Zespół Szkół Ekonomicznych. Szkoła z tradycją

W ZSE odbyła się dziś ciekawa lekcja historii. Uczniowie mogli zdobyć informacje na temat historii miejsca, w którym się uczą. Przypomnijmy, że budynek Ekonomika został wzniesiony w latach 1815-1823, dawniej w miejscu tym znajdował się klasztor dominikanek ufundowany przez raciborskiego księcia Przemysława.
- Budowa klasztoru zakończyła się przed rokiem 1313. Wtedy do klasztoru wstąpiła córka Przemysława - Eufemia zwana Ofką, która później została przeoryszą tegoż klasztoru. Klasztor dominikanek przetrwał do początków XIX wieku - wyjaśniła uczniom Katarzyna Luterek, nauczycielka historii w ZSE. Następnie rząd pruski dokonał kasaty majątku, po której budowla ta uległa rozbiórce. Budynek szkoły, który powstał na początku XIX wieku na miejscu dawnego klasztoru początkowo był jednopiętrowy, potem dobudowano drugie piętro. Katarzyna Luterek opowiedziała uczniom o tym, że w szkole początkowo działało gimnazjum dla mężczyzn. Potem była wojna. - Racibórz po II Wojnie Światowej był bardzo zniszczonym miastem. Budynek szkolny był w znacznym stopniu uszkodzony. Potrzebny był generalny remont. Spłonął dach, zniszczone były schody. Nic nie nadawało się do użytku i w takich warunkach przyszło pracować pierwszym nauczycielom po wojnie - mówiła Luterek.
20 września 1945 szkołę otwarto jako Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe. - Nauczycieli było jedynie dwoje. Jedna osoba uczyła przedmiotów ogólnych, druga zawodowych - dodała nauczycielka. Młodzież była wtedy ubogo ubrana, brakowało pieniędzy na wyposażenie, ale na szczęście był zapał i chęć do nauki oraz pracy.
Dziś w Ekonomiku kształci się 532 uczniów, którzy uczą się pod okiem 45 nauczycieli. W szkole działają kierunki takie jak: technik ekonomista, technik handlowie, logistyk i spedytor oraz technik organizacji reklamy. Jest też profil socjalny w liceum profilowanym oraz w ZSZ nr 1 w ZSE - sprzedawca. Raciborska szkoła ekonomiczna jest szkołą z tradycją. Już za 2 lata Ekonomik będzie świętował 70. rocznicę istnienia.
Dzisiejszą lekcję przygotowały nauczycielki ZSE: Zofia Kośmider i Katarzyna Luterek.
S. Prusowska
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.