Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes10 lutego 201116:18

Początek polskiej drogi do atomu

Początek polskiej drogi do atomu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Porozumienia sierpniowe podpisane w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej otworzyły Polsce drogę do zmian politycznych i społecznych. W tym samym miejscu, 26 stycznia 2011 r. podpisano umowę o współpracy, która daje nam kolejną szansę – możliwość wybudowania pierwszej elektrowni atomowej z udziałem Rafako.

Przedstawiciele GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisali porozumienia o współpracy technologicznej z  RAFAKO S.A. oraz Stocznią Gdańsk S.A. Umowy dotyczą możliwości budowania komponentów nuklearnych na potrzeby GEH.

Równocześnie GEH podpisał umowy o współpracy z uczelniami wyższymi – Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Szczecińskim i Politechniką Koszalińską oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

- To symbol powrotu polskich firm na drogę rozwoju energetyki jądrowej. To dla nas wyzwanie i  zaszczyt, że będziemy w tym uczestniczyć – powiedział Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A., który podpisywał porozumienie z GEH.

O wyjątkowej symbolice miejsca spotkania mówili wszyscy goście, którzy przybyli do historycznej sali BHP gdańskiej stoczni. - Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma szanse stanąć w 2021 r. W  bieżącym roku mija też 21 lat od chwili, kiedy w RAFAKO podjęta została decyzja o odstąpieniu od zaangażowania w technologię jądrową – mówił prezes Wiesław Różacki, nawiązując do liczby 21 postulatów sierpnia '80.

- Bardzo ucieszyłem się, gdy zobaczyłem dziś na terenie stoczni te wielkie dźwigi. W przeciwieństwie do większości ludzi, nie postrzegam ich jako bezużyteczne sprzęty. Widzę w nich energię, która czeka na ponowne użycie. I te właśnie dźwigi będą stanowiły kluczowy element naszej strategii budowy elektrowni jądrowej. Wraz z dziś podpisanymi umowami otwierają się nowe szanse na wykorzystanie polskiego potencjału – mówił  Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.

Amerykańsko-japoński koncern GEH jest czołowym dostawcą zaawansowanych technologii reaktorowych i usług dla energetyki jądrowej. Firma ta oferuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w tym sektorze przemysłu. Teraz koncern zabiega o kontrakt na dostawę reaktorów dla pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.

- Od 50 lat wprowadzamy na rynek elektrownie atomowe. Mieliśmy licencję nr 001 w Stanach Zjednoczonych. Nasza elektrownia była pierwsza w USA i mamy nadzieję, że elektrownia, która teraz powstanie w Polsce z numerem licencyjnym 001 będzie elektrownią wg naszego projektu – przekonywał D. Roderick.

Wiceprezes GE Hitachi mówił również o realnej potrzebie stworzenia elektrowni jądrowej w naszym kraju. Na aspekt ten zwracał także uwagę Lee Feinstein - ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który był obecny przy podpisywaniu porozumień. Mówił,  że elektrownia atomowa pomoże ograniczyć polską zależność od zewnętrznych dostaw energii.  Ambasador wiele uwagi poświęcił współpracy polsko -amerykańskiej w kwestii wdrażania nowych technologii.

- Umowy, które zostały dzisiaj podpisane stwarzają możliwość utworzenia głębokiej i trwałej współpracy. Świadczą o silnym wsparciu Ameryki dla polskiego programu budowy  elektrowni atomowych – mówił ambasador.

Lee Feinstein przypomniał także, że w czasie grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie poruszono  temat  polskiej energetyki jądrowej. Mówił  o poparciu prezydentów obydwu krajów dla partnerstwa  między Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i czołowymi firmami amerykańskimi. Dzięki niemu nasi studenci  będą mogli przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, pracować tam i uczyć się od doświadczonej kadry kierowniczej. Polsko-amerykańskie projekty edukacyjne mają  przygotować młodych inżynierów do pracy w elektrowniach atomowych.

- Zaangażowanie takich firm jak GE Hitachi w budowę polskiego programu atomowego stwarza perspektywę stworzenia tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych – podsumował ambasador  Feinstein.

