nie są jedyni, którzy chcieliby zarobić na tym pieniądze. Obok nich na kontrakt liczy Électricité de France (EDF) oraz Korea Hydro & Nuclear Power. Z EDF Rafako, przypomnijmy, podpisało podobne memorandum jak z Amerykanami. Ci drudzy na czerwiec zapowiedzieli raport FEED - inżynieryjne studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce z szacunkiem kosztów. Być może wtedy dowiemy się więcej o potencjalnej roli Rafako, które jest jedną z dziesięciu polskich firm w teamie Westinghouse, obok wspomnianego Polimeksu-Mostostalu.

Energetyka jądrowa może być komponentem strategii dla Rafako, ale w ujęciu przyszłościowym. Nie da się jej na razie przekuć na kontrakty i miejsca pracy. Spółka potrzebuje nowych zamówień już teraz, rocznie na poziomie około 400-500 mln zł.

Rafako nie może długo trwać w obecnym stanie, co zresztą wielokrotnie podkreślał prezes na licznych ostatnio konferencjach i wypowiedziach w mediach. Zapewniał, że spółka „dostosuje się do logiki transformacji", chcąc nadal realizować "duże projekty nowej energetyki". Pytanie, czy znajdzie się inwestor mający takie samo przekonanie.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Aktualności20 maja 202220:55

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ]

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pożar butli propan-butan w kościele w Pietraszynie, a do tego cztery osoby ranne i konieczność rozwinięcia linii na długości około 800 metrów od rzeczki Biała Woda - taki był scenariusz dzisiejszych działań w ramach ćwiczeń gminnych OSP w gminie Krzanowice.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202216:13

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uczniowie dwóch klas pierwszych o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu wzięli dziś udział w uroczystym ślubowaniu. Wczoraj z kolei ZSOMS zorganizowało w sądzie konferencję pt. Bezpieczeństwo w teorii i praktyce, a w dziś jej murach otwarto Laboratorium Dziecka, a na finał zorganizowano piknik wojskowy.

SOSG Racibórz, ZSOMS/Barbara Skoczewska
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności20 maja 202209:45

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, fot. arch. portalu/Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności21 maja 202207:58

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego

Mirosław Lenk: Skala tworzenia nowych etatów w tak trudnych czasach, to coś niespotykanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

- Przez ostatnie piętnaście lat nie przypominam sobie takiej interwencji. Utworzono osiemnaście etatów, z tego czternaście obsadzono - mówił na komisji gospodarki były prezydent Mirosław Lenk odnosząc się do zwiększenia etatów w ratuszu i pieniędzy, jakie są potrzebne na wynagrodzenia urzędników.

(greh)
Aktualności20 maja 202222:10

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO]

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Majestatyczny gmach dawnego sądu krajowego, pięknie odnowiony w ostatnich latach przez resort sprawiedliwości, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O 18.00, kiedy ruszyła sądowa noc muzeów, na Wojska Polskiego stawiły się tłumy. To jednocześnie pierwsza tak noc raciborskiej Temidy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności20 maja 202209:22

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Aktualności19 maja 202222:12

Wióry lecą, turyści wniebowzięci

Wióry lecą, turyści wniebowzięci - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski
Aktualności21 maja 202213:50

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby

Piknik wojskowy na raciborskim zamku. Tak armia zachęca do służby - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku (dawne WKU) zaprosiło dziś, 21 maja, na dziedziniec raciborskiego zamku, gdzie trwa promocja dobrowolnej służby wojskowej. Racibórz jest jednym ze 102 punktów w Polsce, gdzie prowadzona jest akcja.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202222:20

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO]

Koncert papieski zespołu Miraż na zamkowym dziedzińcu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jak zwykle kameralnie i nastrojowo w nawiązaniu do obchodzonej dwa dni temu 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zespół Miraż dał koncert na zamkowym dziedzińcu.

red., wideo Marta Wawoczny
Sport20 maja 202206:07

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności19 maja 202222:39

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Andrzej Czogała, który na naszym portalu prezentował już unikalne panoramy Raciborza, tym razem prezentuje zdjęcia wykonane obok wieży ciśnień w Strzybniku.

fot. Andrzej Czogała
Aktualności19 maja 202208:33

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Uczcijmy Dzień Powstań Śląskich jako wspólne Święto wszystkich Ślązaków - przekonuje parlamentarzystka z PO, rodem z podraciborskich Krzanowic.

materiał nadesłany/Gabriela Lenartowicz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.