Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja7 czerwca 200922:31

Chóralne śpiewy pod pomnikiem

Chóralne śpiewy pod pomnikiem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Zagranica:

Hymn Raciborza, Piękne miasto Racibórz czy Wesoły Wędrownik - te pieśni mieli okazję usłyszeć melomani, zgromadzeni dziś w parku przy pomniku Stanisława Moniuszki. Odbyła się tu XVI edycja Trojoka Śląskiego. Wystąpiła Orkiestra Dęta Rafako oraz chóry z Raciborza i okolic.

Trojok Śląski jest imprezą cykliczną. – Zazwyczaj odbywał się w Rudach, ale w tym roku wyjątkowo w parku, przy pomniku Stanisława Moniuszki. Z racji tego, że niedawno obchodziliśmy Festiwal Moniuszkowski, a teraz odbywają się obchody Dni Raciborza – wyjaśnił prowadzący dzisiejszą imprezę Krzysztof Świżewski, tegoroczny maturzysta z I LO.

Kwadrans przed południem spod kościoła WNMP przy Rynku wyruszyła Orkiestra Dęta Rafako, a tuż za nią członkowie chóru parafii św. Mateusza i Macieja z Brzezia. Wystąpił on wcześniej podczas mszy.

Połączone chóry wraz z orkiestrą wykonały łącznie 12 utworów. Wystąpił Bel Canto pod batutą Marcelego Reszki. – Działamy przy Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń. Dziś już wystąpiliśmy na mszy w kościele NSPJ – powiedziała jedna z chórzystek. Następnie zaśpiewała Cecylia z Krzanowic, dyrygowana przez Kornelię Pawliczek-Błońską. Potem chór Rogera z Rud Krystyny Lubos, Małgorzata Zygfryda Kupczyka, a także wspomniany chór z Brzezia pod batutą Aleksandry Gamrot. Ponadto wystąpił chór Strzecha Piotra Libery i Senior Joanny Galas. Orkiestrze Dętej Rafako dyrygowali: kapelmistrz Waldemar Bytomski i Paweł Kowol.

Zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć Hymn Raciborza, którego słowa i muzykę napisał Paweł Kowol. Nie zabrakło modlitwy z opery Moniuszki, słynnej Halki, a także jego drugiego wielkiego dzieła, Przyjaciele Sokołowie, opracowanego również przez Kowola. Podczas tego utworu orkiestrze dyrygowała Aleksandra Gamrot. Zaśpiewano dwa utwory ludowe, w których wykorzystano twórczość Josepha von Eichendorffa - Wesoły Wędrowiec oraz Przez Pola i Dąbrowy. W repertuarze chórów i orkiestry znalazła się także Oda do radości Ludwiga van Beethovena i śląska melodia Szła Dzieweczka. Przy utworze ludowym Pożegnanie dyrygował kapelmistrz Waldemar Bytomski.

– Nie jestem fanem muzyki chóralnej czy orkiestr, ale przyszedłem tu, bo jestem raciborzanem. Taka impreza nie odbywa się często – powiedział nam przybyły na koncert Piotr.

(jula)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.