Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja11 października 201011:58

Pierwsi raciborscy inżynierowie

Pierwsi raciborscy inżynierowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

W tym roku mury PWSZ w Raciborzu opuścili pierwsi absolwenci kierunku automatyka i robotyka. Wśród nich znaleźli się Michał Papciak, Piotr Kasza i Waldemar Kaszny, których prace dyplomowe wyróżniono i nagrodzono w piątek, na oficjalnym rozpoczęciu nowego roku akademickiego.

Wszyscy trzej studia podjęli po skończonych technikach. - Michał uczęszczał do technikum w Rybniku, a my do ZSM w Raciborzu - mówili Piotr i Waldemar. - Zależało nam na kierunku inżynierskim, a automatyka i robotyka była jedynym dostępnym w naszym powiecie - dodają. Wszyscy trzej są mieszkańcami Raciborszczyzny. - Mieszkamy w gminie Krzyżanowice, ale każdy w innej miejscowości. Są to Tworków, Owsiszcze i Chałupki - opowiadają. Absolwenci raciborskiej uczelni na studiach inżynierskich nie poprzestają. Naukę kontynuują w Gliwicach, na kierunku mechatronika. - Nasze marzenie to praca przy robotach mobilnych - przyznają chłopcy.

Mieszkańcy Raciborszczyzny pochwalić mogą się już pierwszymi sukcesami w tworzeniu robotów. Piotr Kasza i Waldemar Kaszny stworzyli robota, który po przejściu przez pomieszczenie robi jego mapę, a Michał Papciak skonstruował robota przemysłowego. - Programuje się go, by np. prasował - wyjaśniają chłopcy. Nagrody przyznane przez komisję (przewodniczący honorowy poseł Henryk Siedlaczek, przewodniczący dr. hab. inż. Andrzej Sokołowski, prof. nzw. PWSZ, członkowie komisji: prof. dr hab. Wojciech Moczulski, prof. zw. PWSZ, dr hab. inż. Gariel Kost, prof. nzw. PWSZ, dr hab. inż. Andrzej Baier, prof. nzw. PWSZ) ufundowali Rafako i poseł Bogdan Marcinkiewicz. Zwycięzcy konkursu odebrali je w piątek w czasie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Automatyka i robotyka to kierunek w PWSZ w Raciborzu, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. - Liczba chętnych na podjęcie u nas studiów utrzymuje się na stałym poziomie, co nas cieszy, bo przecież mamy niż demograficzny - mówi wicedyrektor Instytutu Techniki i Matematyki Norbert Buba, który zauważa, że nie ma problemów również z otwarciem kierunku na studiach niestacjonarnych. - Dużo mamy chętnych, którzy już pracują, a spośród tych, którzy studiują stacjonarnie, większość kontynuuje naukę w Gliwicach - opowiada wicedyrektor. - Jest to kierunek techniczny, po którym łatwiej jest o pracę. Zauważamy, że już podczas praktyk wielu studentów otrzymuje pierwsze jej propozycje. A warunki nauki mają tu bardzo dobre, przede wszystkim kontakt z wyspecjalizowaną kadrą jest łatwiejszy, bo uczą się w małych grupach - dodaje.

JaGA

Opis nagrodzonych prac:

- „PROJEKT I WYKONANIE UKŁADU STEROWANIA MANIPULATORA” autorem, której jest inż. Michał Papciak, pracę zrealizowano pod kierunkiem dr inż. Krzysztofa Herbusia. W ramach pracy wykonano układ sterowania manipulatora o pięciu stopniach swobody. Jednostką nadrzędną układu sterowania jest komputer klasy PC, a układ sterowania umożliwia ruch efektora po liniach prostych w przestrzeni trójwymiarowej w układzie kartezjańskim. Aplikacja służąca do sterowania ruchem manipulatora pozwala na zmianę prądów i stopnia podziału kroku silników krokowych zastosowanych w napędach manipulatora, jak również na kontrolę temperatury silników i ich sterowników wraz z obsługą układu chłodzenia.

- „ROBOT MOBILNY STANOWIĄCY ŚRODOWISKO SPRZĘTOWE DO ROZWOJU ALGORYTMÓW NAWIGACJI AUTONOMICZNEJ” autorem, której jest inż. Piotr Kasza, pracę zrealizowano pod kierunkiem Prof. dr hab. Wojciecha Moczulskiego. W ramach pracy zbudowano autonomicznego, mobilnego robota, sterowanego z poziomu środowiska Microsoft Robotics Developer Studio. Wykonanie robota poprzedzała wnikliwa analiza istniejących rozwiązań oraz analiza wymagań stawianych takim konstrukcjom. W pracy przedstawiono szczegółowo etapy konstruowania, a także zastosowane narzędzia inżynierskie. Opisano i zweryfikowano sposób działania poszczególnych układów robota.

- „SYSTEM STEROWANIA ROBOTA MOBILNEGO UMOŻLIWIAJĄCY BUDOWĘ MAPY NIEZNANEGO OTOCZENIA” autorem, której jest inż. Waldemar Kaszny, pracę zrealizowano pod kierunkiem Prof. dr hab. Wojciecha Moczulskiego. Celem pracy było opracowanie systemu sterowania robotem mobilnym w środowisku programowym umożliwiającym symulowanie pracy robota oraz programowanie w języku wyższego poziomu. W pracy rozpatrzono zróżnicowane algorytmy nawigowania i mapowania robotów mobilnych. W kolejnym kroku przedstawiono symulację pracy robota w środowisku Microsoft Robotics Developer Studio bazując na modelu trójwymiarowym pomieszczeń do nawigacji oraz zaproponowano algorytm budowania map nieznanego otoczenia.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.