Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja12 czerwca 200922:33

Zyhdi Çakolli - Wspomnienie

Zyhdi Çakolli - Wspomnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

3 kwietnia w raciborskim muzeum planowano świętować 50–lecie pracy artystycznej oraz 70. urodziny Zyhdiego Çakolli, artysty – plastyka pochodzenia albańskiego, który od 1981 roku związał swoje życie z Raciborzem. Pomimo, że wszystko było zapięte na ostatni guzik, niespodziewane okoliczności sprawiły, że do uroczystości nie doszło.

- 11 marca wróciliśmy od córki, która od kilku lat mieszka w Irlandii. Mąż wieczorem zasłabł. Wezwaliśmy karetkę. Wstępne oględziny nie wskazywały na nic poważnego, ale ze względu na to, że mąż nigdy nie chorował, wystraszyłam się tym nagłym pogorszeniem jego stanu zdrowia i namówiłam go na badania w szpitalu. Trafił na oddział neurologiczny i okazało się, że konieczny będzie zabieg. Lekarze mówili, że to nic skomplikowanego. Mąż nie chciał się zgodzić na operację, ale była konieczna, bo inaczej musiałby stale przyjmować bardzo silne leki, które stopniowo wyniszczyłyby jego organizm. Polecono nam klinikę w Sosnowcu, do której pojechaliśmy 2 kwietnia. Byliśmy przekonani, że będzie to szybka operacja i po kilku dniach wrócimy z powrotem do domu. Okazało się, że niezupełnie... Mąż czekał półtorej miesiąca. Byliśmy zaniepokojeni, bo mówiono nam, że to kwestia dni. Przez ten czas podawano mu silne środki farmakologiczne, które osłabiały wszystkie organy. Mąż nie doczekał operacji – mówi Jadwiga Çakolli z trudem powstrzymując płacz.

- Ojciec trafił do szpitala w pełni sił fizycznych. Był sprawny, codziennie ćwiczył. Jeździł konno, uczył się angielskiego. Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do takiej tragedii. Z trudem namówiliśmy go na odwołanie wystawy jubileuszowej, która była dla niego bardzo ważna – wspomina córka artysty, Jazysha Çakolli – O’Shea. – To była tragiczna i niepotrzebna śmierć. Jako rodzina będziemy domagać się zadośćuczynienia – dodaje jej matka.

Przyjaciele i najbliżsi artysty uważali go za tytana pracowitości. - Wszystko, co osiągnął, zawdzięczał swojemu uporowi. Był otwarty na innych ludzi, kultury i wyznania. Wiele podróżował. W ramach swoich artystycznych wypraw odwiedził m.in. Albanię, Anglię, Amerykę Północną i Południową, Arabię Saudyjską, Austrię, Belgię, Egipt oraz wiele innych państw. Uczył malarstwa. Świetnie dogadywał się z osobami z młodszego pokolenia. Jedną z jego ulubionych uczennic była Marta K., której postępy najczęściej chwalił. Razem ze swoim przyjacielem Janem M. Stuchlym był pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych imprez międzynarodowych w dziedzinie plastyki, tzw. Biennale – wspomina żona zmarłego.

Dom rodziny Çakolli jest pełen prac głowy rodziny. – Często z okazji urodzin czy imienin dostawałam w prezencie od męża przedstawiające mnie portrety, których nigdy bym nie oddała, podobnie jak kolekcję portretów naszych przodków, która znajduje się w salonie. Kolekcje dzieł ojca mają także nasze dzieci: Jazysha, Pejazyr i Zyjahmi. To mąż wymyślił ich imiona, które powstały z pierwszych sylab naszych imion – Ja od Jadwigi, Zy od Zyhdi, zaś pozostałe to pierwsze sylaby imion naszych krewnych – tłumaczy pani Çakolli. – Z kolei my dzieci, mówiliśmy do taty ‘babi’ – to po albańsku ojciec. Był dla nas przykładem. Nauczył nas uczciwości i skromności. Sam nikogo nie traktował lepiej lub gorzej, z każdym człowiekiem, bez względu na jego status społeczny, rozmawiał tak samo – mówi córka artysty.