RAFAKO S.A, jeden z partnerów GEH, ma już długoletnie doświadczenie w  budowie komponentów  wykorzystywanych przy projektach nuklearnych na całym świecie. - Chcemy zaoferować GE Hitachi nasze kompetencje w obszarze wykonania projektu, a także możliwości produkcyjnych i inżynieryjnych – mówił Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A.
Wybór raciborskiej spółki nie jest przypadkowy. Koncern Hitachi szukał partnera o ugruntowanej pozycji w produkowaniu kotłów i wymienników ciepła. GEH bardzo wysoko ceni także wiedzę raciborskiej spółki.

- RAFAKO to firma o bardzo dobrej reputacji. Jednym z obszarów, gdzie z pewnością będziemy korzystać z wiedzy RAFAKO jest  znajomość wszystkich norm i standardów obowiązujących na lokalnym rynku. GEH spełnia takie normy na rynku globalnym, ale jeśli budujemy tutaj musimy mieć wiedzę na temat bezpieczeństwa i wymogów technicznych obowiązujących w Polsce. Firma RAFAKO już taką wiedzę posiada. Połączenie naszej wiedzy z kompetencjami RAFAKO sprawi, że projekt będzie kompletny – mówił Danny Roderick.

-  Tą umową wpisujemy się w aktualny trend związany z przywróceniem dla polskiej energetyki koncepcji budowy źródeł jądrowych. Pod tym względem RAFAKO  wyprzedza czas i lokalną konkurencję zawierając takie porozumienie technologiczne. To daleki krok w przyszłość - powiedział prezes Wiesław Różacki. - RAFAKO chce wykorzystać okres pomiędzy decyzją o budowie a samą budową na właściwe przygotowanie - tak jak  pięć lat temu rozpoczęliśmy przygotowania  do bloków nadkrytycznych. Wówczas był to temat bardzo futurystyczny, a teraz ta technologia  w ofercie RAFAKO jest traktowana jako rzecz zupełnie normalna. Wydaje się, że tak samo będzie z energetyką jądrową. Dzisiaj jest to rzeczywiście bardzo egzotyczny projekt, ale kto wie, za 3-4 lata może się  okazać kolejnym trafionym pomysłem – dodał Wiesław Różacki.

Przygotowanie do zbudowania polskiej elektrowni atomowej dają nowe możliwości Stoczni Gdańskiej. - Od kilku miesięcy potwierdzamy swoją efektywną pracę w zakresie energetyki wiatrowej, a teraz próbujemy potwierdzić nasze ambicje, determinacje i efektywność w zakresie ciężkich konstrukcji stalowych dla energetyki, w tym dla energetyki jądrowej – mówił Andrzej Stokłosa, prezes Stoczni Gdańskiej S.A.

Mimo, że spotkanie obfitowało w wiele odniesień do symboliki nie należy go traktować jedynie w takich kategoriach. W przeddzień podpisania porozumienia, 25 stycznia rząd przyjął pierwszy z pakietów dokumentów, na mocy których Polska Grupa Energetyczna będzie mogła rozpocząć pozyskiwanie środków potrzebnych do realizacji pierwszego ważnego projektu w dziedzinie energetyki jądrowej. Chodzi o wyłonienie doradcy, który pomoże dokonać wyboru lokalizacji elektrowni zasilanej jądrowo.
 
Uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie stanowiło inaugurację dwudniowej konferencji branżowej, która dotyczyła rynku energetyki jądrowej. W czasie sesji „Łańcuch dostaw na rynku energetyki jądrowej” przedstawiono m. in. prace nad Polskim Programem Kontroli Bezpieczeństwa Jądrowego. Z kolei przedstawiciele GEH przygotowali prezentacje porównujące najważniejsze aspekty dwóch  rodzajów reaktorów jądrowych (wodny ciśnieniowy i wodny wrzący).
Spotkanie to było okazją do zdobycia wiedzy i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

RAFAKO, obok prezesa i wiceprezesa, reprezentowali także Krzysztof Matysek - dyrektor biura sprzedaży kotłów oraz Norbert Lejeune – dyrektor biura technicznego.

Adk

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.