Nędza: Każdy sposób dobry na promocję czytelnictwa

Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w który włączyła się również placówka w Nędzy. Książnica rozumie, że docierać do czytelników trzeba obecnie na różne sposoby. Dlatego dziś, dla tych, u których przygoda z książką dopiero się zaczyna, biblioteka zorganizowała spotkanie z leśnikiem. Głównym punktem programu było oczywiście głośne czytanie.
Maluchy z Przedszkola w Nędzy doskonale wiedzą, że książki mogą opowiadać różne historie. - No na przykład mogą to być bajki. O księżniczce albo smoku - mówi Julka. - Albo o dżungli. Albo o żołnierzach - dopowiada Bartek. - Książki mogą być bardzo śmieszne albo mniej śmieszne, albo nawet poważne - dodaje dziewczynka. - Można czytać w przedszkolu albo w domu, albo też jak się akurat na kogoś czeka - dorzuca chłopiec.
Biblioteka w Nędzy do czytelników chce docierać na różne sposoby. Dziś rozpoczęła cykl spotkań dla najmłodszych, których głównym punktem programu będzie głośne czytanie przez zaproszonych gości. Dziś, ponieważ z dziećmi spotkała się przedstawicielka Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, książka była o lesie. Ale poza czytaniem Karolina Witek ciekawie opowiedziała też przedszkolakom o zawodzie leśnika.
- Z pewnością edukacja jest konieczna. Jako leśnicy spotykamy się z bardzo różnymi zachowaniami, często bardzo skrajnymi. Z jednej strony zdarzają się nielegalne wycinki, z drugiej - na szczęście są i tacy ludzie, którzy rozumieją zasady gospodarowania w lasach. Trzeba mówić o zasadach, trzeba wyjaśniać, i to najlepiej od jak najwcześniejszych lat. Każda forma edukacji jest dla nas cenna - twierdzi leśnik Karolina Witek.
Również same Nadleśnictwa są autorami wielu publikacji i to skierowanych do różnych grup wiekowych i różnych zainteresowań. - Wydajemy różne czasopisma, ulotki, broszury, książeczki, z których można naprawdę sporo dowiedzieć się o lasach. Np. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie wydało jakiś czas temu piękny album o rezerwacie Łężczok - dopowiada Karolina Witek.
Bibliotekę w Nędzy odwiedziło w 2014 roku (wypożyczyło książki, wzięło udział w zorganizowanych wydarzeniach) ponad 11 tys. osób.
- Rynek wydawniczy jest bardzo bogaty. Staramy się sprostać oczekiwaniom naszych czytelników i dobierać wydawnictwa zgodnie z ich gustem i życzeniami. Mam nadzieję, że to zaowocuje wzrostem czytelnictwa - mówi Iwona Czorny, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy.
Książnica w Nędzy przypomina, że w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek można zwrócić zaległe książki bez naliczania kary.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany