Jeno mi w tym Raciborzu

To jedna z pieśni śląskich, które zabrzmiały w sobotnie popołudnie w DK „Strzecha” na XVIII Festiwalu Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa, którego organizatorami byli: Zarząd Okręgu Raciborskiego PZChiO, Zarząd DFK Województwa Śląskiego z siedzibą w Raciborzu, Urząd Miasta Racibórz oraz Raciborskie Centrum Kultury.
W festiwalu, który ma charakter konkursu, zaprezentowało się 9 chórów, głównie z Raciborza i okolic. Jako pierwszy wystąpił chór dziecięcy „PIĘTNASTKA” z SP nr 15 w Raciborzu, pod przewodnictwem dyrygent Anny Reszki. W dalszej kolejności były to: chór mieszany „GLOGOVIA” z Głogówka-Winiar (dyr. Rafał Miczka), chór mieszany „CECYLIA” (dyr. Kornelia Pawliczek-Błońska), „CHÓR ŚW. ANNY” z Krzyżanowic (dyr. Leonard Fulneczek), młodzieżowy chór „BEL CANTO” z Raciborza (dyr. Marceli Reszka), Chór Mieszany Parafii Św. Apostołów Mateusza i Macieja z Raciborza-Brzezia (dyr. Aleksandra Gamrot), chór mieszany „KRAPPITZER CHOR” z Krapkowic (dyr. Ilona Joanna Gruchot), chór mieszany „CANTATE” z Pawłowa (dyr. Łukasz Paweł Herba) oraz chór mieszany „CANTATE DEO” z Rybnika (dyr. Anna Barczuk).
Jak mówi jeden z organizatorów – Piotr Libera – warunkiem uczestnictwa w konkursie było zaśpiewanie trzech pieśni, w tym dwóch do słów Josepha von Eichendorffa (jedna w języku ojczystym poety) i jednej śląskiej, ludowej pieśni. A, że Eichendorff był przecież poetą, w trakcie trwania festiwalu było miejsce i na poezję w wykonaniu raciborskiej poetki Marii z Zobolewiczów Wojtczak, która odczytała utwór oczywiście swojego autorstwa, noszący tytuł „Wiersz dla Josepha von Eichendorffa”. Po zakończonym występie, każdy z chórów otrzymywał pamiątkowy puchar wykonany z ceramiki i dyplom, które były składane na ręce dyrygentów przez prowadzących koncert – Agnieszkę Błońską i Krzysztofa Świżewskiego.
Kiedy wszystkie chóry już się zaprezentowały, na scenie pojawiła się orkiestra dęta „RAFAKO” z kapelmistrzem Józefem Oslislo na czele i to właśnie instrumenty dęte porwały publiczność, która klaszcząc wybijała rytm granej melodii. W tym też czasie toczyły się obrady jury, w którego składzie były: adiunkt Krystyna Lubos (wykładowca UŚ na wydziale dyrygentury), dyrektor RCK Janina Wystub oraz magister muzyki Mirela Szutka. Zanim jednak ogłoszono wyniki, wśród uczestników festiwalu krążyły domysły, kto może wygrać. Na przykład dziewczęta z raciborskiego chóru „BEL CANTO” stawiały na występujący przed nimi „CHÓR ŚW. ANNY” z Krzyżanowic – no i trafiły. Decyzja jury była taka sama, z tym, że przyznano jeszcze dwa dodatkowe pierwsze miejsca chórowi „CANTATE DEO” z Rybnika i Chórowi Mieszanemu Parafii Św. Apostołów Mateusza i Macieja z Raciborza-Brzezia. Drugie miejsce zajęły chóry „BEL CANTO” i „CECYLIA”, zaś trzecie „KRAPPITZER CHOR”.
Na zakończenie wszystkie chóry, wspólnie z orkiestrą i wieloletnim laureatem „Grand Prix” Festiwalu – „CHÓREM STRZECHA”, zaśpiewały jeszcze kilka pieśni.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany