Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport5 sierpnia 202222:28

Wielka rywalizacja o diamenty Królowej Sportu. Justyna chce się odkuć

Reklama
Region:

Tylko godziny dzielą nas od największej w historii imprezy lekkoatletycznej, której gospodarzem będzie Stadion Śląski. Już jutro – w sobotę 6 sierpnia Kocioł Czarownic będzie gościł Diamentową Ligę. W zawodach weźmie udział ponad 50 medalistów Mistrzostw Świata, w tym elita polskich olimpijczyków z Tokio. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, w ramach którego odbędzie się Diamentowa Liga będzie transmitowany aż przez 155 stacji telewizyjnych.

W piątek 5 sierpnia, w dzień poprzedzający zawody na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, wicemarszałka Wojciecha Kałuży, dyrektora zawodów Piotra Małachowskiego, dyrektora Stadionu Śląskiego Jana Widery oraz plejady rodzimych i zagranicznych gwiazd lekkoatletyki.

Podczas konferencji, Piotr Małachowski, który jako dyskobol w swojej dyscyplinie czterokrotnie triumfował w Diamentowej Lidze, przekazał jedną ze swoich statuetek na ręce marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, dziękując w ten sposób w imieniu sportowców za zaangażowanie i efektywną pracę, dzięki której Stadion Śląski gości imprezę, jakiej jeszcze w naszym kraju nie było.

- Fakt otrzymania statuetki za zdobycie najwyższego lauru, jakim jest wygrana w Diamentowej Lidze, przekazanej mi przez Piotra Małachowskiego, wspaniałego sportowca, dziś dyrektora tych najbardziej prestiżowych na świecie zawodów lekkoatletycznych, to dla mnie ogromny zaszczyt. Dziękuję za to w imieniu nie tylko swoim, ale całego zarządu województwa i radnych Sejmiku. Traktuję to w sposób szczególny jako uznanie dobrze wykonanej, bardzo ciężkiej, rzetelnej pracy. Bo przyznanie organizacji Diamentowej Ligi Stadionowi Śląskiemu, który jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym to spełnienie marzeń. Jeszcze kilka lat temu byłoby to po prostu niemożliwe. A jednak zdołaliśmy przekonać światowe federacje, że stwarzamy doskonałą przestrzeń dla sportu. Udowodniliśmy to będąc gospodarzem czy Mistrzostw Świata Sztafet czy też Drużynowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, które odbywały się w trudnym czasie pandemii, a mimo to wykonaliśmy swoje zadanie perfekcyjnie. Do Diamentowej Ligi przybliżały nas też każde kolejne Memoriały Kamili Skolimowskiej i Janusza Kusocińskiego. Myślę, że Kamila Skolimowska widząc nasze zaangażowanie i miejsce, do którego dotarliśmy byłaby z nas dumna. W sobotę 6 sierpnia na arenie Kotła Czarownic zobaczymy elitę światowej lekkiej atletyki. Ponad 50 medalistów Mistrzostw Świata. Pamiętajmy przy tym, że ten prestiż, który dziś tak mocno celebrujemy, budowali nasi sportowcy. Polscy lekkoatleci to dziś także światowa czołówka. Razem dotknęliśmy sportowego nieba. Mam jeszcze jedno marzenie, by podczas Diamentowej Ligi na Śląskim padł rekord świata z udziałem naszych reprezentantów. Tego z całego serca wszystkim życzę. Bądźmy tam razem, wspólnie dopingujmy, stwórzmy to, co potrafimy najlepiej – niepowtarzalną atmosferę, która zawsze była wizytówką Kotła Czarownic. Jednym zdaniem: wszyscy na Śląski! – zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski.

Na konferencji czek na 30 tysięcy złotych otrzymał Paweł Fajdek, wielokrotny mistrz świata w rzucie młotem, który wielką formę potwierdził podczas ostatnich zawodów w Eugene, gdzie po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium. Jego występ także zobaczymy w sobotę w ramach Memoriału i to już na jego początku. - Klimat Śląskiego zawsze mi sprzyjał. Obiecuję rzucać daleko! – zapewnił nasz mistrz.

Drugą otwierającą Memoriał dyscypliną będzie skok o tyczce. Tu będziemy oklaskiwać w sumie ośmiu tyczkarzy, w tym absolutnie topowego Armanda Duplantisa. – Macie wspaniałą publiczność, a mnie to zawsze mobilizuje – podkreślił Szwed podczas dzisiejszej konferencji.

Z Duplantisem będzie rywalizował Piotr Lisek, który w przeszłości czterokrotnie triumfował podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej. - Jestem świadomy konkurencji, niemniej ciągle frapuje mnie sam fakt, że Diamentową Ligę mamy tutaj, na Śląskim, w Polsce. Czasami muszę się uszczypnąć, żeby do mnie dotarło, że to jest prawda. Dokonano tu czegoś naprawdę niemożliwego – powiedział P. Lisek.

Podczas zawodów formy będzie szukała Justyna Święty-Ersetic, jedna z naszych czołowych biegaczek specjalizująca się w dystansie na 400 metrów. - Ostatnie miesiące były różne, często niezbyt dobre. To idealny moment, żeby się „odkuć”, a atmosfera Kotła Czarownic zawsze mi w tym pomagała – zaznaczyła.

Na dystansie 100 metrów pobiegnie Shelly-Ann Fraser-Pryce. Jest ośmiokrotną medalistką olimpijską w biegach na 100 m i w sztafecie. W dorobku ma również dziewięć tytułów mistrzyni świata, co stawia ją w gronie najwybitniejszych lekkoatletek w dziejach.

- Często słyszę pytania, czy nie jestem już spełniona albo czy zwyczajnie nie mam dosyć? No to odpowiadam pytaniem: a niby dlaczego miałabym nagle porzucić coś, co kocham? Co jest moją pasją? Lubię stawiać sobie kolejne wyzwania. Naprawdę chcę być jeszcze lepsza! – zapewniała podczas piątkowej konferencji.

Warto przypomnieć, że wstęp na zawody Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej jest bezpłatny. Przygotowano 50 tysięcy miejsc. Nie ma biletów, obowiązuje zasada, „kto pierwszy ten lepszy”. Otwarcie bram Śląskiego nastąpi w samo południe. Konkurencje rozpoczną się o godzinie 13.30. Zawody w ramach Diamentowej Ligi ruszą o godzinie 16.00 i potrwają orientacyjnie do godziny 18.20.

Autor: UMWS/fot. Andrzej Grygiel, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności9 grudnia 202210:48

LPR wezwano na Ocice

LPR wezwano na Ocice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 grudnia 202209:43

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności8 grudnia 202218:35

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz

Najnowsza oferta nieruchomości m. Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności8 grudnia 202211:00

Pogrzebień ma nowego sołtysa

Pogrzebień ma nowego sołtysa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
UG Kornowac
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności7 grudnia 202210:08

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach

W Łubowicach o wyjątkowych kobietach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
lubowice.pl/Ewa Porwal, fot. FB/Zdrowo Bookknięte
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.