Grand Prix dla chóru z Rud

Jubileuszowy XX Festiwal Pieśni Chóralnej, któremu patronuje Joseph von Eichendorff, odbył się wczoraj w Raciborskim Centrum Kultury. Tegoroczne Grand Prix wywalczył Chór Mieszany im. J. Rogera w Rudach przy MOKSiR w Kuźni Raciborskiej i DFK w Rudach. Przyznano po dwa miejsca I, II i III.
20 już raz w Raciborzu spotkały się chóry, które wykonały po trzy utwory. - Dwa z nich muszą być autorstwa Josepha von Eichendorffa, w tym przynajmniej jeden wyśpiewany w języku niemieckim. Do tego dochodzi pieśń ludowa lub autorstwa śląskiego kompozytora - wyjaśnili zasady uczestnictwa w Festiwalu Pieśni Chóralnej prowadzący Agnieszka Błońska i Krzysztof Świżewski.
W rywalizacji udział wzięło 11 chórów: Chór Mieszany Eichendorff Chor przy DFK w Raciborzu (dyr. Gabriela Janulek), Chór Mieszany Cecylia przy DK i DDFK w Krzanowicach (dyr. Kornelia Pawliczek-Błońska), Chór Mieszany Brosci Chorus przy DFK Brożec (dyr. Ewa Magosz), Chór Mieszany Parafii św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu (dyr. Aleksandra Gamrot), Chór Mieszany Małgorzata w Lyskach (dyr. Zygfryd Kupczyk), Chór Mieszany Cantate przy DFK w Pawłowie (dyr. Gabriela Grytner), Chór Mieszany Krappitzer Chor przy DFK w Krapkowicach (dyr. Ilona Gruchot), Chór św. Anny przy parafii i współpracy DFK w Krzyżanowicach (dyr. Leonard Fulneczek), Chór Mieszany im. J. Rogera w Rudach przy MOKSiR w Kuźni Raciborskiej oraz DFK w Rudach (dyr. Krystyna Lubos), Chór Mieszany Glogovia DFK Głogówek - Winiary (dyr. Oskar Koziołek), Chór Laudate z parafii Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach (dyr. Mirela Szutka).
Przybyli do RCK w sobotni wieczór mogli usłyszeć również 3 pieśni do słów Eichendorffa w tłumaczeniu Wiktora Bugli w wykonaniu połączonych chórów, kapeli Raciborzanka przy stowarzyszeniu Źródło (przygotowanie Mirela Koczwara, Paweł Kowol) i Chóru Mieszanego Strzecha (przygotowanie Piotr Libera). Były to: pieśń kościelna "O Mario" (dyr. Kornelia Pawliczek-Błońska), "Wesoły wędrownik" (dyr. Piotr Libera) i Carl Friedrich Zelter "Przez pola i dąbrowy" (dyr. Leonard Fulneczek). A na koniec połączony skład wykonał fragment finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena (Hymn Zjednoczonej Europy) - dyr. Paweł Kowol.
Przyznanych nagród było wiele, bo poza Grand Prix, które trafiło do Chóru Mieszanego im. J. Rogera w Rudach, przyznano po dwie nagrody I, II i III. I miejsce należało do Chóru Mieszanego Parafii św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu i Chóru św. Anny przy parafii i współpracy DFK w Krzyżanowicach. Na II pozycji uplasowały się: Chór Mieszany Eichendorff Chor przy DFK w Raciborzu i Chór Mieszany Brosci Chorus przy DFK Brożec, a na III: Chór Laudate z parafii Matki Bożej Różańcowej w Zwonowicach i Chór Mieszany Małgorzata w Lyskach.
Festiwal stał się również okazją do odznaczenia pięciu osób z Chóru Mieszanego Cecylia z Krzanowic Złotymi Odznakami za pracę społeczną i zasługi dla polskiego związku chórów i orkiestr. Odznakę otrzymali: Eryk Wonik (62 lata w chórze), Maria Wolnik (61 lat w chórze), Leon Wolnik (58 lat w chórze), Rita Joszko (55 lat w chórze), Józef Sławik (46 lat w chórze).
JaGA
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany