Biznes | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ewaluacja szkoleń – jak ją prowadzić?
Szkolenia otwarte, szkolenia zamknięte, miękkie, twarde… bez względu na to, jakie wybierasz, wszystkie wiążą się z inwestycją. O ile Twoja polityka szkoleniowa jest dobra, zwrot, jaki z niej otrzymasz w długofalowej perspektywie, będzie wysoki. Aby to sprawdzić, potrzebna jest ewaluacja szkoleń. Zobacz, czym dokładniej jest i jak ją przeprowadzić.
Na czym polega ocena szkoleń?
Ewaluacja szkoleń to proces, w którym weryfikuje się, czy przeprowadzone kursy, warsztaty i inne zajęcia nastawione na rozwój pracowników:
- przyniosły członkom zespołu satysfakcje i spełniły ich oczekiwania,
- spełniły założenia określone w polityce szkoleniowej firmy – tj. pozwoliły pracownikom rozwinąć potrzebne kompetencje i zdobyć niezbędną wiedzę,
- znalazły przełożenie na podniesienie jakości pracy zespołu na co dzień,
- pozwoliły wzmocnić potencjał rynkowy firmy oraz przełożyły się na lepszą jakość funkcjonowania organizacji.
Przeczytaj też: Kapitał ludzki, jak inwestować w ludzi?
Co daje ewaluacja szkoleń w praktyce?
Dlaczego informacje o tym, jak efektywne były szkolenia otwarte lub szkolenia zamknięte organizowane w firmie, są tak ważne? Ewaluacja procesu szkoleniowego to nie tylko spojrzenie w przeszłość. Uzyskany feedback jest podstawą do tego, aby:
- podtrzymać współpracę z firmą szkoleniową, która odpowiada za organizację zajęć dla pracowników, albo ją zakończyć,
- na nowo wskazać zakres tematyczny, jaki mają mieć szkolenia,
- lepiej zrozumieć potrzeby szkoleniowe swojego zespołu i dostosować do niego przyszłe zajęcia,
- wprowadzić niezbędne korekty i zmiany do polityki szkoleniowej – tak, aby jej efekty były jeszcze korzystniejsze.
Właśnie dlatego ocena powinna być prowadzona regularnie i brać pod uwagę nie tylko kilka ostatnich miesięcy, ale i dłuższą perspektywę.
Jak prowadzić ocenę szkoleń?
"Oceną szkoleń mogą się zająć pracownicy działu HR firmy, osoby zajmujące stanowiska kierownicze albo eksperci z zewnątrz, którzy przeprowadzą profesjonalny audyt. Ważne, aby za ewaluację nie odpowiadały te same osoby, które zajmowały się organizacją samych szkoleń." - mówi Adrian Nowak z portalu o szkoleniach Eventis.pl.
W procesie ewaluacji bierze się pod uwagę:
- ankiety pracownicze – pozwalają odpowiedzieć na pytania o ocenę szkolenia przez samych uczestników pod kątem merytorycznym, ale przede wszystkim „emocjonalnym” (poziom satysfakcji),
- testy wiedzy i umiejętności,
- analiza twardych danych dotyczących efektywności działania firmy oraz poziomu ROI – są prowadzone zwłaszcza na danych pochodzących z dłuższych przedziałów czasowych, np. 6-12 miesięcy.
Wnioski wyciągnięte w trakcie oceny szkoleń można przełożyć na dalsze działania. Dlatego warto poświęcić czas, energię oraz środki finansowe na dokonanie ewaluacji.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [17.01.2021]
6 055 nowych zakażeń w Polsce, 408 na Śląsku oraz 13 w powiecie raciborskim, gdzie odnotowano też jedyną w ostatniej dobie śmiertelną ofiarę COViD-19 w naszym regionie. W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 55,2 tys. testów.
Więcej »Zielony Racibórz przypomina. Ulga w podatku PIT za termomodernizację domu
Walka ze smogiem może przynieść wiele korzyści - przede wszystkim zdrowotnych, ale też finansowych. Dzięki termomodernizacji budynku obniżysz zużycie energii i rachunki za ogrzewanie, a także zapłacisz mniejszy podatek dochodowy. Składając PIT pamiętaj o uldze termomodernizacyjnej.
Więcej »Prof. Horban: w optymistycznym scenariuszu w połowie lutego będziemy blisko otwierania wszystkiego
W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego, będziemy bardzo blisko otwierania wszystkiego – powiedział w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Więcej »Julia Chluba startowała w finale Miss Polski Nastolatek
Katarzyna Synowiec z Drezdenka została Miss Polski Nastolatek 2020. Finał konkursu odbył się w piątek 15 stycznia 2021. O tytuł najpiękniejszej nastolatki walczyły 24 kandydatki. Startowała też Julia Chluba z Samborowic w gm. Pietrowice Wielkie, uczennica raciborskiego ZSOMS. Na zdjęciu z makijażystką Wiktoria Chmielewską z... Raciborza.
Więcej »Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne, niektóre mogą potrwać nawet do wiosny
Kolejne państwa Europy przedłużają ograniczenia lub wprowadzają nowe, by powstrzymać pandemię koronawirusa. We Francji godzina policyjna będzie obowiązywała od g. 18. Obostrzenia przedłużono m.in. we Włoszech, Holandii i Szwajcarii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel według mediów powiedziała, że kwarantanna w jej kraju może zakończyć się dopiero w kwietniu.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![Piłkarskie zmagania rocznika 2011 w Arenie Rafako [FOTO] Piłkarskie zmagania rocznika 2011 w Arenie Rafako [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_16108955221610895116_dsc1355--.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |