Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes5 października 202319:49

Rada nadzorcza odwołała prezesa Rafako. Nowym pełniącym obowiązki został Dawid Jaworski

Rada nadzorcza odwołała prezesa Rafako. Nowym pełniącym obowiązki został Dawid Jaworski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Podczas czwartkowego posiedzenia rady nadzorczej Rafako odwołano prezesa spółki Macieja Stańczuka. Naciskał na to akcjonariusz mniejszościowy Rafako Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

- Dokonano skrócenia okresu oddelegowania Przemysława Schmidta do czasowego wykonywania czynności członka zarządu; oddelegowano z grona członków Rady Nadzorczej Michała Sikorskiego do czasowego wykonywania czynności członka zarządu na okres 3 miesięcy; odwołano ze składu zarządu Macieja Stańczuka - pełniącego funkcję prezesa, powołano w skład zarządu Dawida Jaworskiego (na zdj.) i powierzono mu pełnienie obowiązków prezesa zarządu - podało w oficjalnym komunikacie Rafako.

- Polski Fundusz Rozwoju (PFR) trzykrotnie próbował odwołać Macieja Stańczuka z funkcji prezesa raciborskiej spółki Rafako i tym razem się udało. Nowym prezesem ma być Dawid Jaworski, związany z jeszcze wcześniejszym prezesem Rafako Radosławem Domagalskim-Łabędzkim, który odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu. Został odwołany po tym, jak okazało się, że wypłacił sobie ogromną nagrodę finansową mimo fatalnej kondycji finansowej Rafako. Sytuacja finansowa Rafako nie jest najlepsza, ale rozwiązania problemów spółki nadal nie widać. Maciej Stańczuk wywodzi się z Business Center Club i jest związany z opozycją. Jego odwołanie może być związane z faktem, że oczekiwał od PFR deklaracji finansowania pomostowego w postaci pożyczki, które zapewniłoby spółce przetrwanie. Z informacji WNP.PL wynika, że Stańczuk wskazywał na możliwą upadłość spółki związaną z koniecznością zapłaty przez Rafako rat układowych, czyli zobowiązań wobec wierzycieli. Tymczasem spółka wydaje się nie mieć pieniędzy nie tylko na raty, ale i na pensje i dlatego właśnie prosiła PFR, jak również potencjalnego inwestora PG Energy, o finansowanie pomostowe, którego do tej pory nie otrzymała - komentuje wnp.pl.

Dawid Jaworski – Menedżer z ponad czternastoletnim doświadczeniem w działalności inwestycyjnej i business development w sektorach energetycznym i paliwowym. Od lipca 2022 r. pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Energotechnika Engineering Sp. z o.o. Od sierpnia 2020 r. do grudnia 2021 r., jako przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju S.A., pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON Sp. z o.o., której celem była budowa i eksploatacja bloku 910 MW w Jaworznie. Od sierpnia 2017 r. do maja 2020 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Ekonomicznych PGNIG TERMIKA S.A., gdzie osobiście nadzorował obszar finansów oraz funkcjonowanie dwóch spółek zależnych, tj. Polska Grupa Górnicza S.A. oraz Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A., a także był osobiście odpowiedzialny w GK PGNiG za dokończenie budowy i przekazanie do eksploatacji bloku gazowo-parowego o mocy 450MWe w Stalowej Woli. Od maja 2011 r. do sierpnia 2017 r. pełnił funkcje kierownicze i doradcze w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów w PGNiG S.A., w tym w 2014 r. był odpowiedzialny za wynegocjowanie, a następnie wykonanie umowy o współpracy z firmą Chevron, w ramach poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Od maja 2008 r. do maja 2011 r. pracował w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego w obszarze nadzoru nad rynkiem kapitałowym. W ramach swojej kariery zawodowej pełnił funkcję członka rad nadzorczych, w tym od czerwca 2015 r. do marca 2016 r. pełnił funkcję Członka i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Geofizyka Kraków S.A. Od sierpnia 2016 r. do sierpnia 2020 r. pełnił funkcję Członka Rady Nadzorczej Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. Od czerwca 2017 r. do września 2020 r. pełnił funkcję Członka i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Polska Grupa Górnicza S.A. Od sierpnia 2010 r. pełni także funkcję Członka Komisji Egzaminacyjnej dla Maklerów Papierów Wartościowych przy Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu – National - Louis University w Nowym Sączu, gdzie uzyskał tytuł magistra w specjalizacji Zarządzanie Finansami. Ukończył również studia podyplomowe w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na Wydziale Matematyki Stosowanej w zakresie inżynierii finansowej w zarządzaniu ryzykiem oraz studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w dziedzinie: Ekonomia. Jest także posiadaczem tytułów CFA (Chartered Financial Analyst) przyznawanego przez CFA Institute oraz ERP (Energy Risk Professional) przyznawanego przez Global Association of Risk Professionals.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.