Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes27 stycznia 202014:58

Rafako w decydującej fazie Programu Bloki 200+

Rafako w decydującej fazie Programu Bloki 200+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Program Bloki 200+, w ramach którego Rafako zajmuje się opracowaniem innowacyjnej, nowatorskiej technologii, umożliwiającej dokonanie modernizacji bloków energetycznych klasy 200MWe, wszedł w decydującą fazę. 

Obecnie trwają prace nad wdrożeniem metody przygotowanej przez Rafako na obiekcie referencyjnym udostępnionym przez TAURON Wytwarzanie. Proponowana metoda ma duże szanse komercjalizacji w krajowych i zagranicznych elektrowniach - spalających zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. Pod koniec 2019 roku Rafako zostało zakwalifikowane do III fazy projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) "Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200MWe". W roku 2020 zostanie zrealizowany przedkomercyjny projekt modernizacji na bloku referencyjnym, a w I kwartale 2021 roku zostanie przeprowadzona optymalizacja pracy bloku w nowych warunkach oraz wykonane zostaną pomiary odbiorowe, potwierdzające elastyczną i bezpieczną pracę bloku z dużą ilością odstawień i uruchomień oraz możliwością pracy przy niskim obciążeniu w godzinach mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Rafako jako blok referencyjny wybrało blok nr 6 w Elektrowni Jaworzno III, należącej do TAURON Wytwarzanie. Łączna wartość finansowanych przez NCBR prac wykonywanych w ramach Fazy III to 86 552 458,60 zł brutto. Zakończenie Programu Bloki 200+ zostało zaplanowane na 31 marca 2021 r.

- Osiągnięcie neutralności klimatycznej energetyki europejskiej do 2050 roku wymaga od właścicieli elektrowni i elektrociepłowni węglowych zmian w strategii ich funkcjonowania – powiedziała Agnieszka Wasilewska - Semail, Wiceprezes Zarządu Rafako S.A. - W ciągu najbliższych kilkunastu lat nastąpią istotne zmiany w podejściu do energetyki węglowej w krajach, których bezpieczeństwo energetyczne opiera się na energetyce konwencjonalnej. Celem modernizacji będzie nie tylko uelastycznienie pracy istniejących bloków i spełnienie wymogów środowiskowych, ale również uzyskanie efektu ekonomicznego, zapewniającego większą konkurencyjność od innych emitujących CO2 jednostek wytwarzających energię elektryczną – dodała.

Po przetestowaniu proponowanych rozwiązań na bloku referencyjnym nr 6 w Elektrowni Jaworzno III w TAURON Wytwarzanie, zostaną wytypowane optymalne pod kątem technicznym i ekonomicznym rozwiązania modernizacyjne. Rafako proponuje wdrożyć i przetestować szereg rozwiązań technologicznych, które po sprawdzeniu na bloku referencyjnym będą indywidulnie dobierane dla innych bloków - z uwzględnieniem stanu technicznego danego bloku.

Proponowana metoda ma duże szanse komercjalizacji w krajowych i zagranicznych elektrowniach spalających - zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny. W wielu krajach bezpieczeństwo energetyczne oparte jest właśnie o bloki węglowe klasy 200 MWe i 360 MWe.

Podczas wykonywania badań, szczegółowych analiz oraz projektów wybranych instalacji w ramach prac związanych z II fazą Programu Bloki 200+, Rafako wraz z partnerami: SIEMENS, Politechniką Śląską, Instytutem Metalurgii Żelaza, Energoprojektem Katowice, Energopomiarem, FPM Mikołów oraz TAURON Wytwarzanie wypracowało optymalne, kompleksowe rozwiązania pozwalające na dostosowanie istniejących bloków energetycznych do zaostrzonych wymagań OSP w zakresie dynamiki pracy bloków oraz przepisów środowiskowych. Znalezienie swoistego kompromisu pomiędzy wymaganiami obniżenia emisji, podwyższenia sprawności produkcji energii oraz zwiększenia dynamiki bloku jest możliwe dzięki dobudowaniu nowych, dedykowanych instalacji technologicznych, wymianie oraz modernizacji urządzeń ograniczających dynamikę bloku, a także zmian w logikach sterowania.

Reklama


W ramach realizacji Programu Bloki 200+, Rafako na obiekcie referencyjnym zrealizuje zadania z obszaru ochrony środowiska, dotyczące redukcji emisji rtęci ze spalin oraz boru ze ścieków pochodzących z mokrego odsiarczania spalin. Rtęć jest jednym z nowo wprowadzonych składników, którego emisje będą nadzorowane zgodnie z normami emisyjnymi wynikającymi z Decyzji wykonawczej Komisji UE. Zaproponowana w projekcie metoda redukcji emisji rtęci pozwoli na uzyskanie emisji rtęci do powietrza ze spalania węgla kamiennego na poziomie obejmującym cały zakres wymagany dla bloków klasy 200MWe.

Ze względu na wysokie stężenia boru w ściekach z IOS, dotrzymanie wymaganego 1 mgB/l w ściekach zmieszanych jest dla większości elektrowni problemem. Realizowana w ramach Programu Bloki 200+ metoda usuwania boru ze ścieków z IOS umożliwia ograniczenie jego stężenia w tych ściekach do wartości poniżej 1 mgB/l, co definitywnie rozwiązuje problem przekroczonych wartości boru w ściekach zmieszanych odprowadzanych do odbiornika.

Reklama


Strategia wykorzystania elastycznych i zamortyzowanych mocy wytwórczych bloków węglowych jako jednostek regulacyjnych i podszczytowych zapewni szybką redukcję emisji gazów cieplarnianych przy zagwarantowaniu ekonomicznego i niezawodnego bezpieczeństwa energetycznego, opartego o własne, dostępne w każdej chwili zasoby surowcowe.

fot. archiwum portalu

Autor: Materiał prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
38
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.