Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja20 października 202220:30

Zagadki muzealne – warsztaty na temat historii Raciborza

Zagadki muzealne – warsztaty na temat historii Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W środę 19 października odbyły się warsztaty historyczne „Zagadki muzealne” – wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Muzeum w Raciborzu. Zgromadzeni w bibliotece muzealnej mieli okazję udać się w przeszłość naszego miasta.

Prowadzący warsztaty Adam Knura rozpoczął tą niezwykle ciekawą wyprawę od pokazania najstarszej mapy Raciborza, która to jednak nie jest wolna od błędów. Zadaniem uczestników warsztatów było wskazanie miejsc, które są błędnie na tej mapie oznaczone. Nie obyło się bez wskazówek i podpowiedzi od pracowników Muzeum. Kolejnymi eksponatami do odkrycia były stare pocztówki przedstawiające m.in. nieistniejącą już dzisiaj Restaurację pod Czarnym Orłem w Markowicach, czy też dworzec w Studziennej. Kolejna zagadka zabrała wszystkich do Brzezia do Café Elisium – dzisiaj to opuszczony i zaniedbany budynek, ale kiedyś było to eleganckie wnętrze pełne gości. Ważnym elementem raciborskiej historii są również kościoły – przy okazji rozwiązywania zagadek uczestnicy dowiedzieli się, które z kościołów są „orientowane” (czyli zbudowane zgodnie z wytycznymi architektury sakralnej).

Zgodnie z zapowiedzią osoby, które najszybciej podały poprawne odpowiedzi podczas prezentacji eksponatów zostały nagrodzone upominkami. Po skończonych warsztatach można było przyjrzeć się z bliska omawianym wcześniej mapom i pocztówkom, a także innym zabytkom ikonograficznym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.