Praktyki dla studentów PWSZ zapewnione

Choć projekt Modelowy Program Praktyk ruszył już pierwszego września, wczoraj w auli PWSZ odbyła się jego uroczysta inauguracja. Realizowany będzie przez 4 lata. Weźmie w nim udział 270 studentów oraz 196 nauczycieli. Pozwoli on żakom odbyć fachową praktykę pedagogiczną w szkołach.
– Na uczelni przekazujemy studentom teorię. Kiedy idą do pracy, okazuje się, że rzeczywistość nie wygląda tak, jak ich uczono. Wracają do nas z mętlikiem w głowie. Dlatego projektem Modelowy Program Praktyk chcemy złamać zasadę błędnego koła. Chcemy ściśle współpracować ze szkołami, a co za tym idzie, kształcić jak najlepszych pedagogów – tłumaczył Marcin Parzonka, specjalista ds. szkoleń w projekcie Modelowy Program Praktyk. Jego realizacja rozpoczęła się od pierwszego września. Potrwa do 2014 roku. – Chcemy, aby studenci od pierwszego roku uczestniczyli w nim – podkreślał Marcin Parzonka. Wczoraj natomiast odbyła się jego inauguracja. Kilkugodzinna konferencja z udziałem władz uczelni, miasta oraz dyrektorami raciborskich i głubczyckich szkół odbyła się w auli PWSZ.
– W projekcie weźmie udział 30 szkół z powiatu raciborskiego i głubczyckiego. 270 studentów oraz 196 nauczycieli. Model praktyk opierać będzie się na współpracy tych szkół z uczelnią – wyjaśniał prof. nadzw. dr hab. Jerzy Pośpiech, kierownik projektu. – Tym projektem chcemy poprawić jakość praktyk. Dotąd ich słabość polegała na tym, że odbywały się bez współpracy szkół z uczelnią. Teraz chcemy zaopatrzyć placówki w nowoczesne środki poglądowe oraz elektroniczne. Myślę, że zarówno studenci, jak i szkoły wiele na tym zyskają – zapewnił Jerzy Pośpiech.
Podczas wczorajszej konferencji słuchacze dowiedzieli się, co pomysłodawcy projektu chcą osiągnąć, do czego dążą oraz jak realizowane będą zamierzenia nowego modelu praktyk. – Pomysł zrodził się z potrzeby zmiany rzeczywistości praktyk. Studenci traktowali je jako zło konieczne. My uważamy, że jest to jeden z najważniejszych elementów studiów. Unia Europejska przyjęła nasz projekt. Zajęliśmy 2 miejsce w kraju. Dostaliśmy 98 punktów na 100 możliwych – nie krył radości Parzonka. Ponadto prezydent Mirosław Lenk opowiedział słuchaczom o zarysie polityki edukacyjnej w Raciborzu. Natomiast burmistrz Głubczyc Jan Krówka przybliżył doskonalenie zawodowe nauczycieli gminy Głubczyce, jako narzędzie do osiągnięcia wyższych efektów pracy pedagogicznej. O praktykach pedagogicznych, fundamentalnym składniku profesjonalizacji nauczycieli mówiła prof. nadzw. dr hab. Gabriela Kapica.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany