Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja8 grudnia 201007:56

Z życia ZSO w Krzyżanowicach

Z życia ZSO w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Drugi gminny konkurs historyczny dla gimnazjalistów, 21. rocznica obalenia muru berlińskiego, wieczór poezji, święto szkoły i wizyta w gliwickim Teatrze Muzycznym – w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach ciekawe wydarzenie goni kolejne. Przeczytaj relacje.

Gustawowi Morcinkowi …

3 grudnia 2010 roku w krzyżanowickiej szkole, już po raz 27. w budynku przy ulicy Łąkowej obchodzono Święto Szkoły. Pamiętano wtedy o Gustawie Morcinku, którego za patrona wybrano w 1973 roku. Jemu też poświęcono akademię, na której zgromadzili się uczniowie szkoły, nauczyciele, dyrekcja, rodzice i zaproszeni goście: Leonard Fulneczek, Wójt Gminy Krzyżanowice i radny powiatu; Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiTu, a zarazem nowo wybrany wójt; Paweł Lasak, przewodniczący Rady Gminy Krzyżanowice; Maria Riedel, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Krzyżanowice.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych pod okiem: Anny Bindacz i Krystyny Nogi oraz trzecioklasiści szkoły podstawowej, których przygotowały Gertruda Sycha i Anna Weisner.

Gimnazjaliści złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową Gustawa Morcinka, zatańczyli Trojaka, przygotowali przedstawienie z życia swojego patrona i zaśpiewali piosenkę „Jo nie wyjada stąd, bo moją ziemią jest Śląsk”. Trzecioklasiści w barwnych strojach wystawili po śląsku „Kota w szczewikach”.

Akademią uświetnił szkolny zespół instrumentalny w składzie: R. Blokesz, A. Wolnik, G. Bugla, A. Kocik, M. Utracki pod kierunkiem nauczyciela muzyki Krzysztofa Fulneczka. Ponadto Adrianna Tkaczyk, uczennica kl. VI a SP zaśpiewała piosenkę „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Na koniec zaprezentowali się laureaci tegorocznego szkolnego konkursu Godki Śląskiej.

Pogodać se możymy o wszystkim

Koniec listopada to w krzyżanowickiej szkole czas organizacji Szkolnego Konkursu Godki Śląskiej. Konkurs ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów od kilkunastu lat. Ciągle znajdują się w naszej szkole pasjonaci gwary śląskiej, którzy prezentują swoje umiejętności na forum szkoły.

W tym roku uczestnicy „pogodać se mogli o wszystkim” Występom naszych aktorów przyglądali się zaproszeni goście: Wójt Gminy Krzyżanowice p. L. Fulneczek, dyr. GZOKSIT - p. G. Utracki, radna gminy- p. M. Riedel, dyr. ZSO w Krzyżanowicach- p. B. Szczepanowska i p. I. Cieślik, miłośniczka gwary śląskiej p. J. Bindacz, przewodnicząca KGW w Krzyżanowicach - p. G. Bujak. Nie lada problem miała komisja w składzie: p. Irmgarda Bindacz, p. Aneta Kucza oraz p. Piotr Hluchnik z wyborem najciekawszych prezentacji. Ostatecznie wyłoniono zwycięzców w kategorii klas I-III SP. I miejsce zajęły Wiktoria Moskwa i Julia Wróbel z kl. II z „Bezuchym”, II miejsce zdobyły Amelia Kolorz i Sandra Kuśka z przedstawieniem „Co godocie?”. Na III miejscu uplasowały się Donata Blokesz i Dominika Pientka, które opowiadały, że „wszystko ma swój zadek”. W kategorii klas IV-VI przyznano następujące wyróżnienia: I miejsce Wioletta Biczysko i Violetta Józefus, które „ pogadywały se przi kawie”, II miejsce - Karolina Minkina i Bożena Pientka z przedstawieniem „ Baba u doktora”, III miejsce - Klaudia Bozigórska i Katarzyna Hetmaniok, które opowiedziały o Barbórce. 

Nagrody dla wszystkich uczestników ufundowali:
- Rada Rodziców przy ZSO w Krzyżanowicach
- Urząd Gminy w Krzyżanowicach
- Sklep Firanex T.Błaszczok
Dyplomy i upominki dla zwycięzców wręczyła p. dyr. B. Szczepanowska, a odchodzący wójt pogratulował uczestnikom konkursu i wręczył wszystkim aktorom upominki. Nagrodę specjalną od p. L. Fulneczka za najbardziej oryginalny strój otrzymała Karolina Kołek z kl. IV a SP.

Laureaci konkursu zaprezentowali swoje talenty w czasie uroczystości z okazji Święta Szkoły. Dzieci wystąpią jeszcze 13 grudnia na Wigilii dla Seniorów, by umilić spotkanie opłatkowe.

Jubileuszowe wydanie Wieczoru Poetyckiego, czyli „Idź swoją drogą”...

Już po raz dziesiąty, 25 listopada 2010 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach zebrało się grono miłośnikow poezji. Tegoroczny „Wieczór poezji” nazwiązywał do motywu drogi. „Zaufałem drodze, wąskiej, takiej na łeb na szyję, z dziurami po kolana […]” - tymi słowami widz został sprowokowany do głębokiej refleksji nad swoim życiem, nad tym, czy droga, którą podąża, jest właściwa. Podczas Wieczoru zostały zaprezentowane utwory: W. Szymborskiej, ks. Twardowskiego, L. Staffa, Z. Herberta, E. Stachury, K. Kawafisa. Swoją interpretację tekstów przedstawili uczniowie naszej szkoły: K. Hetmaniok, W. Utracki, M. Fulneczek, P. Pytel, R. Blokesz, E. Lopocz, N. Uliarczyk, P. Gołąbek, D. Rzepka, S. Siegmund, M. Utracki, A. Kocik, absolwenci: I. Adamiec, A. Trzepak oraz nauczyciele: I. Cieślik oraz M. Ottlik.

Wieczór poezji wzbogacił taneczny występ P. Pytel, E. Kostrzewy i K. Cichoń oraz niezapomniana interpretacja utworu „My way”, wykonana przez nauczyciela K. Fulneczka i, debiutującej w roli wokalistki, uczennicy E. Lopocz. Duet ten wykonał tekst przy akompaniamencie kwintetu gitarowego: A. Wolnika, R. Blokesza, S. Studniczka, P. Sabalczyk i K. Fulneczka.

Wieczór poezji wyreżyserowany przez p.K. Ługowską po raz kolejny okazał się ucztą dla duszy. Frekwencja gości pokazała, że każdy od czasu do czasu pragnie oderwać się od zastanej rzeczywistości, aby przeżyć coś głębokiego, wartościowego. Przecież wszyscy zmierzamy „aż do skrzyżowania, gdzie się zbiegają, żeby się rozbiegnąć, twoje nadzieje, pomyłki, porażki, próby, zamiary i nowe nadzieje”...

Czego nie widać

17.11.2010 r. uczniowie gimnazjum z Krzyżanowic wybrali się do teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl „Czego nie widać” to 160 minut bardzo dobrej zabawy. W pierwszym akcie oglądali próbę generalną, w drugim sam spektakl, ale pokazany od kulis, a w trzecim zaś ostatnie przedstawienie, które skłóconemu zespołowi rozsypuje się na scenie w drobny mak. Mieli więc teatr w teatrze i farsę w farsie, co stanowi spiętrzenie zabawnych sytuacji, w których przewodnią rolę odgrywa ośmioro drwi i niezliczona liczba rekwizytów z czterema talerzami sardynek na czele.

Przedstawienie bardzo się podobało uczniom. Dziesięciu aktorów stworzyło świetną atmosferę. Po każdej części spektaklu była 15 minutowa przerwa, w której aktorzy przygotowywali się do następnej części. Po zabawnym przedstawieniu uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i uczestniczyli w lekcji teatralnej.

21. rocznica obalenia muru berlińskiego w ZSO Krzyżanowice

W ramach zajęć z języka niemieckiego mniejszości narodowej, chętni uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych w Krzyżanowicach upamiętnili 21. rocznicę obalenia muru berlińskiego. Przygotowali nietuzinkowy projekt edukacyjny. Korytarz na pierwszym piętrze przedzielili własnoręcznie wykonanym murem, by 10 listopada go obalić. Inicjatorem pomysłu był nauczyciel niemieckiego w tutejszej szkole, Piotr Hluchnik.

Drugi Gminny Konkurs Historyczny dla Gimnazjalistów

W środę, 8 grudnia 2010 roku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach odbył się Drugi Gminny Konkurs Historyczny dla Gimnazjalistów pod patronatem Grzegorza Utrackiego, dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki z siedzibą w Tworkowie, a zarazem wójta-elekta. Organizatorami konkursu były nauczycielki historii w Krzyżanowicach, Anna Bindacz i Wioleta Gaicka. Wśród zaproszonych gości znalazły się Maria Riedel – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Krzyżanowice i Maria Kiszka – radna Gminy Krzyżanowice.

Hasło przedmiotowe konkursu brzmiało „Ludzie, którzy zapisali karty historii Gminy Krzyżanowice”. Konkurs miał formę ustną, grupową. Uczniowie uczestniczyli w dwunastu rundach konkursowych. W 1. ich zadanie polegało na przyporządkowaniu miejscowości do podanego rodu, w 2. odgadywali wizerunki postaci, w 3. zmierzyli się z testem wyboru, w 4. musieli odgadnąć imiona i nazwiska osób, o których usłyszeli fragmenty biografii, w 5. mieli rozpoznać cytat, w 6. z rozsypanek wyrazowych układali zdania dotyczące zacnych postaci, w 7. z postaciami historycznymi kojarzyli zabytki i miejscowości, w 8. do tytułów dzieł zapisywali ich autorów, w 9. przy datach notowali kojarzone z nimi postacie i wydarzenia, w 10. losowali pytania i udzielali na nie odpowiedzi, w 11. rozwiązywali krzyżówkę i na koniec gimnazjaliści przygotowali pięciozdaniową wypowiedź ustną na temat jednej wybranej przez siebie postaci.

Pierwsze miejsce zdobyła grupa z ZSO Krzyżanowice: Agnieszka Studniczek, Natalia Uliarczyk i Szymon Szrot, drugie miejsce uczniowie z ZSO Chałupki: Kamila Gabor, Adam Derkowski i Adrian Szryt. Pan Grzegorz Utracki wszystkim uczestnikom konkursu wręczył dyplomy i nagrody: karty podarunkowe do Empiku o wartości 70 zł (I miejsce) i 50 zł (II miejsce) oraz foldery: „Śląski spichlerz. Tradycje kulturowe ziemi raciborskiej”, „Łączy nas kuchnia i muzyka”, „Tajemnice zamku w Raciborzu”, „Tajemnice Zespołu Klasztorno - Pałacowego w Rudach”, „Tradycje kulturowe ziemi raciborskiej”, płytę „Śląski spichlerz. Tradycje kulturowe ziemi raciborskiej” i breloczki z elementami charakterystycznymi dla naszego powiatu.

W Gliwickim Teatrze Muzycznym …

1 czerwca 2008 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera musicalu „Pinokio”. Uczniowie klas czwartych i kilkoro uczniów z klasy piątej miało okazję zobaczyć to przedstawienie 28 września 2010 r.

„Pinokio” w Gliwickim Teatrze Muzycznym to musicalowa wersja klasycznej bajki Carla Collodiego. Pinokio, wystrugany przez starego Dżepetta chce zostać prawdziwym chłopcem. Nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza że świat podsuwa mu pod drewniany nosek coraz to nowe pokusy. Jak łatwo im ulec, coraz bardziej oddalając się od upragnionego tytułu „grzecznego chłopca”!

Nowe piosenki Włodzimierza Korcza, magiczne sztuczki, teatralny wieloryb połykający biednego Pinokia – zmagania pajacyka z niepoprawnym światem dziecięca widownia Gliwickiego Teatru Muzycznego mogliśmy podziwiać w tej wyjątkowej teatralnej inscenizacji. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że teatr jest miejscem ciekawym i pełnym niespodzianek. Tu każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Mieliśmy okazję podziwiać piękne dekoracje, wspaniałe kostiumy, występy magika, balet oraz prawdziwą orkiestrę. Niezwykłą niespodziankę zrobił nam odtwórca roli Pinokia – Maciej Pawlak, który rozdawał autografy i robił sobie z nami zdjęcia. Zachęcamy wszystkich, jeżeli macie okazję, jedźcie do Gliwickiego Teatru Muzycznego, naprawdę warto!

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 maja 202521:10

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO]

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Ćwierćfinał Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej rozegrany w środowe, 14.05., popołudnie na boisku przy Srebrnej dostarczył wielu emocji. Naprzeciw siebie stanęły zespoły MKS Unii Racibórz oraz rezerwy ekstraklasowego GKS Katowice. I choć raciborzanie ostatecznie pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi, to tanio skóry w starciu z Gieksą nie sprzedali. Spotkanie rozegrano bez udziału publiczności.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.