Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 października 202209:32

Kiedy powstaną kolejne odcinki obwodnicy do Rybnika i most na Uldze? Padło pytanie, jest odpowiedź!

Kiedy powstaną kolejne odcinki obwodnicy do Rybnika i most na Uldze? Padło pytanie, jest odpowiedź! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W mieście prowadzonych jest szereg prac drogowych, ale nie rozwiązują one podstawowego problemu - korków na DW 935 w stronę Rybnika. Lekarstwem ma być droga średnicowa Racibórz-Pszczyna. Na razie powstał odcinek od Rudnika do Rybnickiej i Piaskowej. Radni klubu Razem dla Raciborza pytają prezydenta co dalej?

- Efektem poprzedniej kadencji raciborskiego samorządu było przygotowanie w porozumieniu z samorządem województwa oraz sąsiednimi gminami dokumentacji projektowej oraz pozyskanie uzgodnień i decyzji środowiskowych wraz z decyzją realizacyjną Wojewody Śląskiego dla zadania związanego z budową obwodnicy Raciborza i kolejnych odcinków tzw. drogi Racibórz - Pszczyna. Dla raciborskiej obwodnicy pozyskano dofinansowanie z EU w wysokości 146 mln zł, pod koniec kadencji ogłoszono przetarg na jej realizacje, a wiosną bieżącego roku uroczyście oddano do użytkowania. Jak pokazuje praktyka, czas przygotowania i realizacji tak znaczących inwestycji drogowych jest trudny i czasochłonny. Mija powoli 4 lata naszej wspólnej kadencji, dlatego też pytamy w imieniu klubu radnych oraz mieszkańców Raciborza o losy pozostałych odcinków drogi, która niewątpliwie skróci czas dojazdu do autostrady A 1 i udrożni ruch samochodowy w kierunku Rybnika. W szczególności prosimy podanie informacji o stanie przygotowań do budowy kolejnych odcinków, kolejności ich realizacji oraz spodziewanych terminów rozpoczęcia prac drogowych - napisali radni w interpelacji do prezydenta Dariusza Polowego.

Czytaj też: Wiadomo już, w którym miejscu powstanie nowy most na Uldze

Jest odpowiedź włodarza. - W sprawie opracowania dokumentacji projektowej dla Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna prowadzone są prace projektowe zmierzające do rozpoczęcia budowy kolejnych etapów. Na dziś najbardziej zaawansowane są prace dla etapu 3, tj od węzła Sportowa w Rybniku do ul. Raciborskiej w Rydułtowach. Dla etapu tego przygotowana została dokumentacja budowlana oraz kompletny wniosek o wydanie decyzji ZRID. Trwa ostateczna weryfikacja treści wniosku oraz załączników. Do końca roku planowane jest uzyskanie stosownego pełnomocnictwa wydanego przez Zarząd Województwa Śląskiego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej do Wojewody Śląskiego. Rozpoczęcie robót nastąpi po wygospodarowaniu na ten cel środków finansowych przez Województwo Śląskie, jednak nie szybciej jak w II połowie 2024 r. Również dla etapu 2, tj. dla odcinka od węzła Raciborska w Rydułtowach do węzła Pstrązka w Czernicy gotowa jest dokumentacja budowlana oraz wniosek o wydanie decyzji ZRID wraz z załącznikami graficznymi. Trwa weryfikacja przekazanych przez Wykonawcę dokumentów. Złożenie dokumentów do właściwego organu celem uzyskania zgody na rozpoczęcie robót budowlanych uzależnione będzie od pozyskania stosownych środków finansowych przez Województwo Śląskie.

Dla etapu 1, tj. od węzła Pstrązka do ul. Piaskowej w Raciborzu, trwają prace projektowe. Opóźnienie na tym etapie spowodowane jest głównie z powodu niejasnego stanowiska PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotyczącego przejścia przez linię kolejową nr 176 relacji Racibórz Markowice – Olza oraz koniecznością zmiany gotowej dokumentacji. Dla tego etapu na chwilę obecną nie można precyzyjnie określić szacowanego terminu rozpoczęcia robót budowlanych - odpisał Polowy.

Autor: red., fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności8 grudnia 202209:43

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach

Poparzenie w Zabełkowie, zadymienie w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.