Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Magiczne lata 60. i 70. w Raciborzu. Rozpoznacie się na zdjęciach?
Wychowało się tu kilka pokoleń czytelników. Na coroczne bale karnawałowe przychodziły tłumy a przedstawiania teatralne były słynne w całym Raciborzu! Zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć Oddziału Dziecięcego w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.
Za datę powstania samodzielnego Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu można uznać 1958 rok. Musiało upłynąć jednak 7 lat, zanim oddział osiągnął pełną samodzielność. Uroczyste otwarcie nastąpiło 17 maja 1965 roku w lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4. Od tej pory zauważyć można ciągły wzrost czytelnictwa. W wypożyczalni zastosowano wolny dostęp do półek a w czytelni z sukcesem organizowano wieczory baśni, przedstawienia kukiełkowe oraz lekcje biblioteczne. Prowadzony był także kącik informacyjno - bibliograficzny w oparciu o księgozbiór oraz kartoteki zagadnieniowe. Oddział zaopatrzono także w nowinki technologiczne - magnetofon, płyty z nagraniami baśni, aparat wąskotaśmowy, projektor „Bajka” oraz powiększalnik fotograficzny.
Na stałe do kalendarza imprez organizowanych w Oddziale Dziecięcym wpisały się zabawy noworoczne w karnawale, spotkania autorskie (gościli tu m.in. Zbigniew Nienacki, Hanna Zdzitowiecka, Maria Kędziorzyna a także wnuk Henryka Sienkiewicza Julian Sienkiewicz), konkursy literackie, wieczory i poranki z baśnią. Jednym słowem biblioteka tętniła życiem przez cały rok! W 1970 roku założono w bibliotece Klub Poszukiwaczy Śladów Przeszłości, którego zadaniem było zbieranie zdjęć, spisywanie wspomnień, przeprowadzanie wywiadów i ankiet z pionierami życia gospodarczo-kulturalnego w Raciborzu w okresie 1945-46.
Oddział Dziecięcy był w owym czasie wzorem i przykładem dla innych bibliotek tego typu w województwie opolskim, dlatego w Raciborzu właśnie organizowano seminaria dla bibliotekarzy oddziałów dziecięcych i instruktorów, jak również praktyki bibliotekarek dziecięcych z całego województwa opolskiego.
Lata 80-te i 90-te w Oddziale dla Dzieci podobnie jak w pozostałych oddziałach i filiach MBP, to lata zastoju spowodowane w dużym stopniu kryzysem gospodarczym i politycznym w kraju. Prężna działalność Oddziału rozpoczęła się ponownie w 2002 roku, kiedy to biblioteka została przeniesiona z lokalu przy ul. Wojska Polskiego 4 do budynku Biblioteki przy ul. Kasprowicza 12. Ale to już osobny rozdział, który szeroko zostanie omówiony w kolejnym artykule.
Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.
#biblioteka racibórz
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Z powodu roweru ma prokuratora na karku
Fundusz Dróg Samorządowych. Miasto wytypowało dwie drogi do remontu
Wojewoda śląski wręczył we wrześniu w Raciborzu czeki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Racibórz otrzymał prawie 1,8 mln zł na ulice Bojanowską i Chorwacką. Do nowego rozdania FDS wytypowano dwie kolejne drogi.
Więcej »W szpitalu łapią się za kieszenie. Skąd wziąć milion?
Podwykonawcy i dostawy usług dla szpitala rejonowego w Raciborza chcą zwiększenia wartości kontraktów!
Więcej »Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy
Wiele atrakcji związanych z przedswiątecznym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Raciborzu. Ciekawych wydarzeń nie zabraknie także w innych miejscowościach powiatu raciborskiego. Sprawdź, co będzie się działo w nadchodzący weekend.
Więcej »Paweł Domagała zagrał w Raciborskim Centrum Kultury
Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Co piątek w ponad stu punktach i największych zakładach pracy 10-13 tysięcy egzemplarzy gazety!
Telegraf | Pokaż wszystkie » |