Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja13 kwietnia 201909:41

Magiczne lata 60. i 70. w Raciborzu. Rozpoznacie się na zdjęciach?

Magiczne lata 60. i 70. w Raciborzu. Rozpoznacie się na zdjęciach?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wychowało się tu kilka pokoleń czytelników. Na coroczne bale karnawałowe przychodziły tłumy a przedstawiania teatralne były słynne w całym Raciborzu! Zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć Oddziału Dziecięcego w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Za datę powstania samodzielnego Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu można uznać 1958 rok. Musiało upłynąć jednak 7 lat, zanim oddział osiągnął pełną samodzielność. Uroczyste otwarcie nastąpiło 17 maja 1965 roku w lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4. Od tej pory zauważyć można ciągły wzrost czytelnictwa. W wypożyczalni zastosowano wolny dostęp do półek a w czytelni z sukcesem organizowano wieczory baśni, przedstawienia kukiełkowe oraz lekcje biblioteczne. Prowadzony był także kącik informacyjno - bibliograficzny w oparciu o księgozbiór oraz kartoteki zagadnieniowe. Oddział zaopatrzono także w nowinki technologiczne - magnetofon, płyty z nagraniami baśni, aparat wąskotaśmowy, projektor „Bajka” oraz powiększalnik fotograficzny.

Na stałe do kalendarza imprez organizowanych w Oddziale Dziecięcym wpisały się zabawy noworoczne w karnawale, spotkania autorskie (gościli tu m.in. Zbigniew Nienacki, Hanna Zdzitowiecka, Maria Kędziorzyna a także wnuk Henryka Sienkiewicza Julian Sienkiewicz), konkursy literackie, wieczory i poranki z baśnią. Jednym słowem biblioteka tętniła życiem przez cały rok! W 1970 roku założono w bibliotece Klub Poszukiwaczy Śladów Przeszłości, którego zadaniem było zbieranie zdjęć, spisywanie wspomnień, przeprowadzanie wywiadów i ankiet z pionierami życia gospodarczo-kulturalnego w Raciborzu w okresie 1945-46.

Oddział Dziecięcy był w owym czasie wzorem i przykładem dla innych bibliotek tego typu w województwie opolskim, dlatego w Raciborzu właśnie organizowano seminaria dla bibliotekarzy oddziałów dziecięcych i instruktorów, jak również praktyki bibliotekarek dziecięcych z całego województwa opolskiego.

Lata 80-te i 90-te w Oddziale dla Dzieci podobnie jak w pozostałych oddziałach i filiach MBP, to lata zastoju spowodowane w dużym stopniu kryzysem gospodarczym i politycznym w kraju. Prężna działalność Oddziału rozpoczęła się ponownie w 2002 roku, kiedy to biblioteka została przeniesiona z lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4 do budynku Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Ale to już osobny rozdział, który szeroko zostanie omówiony w kolejnym artykule.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

#biblioteka racibórz

Autor: Biblioteka Racibórz , redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.