W Markowicach odbyły się warsztaty tworzenia makramy

22 czerwca w bibliotece w Markowicach odbyły się warsztaty rękodzielnicze, których przedmiotem była makrama, co z języka arabskiego oznacza “wiązana ozdoba” i definiuje znaną od starożytności sztukę zaplatania sznurków bez użycia drutów, szydełka czy igieł.
Wyplatanie makramy sprzyja relaksacji, jest rodzajem treningu uważności i koncentracji. Opanowując nawet najprostsze, podstawowe węzły, można tworzyć wiele przedmiotów. Najpopularniejszy jest kwietnik, który pojawia się w coraz większej ilości polskich domów, a także łapacze snów, biżuteria, torebki i plecaki, makaty na ścianę, zasłony, poszewki na poduszki, pledy i wiele innych ozdób.
Podczas warsztatów w bibliotece, materiałem do wykonania makramy były bawełniane sznurki i patyk, za to narzędziem ich tworzenia - zgrabne palce uczestników. Pierwsze węzły wydawały się bardzo trudne, jednak z każdą minutą wszyscy dochodzili do wprawy. Niektóre z węzłów trzeba było poprawić, jednak chwila cierpliwości i skupienia wystarczyła, aby osiągnąć piękne efekty. Warsztaty poprowadziła bibliotekarka i pasjonatka rękodzieła Anna Strojny.














![Ponad 1200 mieszkań w Raciborzu bez ciepła z powodu awarii sieci [KOMUNIKAT] Ponad 1200 mieszkań w Raciborzu bez ciepła z powodu awarii sieci [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17702889391484229380dsc03899-2-.jpg)

















![Strażacy interweniowali przy dwóch zdarzeniach drogowych [RAPORT 998] Strażacy interweniowali przy dwóch zdarzeniach drogowych [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1694204944img_9402-.jpg)


![Ciocia od klocków, Pani Karmelarz, Królowa balonów i Art Camp - ferie na Zamku Piastowskim na bogato [PROGRAM] Ciocia od klocków, Pani Karmelarz, Królowa balonów i Art Camp - ferie na Zamku Piastowskim na bogato [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770138786zrzut-ekranu-2026-02-3-o-18-12-42-.png)



























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany