Kultura i edukacja | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sukces dziecka ważny dla nauczycieli
- Nie potrafimy chwalić się efektami pracy z dzieckiem – uważa psycholog i nauczyciel, Małgorzata Spendel. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących odbyła się konferencja dla nauczycieli pt. Edukacja wczesna dzieci, która ma za zadanie zmienić te nastawienie.
Niechlubną tradycją polskiego szkolnictwa stało się już dążenie do ciągłych reform i zmian w podstawach programowych. Odbywa się to średnio co cztery lata, wraz z wybraniem nowego Ministra Edukacji Narodowej, którego ambicją jest zbudowanie nowego systemu szkolnictwa. Politycy nie biorą pod uwagę sytuacji nauczycieli, którzy już teraz mają na głowie sporo papierkowej, zbiurokratyzowanej roboty. Ciągłe reformy podstawy programowej, zamiast pomagać nauczycielowi, często wprowadzają chaos i zdezorientowanie. Gdzie tu miejsce na pracę, czyli nauczanie?
Zgodnie z założeniami nowej reformy programowej MEN, w pracy każdego nauczyciela istotne jest zróżnicowanie podejścia do ucznia, dostrzeganie indywidualnego potencjału i zdolności, a także udzielanie wsparcia w przezwyciężaniu trudności szkolnych czy redukowaniu deficytów rozwojowych. Rzeczywistość rysuje się jednak inaczej. Nauczyciele w wielu przedszkolach i w pierwszych klasach szkoły podstawowej, realizują nieaktualną podstawę programową, która w efekcie czego nie przystosowuje dzieci do dalszej edukacji na wyższych szczeblach szkolnych.
Naprzeciw temu stoi PEWNIAK, czyli Pozytywna Energia W Nauczaniu I Aktywnym Kształceniu. Projekt jest skierowany do nauczycieli przedszkoli oraz klas I - III szkół podstawowych, a także do organów prowadzących przedszkola i szkoły. Wczorajsza konferencja w SOSWNiS pt. Edukacja wczesna dzieci, rozpoczęła projekt PEWNIAK.
Więcej na temat przedsięwzięcia opowiedziała nam Małgorzata Spendel, psycholog, nauczyciel i pomysłodawca projektu. – Dzisiejsza konferencja rozpoczyna pięciogodzinne szkolenia dla nauczycieli, dotyczące podstawy programowej, diagnozy szkolnej i przedszkolnej. Będziemy podczas naszych spotkań wymieniać się warsztatami-doświadczeniami i pomysłami. Głównym celem projektu jest sukces dziecka i wzmocnienie pozycji nauczyciela o wiedzę i umiejętności pracy z uczniem – powiedziała Spendel. Projekt PEWNIAK ma zatem za zadanie pomóc nauczycielom w dostosowaniu się do nowej podstawy programowej i wzbogacić ich pracę o nowe pomysły w nauczaniu.
Dlaczego jest to takie ważne? – Najważniejszy etap w życiu dziecka przypada na przedszkole i szkołę podstawową w klasach I-III. To, co zrobimy z dzieckiem, zależy od nas, to odpowiedzialność – wyjaśniła przybyłym nauczycielkom Bożena Bucka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach, do którego należy projekt PEWNIAK.
Na wczorajszą konferencję przyjechały nauczycielki z Raciborza, Żor, Wodzisławia i Rybnika. Zostały one podzielone na grupy 28 osobowe. Dalsze szkolenia będą odbywały się w późniejszych terminach.
BaFu
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Kaczkomat i kosze pod Arboretum. Drobne rzeczy, które cieszą
Zmiany w krajobrazie niewielkie, ale potrzebne. Przy stawie w parku m. Roth stanął kaczkomat. Na parkingu przy Arboretum kosze na śmieci.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [17.04.2021]
Najnowszy dobowy raport dla naszego regionu przynosi informacje o większej niż w piątek liczbie zakażeń oraz zgonów z powodu COViD-19.
Więcej »Ratusz ma koncepcje na teren przy brzeskim kościele
Urząd Miasta zlecił opracowanie dwuwariantowej koncepcji zagospodarowania terenu gminnej nieruchomości przy ul. abp. Józefa Gawliny. To działka przy brzeskim kościele, którą magistrat kupił z końcem 2019 r.
Więcej »Śląskie: znów najwięcej zakażeń w kraju, trzej chorzy przewiezieni poza województwo
O 3142 kolejnych zakażeniach koronawirusem w woj. śląskim poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Trzej chorzy na COVID-19 mieszkańcy regionu trafili ostatniej doby do szpitali poza jego granicami – w Radomsku (woj. łódzkie) i w Chrzanowie (woj. małopolskie). W Raciborzu wolne miejsca są na pediatrii.
Więcej »Ten objaw COVID-19 jest już bardzo rzadki
Zaburzenie węchu i smaku u pacjentów chorych na COVID-19 obserwujemy obecnie bardzo rzadko. Ma to związek z brytyjskim wariantem koronawirusa – powiedział w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Dodał, że u części pacjentów występuje niedotlenienie bezobjawowe.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |