Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 kwietnia 201211:45

Sukces dziecka ważny dla nauczycieli

Reklama

- Nie potrafimy chwalić się efektami pracy z dzieckiem – uważa psycholog i nauczyciel, Małgorzata Spendel. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących odbyła się konferencja dla nauczycieli pt. Edukacja wczesna dzieci, która ma za zadanie zmienić te nastawienie.

Niechlubną tradycją polskiego szkolnictwa stało się już dążenie do ciągłych reform i zmian w podstawach programowych. Odbywa się to średnio co cztery lata, wraz z wybraniem nowego Ministra Edukacji Narodowej, którego ambicją jest zbudowanie nowego systemu szkolnictwa. Politycy nie biorą pod uwagę sytuacji nauczycieli, którzy już teraz mają na głowie sporo papierkowej, zbiurokratyzowanej roboty. Ciągłe reformy podstawy programowej, zamiast pomagać nauczycielowi, często wprowadzają chaos i zdezorientowanie. Gdzie tu miejsce na pracę, czyli nauczanie?

Zgodnie z założeniami nowej reformy programowej MEN, w pracy każdego nauczyciela istotne jest zróżnicowanie podejścia do ucznia, dostrzeganie indywidualnego potencjału i zdolności, a także udzielanie wsparcia w przezwyciężaniu trudności szkolnych czy redukowaniu deficytów rozwojowych. Rzeczywistość rysuje się jednak inaczej. Nauczyciele w wielu przedszkolach i w pierwszych klasach szkoły podstawowej, realizują nieaktualną podstawę programową, która w efekcie czego nie przystosowuje dzieci do dalszej edukacji na wyższych szczeblach szkolnych. 

Naprzeciw temu stoi PEWNIAK, czyli Pozytywna Energia W Nauczaniu I Aktywnym Kształceniu. Projekt jest skierowany do nauczycieli przedszkoli oraz klas I - III szkół podstawowych, a także do organów prowadzących przedszkola i szkoły. Wczorajsza konferencja w SOSWNiS pt. Edukacja wczesna dzieci, rozpoczęła projekt PEWNIAK.

Więcej na temat przedsięwzięcia opowiedziała nam Małgorzata Spendel, psycholog, nauczyciel i pomysłodawca projektu. – Dzisiejsza konferencja rozpoczyna pięciogodzinne szkolenia dla nauczycieli, dotyczące podstawy programowej, diagnozy szkolnej i przedszkolnej. Będziemy podczas naszych spotkań wymieniać się warsztatami-doświadczeniami i pomysłami. Głównym celem projektu jest sukces dziecka i wzmocnienie pozycji nauczyciela o wiedzę i umiejętności pracy z uczniem – powiedziała Spendel. Projekt PEWNIAK ma zatem za zadanie pomóc nauczycielom w dostosowaniu się do nowej podstawy programowej i wzbogacić ich pracę o nowe pomysły w nauczaniu.

Dlaczego jest to takie ważne? – Najważniejszy etap w życiu dziecka przypada na przedszkole i szkołę podstawową w klasach I-III. To, co zrobimy z dzieckiem, zależy od nas, to odpowiedzialność – wyjaśniła przybyłym nauczycielkom Bożena Bucka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach, do którego należy projekt PEWNIAK.

Na wczorajszą konferencję przyjechały nauczycielki z Raciborza, Żor, Wodzisławia i Rybnika. Zostały one podzielone na grupy 28 osobowe. Dalsze szkolenia będą odbywały się w późniejszych terminach.

BaFu   

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.