Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes21 kwietnia 201011:27

Unikalne sprzężenie przemysłu z nauką

Unikalne sprzężenie przemysłu z nauką - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

- To współpraca unikalna i specyficzna, bo produkcja firmy RAFAMET jest jednostkowa, a nie seryjna. Tu prototyp maszyny jest jednocześnie końcowym egzemplarzem, który trafia do klienta – podsumowuje prof. dr hab. inż. Jan Kosmol z Politechniki Śląskiej w Gliwicach trwającą już ponad pół wieku współpracę badawczo-rozwojową z Fabryką Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej.

RAFAMET S.A. jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Specjalizuje się także w jednostkowych zamówieniach na wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. - To z pewnością unikat w skali kraju – twierdzi prof. dr hab. inż. Jan Kosmol, kierownik Katedry Budowy Maszyn Politechniki Śląskiej w Gliwicach. - W Polsce jest wielu producentów obrabiarek małych i średnich, ale tam produkcja nie jest jednostkowa, a seryjna. Można tam więc wykonać pierwszą maszynę (prototyp) niższym kosztem, dokonać prób i badań na prototypie, dokonać poprawek, a dopiero potem rozpocząć produkcję. W przypadku firmy RAFAMET, ze względu na wysokie koszty, prototyp jest jednocześnie egzemplarzem komercyjnym – tłumaczy prof. Kosmol.

W ciągu już ponad 60 lat konstruktorzy z Kuźni Raciborskiej i naukowcy z Gliwic zrealizowali wiele znaczących projektów badawczych, m.in. związanych z ogromnymi karuzelowymi centrami obróbczymi, frezarkami bramowymi, wielkogabarytowymi tokarkami poziomymi oraz obrabiarkami dla kolejnictwa. - Nasza produkcja jest faktycznie specyficzna i specjalistyczna. Operujemy na niszowych rynkach innowacyjnych obrabiarek, produkowanych na indywidualne zamówienia. Klient oczekuje, by zamówiony produkt trafił do niego jak najszybciej, a zarazem był nowoczesny i bezpieczny. Działając w takim otoczeniu, ważnym czynnikiem naszego powodzenia rynkowego jest współpraca ze środowiskiem naukowym – podkreśla E. Longin Wons, prezes Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.

Prof. Jan Kosmol wskazuje, że RAFAMET to szczególny partner, bo specjalizuje się w produkcji specjalistycznych maszyn. - Dzięki tej współpracy, możemy się chwalić i chwalimy się, że naszym głównym obszarem zainteresowań praktycznych są właśnie obrabiarki ciężkie i superciężkie produkowane w niewielkiej Kuźni Raciborskiej. Ta współpraca to unikalne sprzężenie przemysłu z nauką – uważa prof. Kosmol i dodaje, że nie bez znaczenia jest również fakt, że w kuźniańskiej fabryce studenci mogą odbywać staże i praktyki, a wielu z nich znajduje tu również zatrudnienie.

Jak informuje kierownik Biura Ogólnotechnicznego w RAFAMET S.A., wspólnie z Politechniką Śląską w ostatnich latach fabryka zrealizowała 14 projektów celowych. Najważniejsze z nich dotyczyły m.in. tokarki nadtorowej do zestawów kołowych typu UBF 112N oraz tokarki karuzelowej sterowanej numerycznie typu KDC 700/800N. - Na bazie tych projektów, wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy ponad 20 maszyn typu UBF 112N oraz 11 maszyn typu KDC 700/800N – mówi Henryk Baron i podkreśla, że Politechnika Śląska ma ogromne możliwości do prowadzenia prac badawczych. - Chodzi o bogate zaplecze aparatury, oprogramowania, a przede wszystkim doświadczoną kadrę naukowców – wyjaśnia.

RAFAMET to znakomita marka

Kierownik Katedry Budowy Maszyn Politechniki Śląskiej w Gliwicach przypomina, że w czasach socjalizmu Polska była znaczącym producentem obrabiarek. - Być może nie były to maszyny z najwyższej półki, ale produkowaliśmy ich wówczas najwięcej. W ostatnich latach produkcja obrabiarek w Polsce została radykalnie ograniczona. W kraju działa dziś tylko kilku producentów tych maszyn, a większość z nich należy już do firm zachodnich. RAFAMET z Kuźni Raciborskiej to jedna z nich, która przetrwała czasy transformacji gospodarczej i ostała się jako samodzielna firma, nie związana z żadną inną zagraniczną firmą. Radzi sobie dobrze, bo ma znakomite know-how i wypracowaną markę. Siłą tej fabryki są ludzie pracujący tu od wielu lat i ich wiedza, jak wykonywać unikatowe w skali światowej obrabiarki. Trzeba tez pamiętać, że to również biznes, który musi się rozwijać i przynosić zyski. To z kolei zasługa kierownictwa RAFAMETU, które szuka źródeł finansowania inwesty

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.