Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 stycznia 201910:12

Tak to kiedyś w Markowicach było...

Tak to kiedyś w Markowicach było...  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na podróż do dawnych czasów swojej markowickiej filii.

Biblioteka, która od początku była centrum kulturowym dzielnicy. Zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć Filii nr 10 w Markowicach w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Tęsknota za polskim słowem była jednym z ważniejszych powodów do otworzenia tej biblioteki już w styczniu 1949 roku. Na wniosek Gminnej Rady udostępniono książnicy pomieszczenie na poddaszu własnego budynku a w 1962 roku „sprowadzono” bibliotekę na parter, aby zapewnić użytkownikom łatwiejszy dostęp do zbiorów. Jeszcze w latach 50. Gromadzka Biblioteka Publiczna w Markowicach otworzyła punkt biblioteczny w Babicach, najpierw w budynku szkoły a następnie, w 1968 roku, w Klubie Rolnika. Lata 70. obfitowały w zmiany w statucie biblioteki, która z gromadzkiej przeistoczyła się w 1973 roku w Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy a w 1977 w Filię Nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Obecnie biblioteka usytuowana jest w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1.

Kolejni kierownicy filii: Wilhelm Bizoń, Ernest Kałusek, Stanisława Ber, Lidia Frank, Róża Gawlik, Elżbieta Granieczna, Urszula Żymełka, Jolanta Pytlik, Ewa Januszewska, Marta Kurp, Ewa Bedrunka (do chwili obecnej). Punkt biblioteczny w Babicach prowadzili: Marta Lorenc, Ginter Jarzombek i Barbara Górecka.

Najlepsze lata filii to połowa lat 70., kiedy liczba czytelników przekracza 930 a ilość wypożyczeń sięga ponad 17,5 tysiąca woluminów. Jest to zasługą kolejnych pracowników biblioteki, którzy od pierwszych lat jej działalności z wielkim poświęceniem pracowali na takie efekty, organizując m.in. konkursy recytatorskie, konkursy wiedzy o powstaniach i walkach o polskość na Śląsku, spotkania z kombatantami i działaczami ludowymi, wieczorki pamięci o synu ziemi markowickiej Arce Bożku, wycieczki do miejscowego rezerwatu przyrody i wykonywanie albumów roślin chronionych.

Obecnie biblioteka skupia się głównie na pracy z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej. W roku 2018 realizowała projekt „Wielka liga młodych czytelników”, w ramach którego gościła znakomitych autorów książek m.in. Barbarę Kosmowską, Mariannę Oklejak czy Wojciecha Widłaka. Filia organizuje także cyklicznie warsztaty plastyczne (najbliższe 13 i 20 lutego!), spotkania podróżnicze a przede wszystkim słynie z całonocnych, tematycznych spotkań dla najmłodszych czytelników.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

#biblioteka

Autor: Biblioteka Racibórz , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 grudnia 202500:14

Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO]

Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę 27 grudnia w Rudach odbyło się pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wydarzenie zgromadziło sporą publiczność i połączyło świąteczną atmosferę z charytatywnym celem – wsparciem Daniela Mateji oraz Marcina Kionki.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 grudnia 202521:16

Weekend z HLPN [WYNIKI]

Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O sportowe emocje w trakcie minionego weekendu zadbali piłkarze halowi występujący w Halowej Lidze Piłki Nożnej. W dwa dni rozegrano sześć meczów. Sprawdź ich wyniki i kto strzelił gole.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.