Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja18 kwietnia 201211:45

Sukces dziecka ważny dla nauczycieli

Sukces dziecka ważny dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

- Nie potrafimy chwalić się efektami pracy z dzieckiem – uważa psycholog i nauczyciel, Małgorzata Spendel. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących odbyła się konferencja dla nauczycieli pt. Edukacja wczesna dzieci, która ma za zadanie zmienić te nastawienie.

Niechlubną tradycją polskiego szkolnictwa stało się już dążenie do ciągłych reform i zmian w podstawach programowych. Odbywa się to średnio co cztery lata, wraz z wybraniem nowego Ministra Edukacji Narodowej, którego ambicją jest zbudowanie nowego systemu szkolnictwa. Politycy nie biorą pod uwagę sytuacji nauczycieli, którzy już teraz mają na głowie sporo papierkowej, zbiurokratyzowanej roboty. Ciągłe reformy podstawy programowej, zamiast pomagać nauczycielowi, często wprowadzają chaos i zdezorientowanie. Gdzie tu miejsce na pracę, czyli nauczanie?

Zgodnie z założeniami nowej reformy programowej MEN, w pracy każdego nauczyciela istotne jest zróżnicowanie podejścia do ucznia, dostrzeganie indywidualnego potencjału i zdolności, a także udzielanie wsparcia w przezwyciężaniu trudności szkolnych czy redukowaniu deficytów rozwojowych. Rzeczywistość rysuje się jednak inaczej. Nauczyciele w wielu przedszkolach i w pierwszych klasach szkoły podstawowej, realizują nieaktualną podstawę programową, która w efekcie czego nie przystosowuje dzieci do dalszej edukacji na wyższych szczeblach szkolnych. 

Naprzeciw temu stoi PEWNIAK, czyli Pozytywna Energia W Nauczaniu I Aktywnym Kształceniu. Projekt jest skierowany do nauczycieli przedszkoli oraz klas I - III szkół podstawowych, a także do organów prowadzących przedszkola i szkoły. Wczorajsza konferencja w SOSWNiS pt. Edukacja wczesna dzieci, rozpoczęła projekt PEWNIAK.

Więcej na temat przedsięwzięcia opowiedziała nam Małgorzata Spendel, psycholog, nauczyciel i pomysłodawca projektu. – Dzisiejsza konferencja rozpoczyna pięciogodzinne szkolenia dla nauczycieli, dotyczące podstawy programowej, diagnozy szkolnej i przedszkolnej. Będziemy podczas naszych spotkań wymieniać się warsztatami-doświadczeniami i pomysłami. Głównym celem projektu jest sukces dziecka i wzmocnienie pozycji nauczyciela o wiedzę i umiejętności pracy z uczniem – powiedziała Spendel. Projekt PEWNIAK ma zatem za zadanie pomóc nauczycielom w dostosowaniu się do nowej podstawy programowej i wzbogacić ich pracę o nowe pomysły w nauczaniu.

Dlaczego jest to takie ważne? – Najważniejszy etap w życiu dziecka przypada na przedszkole i szkołę podstawową w klasach I-III. To, co zrobimy z dzieckiem, zależy od nas, to odpowiedzialność – wyjaśniła przybyłym nauczycielkom Bożena Bucka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach, do którego należy projekt PEWNIAK.

Na wczorajszą konferencję przyjechały nauczycielki z Raciborza, Żor, Wodzisławia i Rybnika. Zostały one podzielone na grupy 28 osobowe. Dalsze szkolenia będą odbywały się w późniejszych terminach.

BaFu   

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.