- Teraz po jego śmierci robimy wszystko, żeby mogła powstać jego wymarzona galeria sztuki, która będzie się mieścić przy ulicy Mickiewicza. Znajdą się tam głównie jego nowoczesne grafiki. Tata miał bardzo dobrą dokumentację. O wszystkim pomyślał. Zaprojektował m.in. napis, logo galerii – relacjonuje Pejazyr Çakolli.

- Ojciec, jak każdy artysta przechodził różne fazy swojej twórczości. Najnowsze jego prace powstawały przy pomocy komputera. W ten sposób tworzył abstrakcyjne i barwne grafiki. Ja uwielbiałam jego malarstwo olejne, ale kiedy zakończył już etap twórczości malarskiej, nie sposób było go namówić na namalowanie oleju. Zawsze tworzył dla siebie, według swoich pomysłów. Nie poddawał się trendom ani naszym prośbom czy namowom. Tworzył, jak czuł, nie tak jak chciało tego otoczenie – dodaje Jazysha Çakolli.

- Nawet po śmierci męża stale otrzymujemy zaproszenia do udziału w międzynarodowych konkursach plastycznych oraz wystawach. Na razie nie chcemy jednak wystawiać jego prac, ale prawdopodobnie w przyszłym roku wrócimy do wspomnianej wystawy jubileuszowej, podczas której miały być zaprezentowane jego dzieła z różnych okresów twórczych – mówi żona artysty.

Zyhdi Çakolli opuścił nas rankiem 5 maja, pozostawiając po sobie niezliczoną ilość grafik, a także obrazy olejne, rzeźby i instalacje. Do tej pory nic nie zmieniono w jego pracowni grafiki oraz atelier malarskim, znajdujących się w rodzinnym domu. Prace artysty aktualnie wzbogacają zbiory na całym świecie. Zdobią m.in. ściany instytucji państwowych oraz domów prywatnych osób na wszystkich kontynentach.

Iwona Świtała

ZYHDI ÇAKOLLI, ur. 25.04.1939 r. w Peć (Kosovo), absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Pristinie oraz podyplomowych studiów magisterskich w Belgradzie w Jugosławii u prof. Bośko Karanovića. Specjalizacja w zakresie grafiki w Moskwie, w Akademii Sztuk Pieknych im. W.I. Surikowa u prof. Wadima Siergiejewicza Żitnikowa. Był członkiem: Związku Artystów Plastyków w Jugosławii (1964), Związku Artystów Plastyków Yawa - 1 Association of Visual Artist-1 inc. New York City w USA (1966), International des Arts Plastiques UNESCO Paris w Francji (1982) oraz Związku Artystów Plastyków w Polsce (1983 r.). Oprócz rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby zajmuował się ilustracją, karykaturą i reklamą. Żonę Jadwię z d. Jośko poznał w 1971 r. w Warnie. W 1981 r. zamieszkał w Raciborzu.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202408:29

W mieszkaniu przy Ogrodowej ujawniono ciało kobiety

W mieszkaniu przy Ogrodowej ujawniono ciało kobiety - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202411:14

Raport 998. Powalone drzewo i dwa pożary

Raport 998. Powalone drzewo i dwa pożary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie, (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202408:23

Plenerowy koncert muzyki filmowej na zamkowym dziedzińcu

Plenerowy koncert muzyki filmowej na zamkowym dziedzińcu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 28 kwietnia, na przybyłych na Zamek Piastowski w Raciborzu czekała niezwykła muzyczna uczta w wykonaniu ponad 100 artystów.

Jan Ptak
Aktualności29 kwietnia 202408:52

Łubowicka procesja konna na bis! [FOTO i WIDEO]

Łubowicka procesja konna na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Około 60 koni pod jeźdźcami i w zaprzęgach wyjechało, 28.04. na szóstą już procesję błagalno-dziękczynną wokół Łubowic w gminie Rudnik.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 kwietnia 202410:04

Pożar trawy w Kuźni Raciborskiej. To dzieło podpalacza [FOTO]

Pożar trawy w Kuźni Raciborskiej. To dzieło podpalacza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska, OSP Siedliska
Reklama
Aktualności30 kwietnia 202421:51

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowo-weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator majówkowo-weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot.. archiwum portalu/Jan Ptak
Kultura i edukacja29 kwietnia 202420:24

Wirtualna mobilność uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu

Wirtualna mobilność uczniów ZSO nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.