Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 kwietnia 202209:51

Dyrektor Muzeum zdradził, co jest bolączką placówki. Będzie kawiarnia i oświetlenie kościoła

Dyrektor Muzeum zdradził, co jest bolączką placówki. Będzie kawiarnia i oświetlenie kościoła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Temat funkcjonowania Muzeum zdominował dyskusję na wczorajszej (20.04.) Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej Rady Miasta.

Pierwszym punktem środowego posiedzenia było przedstawienie sytuacji, problemów oraz planów raciborskiego Muzeum. Przedstawieniem zagadnienia zajął się Romuald Turakiewicz, dyrektor placówki. – Mamy jedne z największych zbiorów na Śląsku, systematycznie się one powiększają. W związku z tym ich utrzymanie na odpowiednim poziomie jest naprawdę trudnym wyzwaniem – mówił dyrektor placówki. Romuald Turakiewicz przedstawił także strukturę zatrudnienia Muzeum. – Struktura ta wydaje mnie się niewystarczająca, będę dążył do jej zmiany, w ten sposób, by w naszej kadrze było więcej osób wielozadaniowych – dodał.

Dyrektor Muzeum w Raciborzu stwierdził także, że szczególną bolączką kierowanej przez niego placówki jest pozyskiwanie środków zewnętrznych. – Do tej pory nie mieliśmy z tym dużej styczności, ale będę chciał wykorzystać pracowników pracujących w dziale innowacji do ich pozyskiwania – stwierdził.

Romuald Turakiewicz przedstawił także, jakie ekspozycje znajdują się w budynkach raciborskiego Muzeum. – Są ekspozycje stałe i czasowe. Mamy do dyspozycji także bibliotekę, z której my korzystamy, ludzie już zdecydowanie mniej. Jest to swego rodzaju spadek jeszcze po muzeum niemieckim – powiedział sternik Muzeum.

Przedstawione zostały także bolączki, jakie trapią raciborską placówkę muzealną. – Naszą bolączką są w szczególności magazyny. Nasze zbiory nieustannie się powiększają, a powierzchnia magazynowa pozostaje bez zmian. W swym programie rozwoju Muzeum proponowałem budowę osobnego budynku właśnie z przeznaczeniem na magazyny. Propozycję tę złożyłem nie mając pieniędzy. Nie ma ich także teraz, w związku z tym w tym roku z pewnością nie poczynimy żadnych kroków w tym kierunki – mówił.

Romuald Turakiewicz mówił także o planach remontowych związanymi z budynkami Muzeum. – W przypadku budynku po kościele dominikańskim mowa o kwocie 9 mln złotych, w przypadku kamienicy przy Chopina to kwota 7 mln złotych. Kwoty są ogromne, ale z racji tego, że Muzeum jest jedną z ważniejszych instytucji w naszym mieście i naprawdę warto byłoby zainwestować – stwierdził. Dodał także, że plany zakładają kompleksowy remont oraz montaż wind. Podane kwoty uwzględniają także organizację kolejnych wystaw.

Dyrektor Muzeum przybliżył także plany związane z organizacją nowych wystaw. – Na pewno rozbudowana zostanie wystawa egipska, która znajdzie się w budynku przy Gimnazjalnej. Planujemy także stworzenie wystawy plenerowej dotyczącej dziejów klasztoru Dominikanek – powiedział.

Romuald Turakiewicz przedstawił także radnym projekty zagospodarowania przestrzeni wokół Muzeum. – Przygotowaliśmy projekty, które obecnie są na etapie konsultacji u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu zgody nie będziemy sadzić roślin latem, tylko dopiero jesienią. Podpisaliśmy także umowę z kawiarnią działającą w RCK, by na zapleczu Muzeum zorganizować ogródek letni. Mogłyby się tak także odbywać nasze wystawy plenerowe – powiedział.

Sternik Muzeum zdradził także, że przygotowano koncepcję oświetlenia budynku przy Gimnazjalnej. – Projekt zakłada oświetlenie przy użyciu oświetlenia LED. Kwota, która miałaby być przeznaczona sięga wysokości 280 tys. złotych. Projekt ten nie będzie raczej tym, który zostanie zaakceptowany – mówił. W trakcie swej prezentacji Romuald Turakiewicz powiedział również, że jest zadowolony z działania SOWY.

a zakończenie wystąpienia dyrektor Muzeum zdradził plany na najbliższy okres. Placówka z Chopina/Gimnazjalnej ma zamiar wyjść z wystawami do raciborzan poprzez organizację wystaw na bulwarach nadodrzańskich. Zwiększona zostanie także ilość imprez muzealnych. W planach jest uruchomienie usługi przewodnickiej polegającej na oprowadzaniu po raciborskiej starówce. Planowane jest także umożliwienie oprowadzania w językach obcych – po angielsku i po czesku, a także po niemiecku. Dyrektor Muzeum planuje także wydawanie rocznika poświęconego muzealnictwu i historii naszego regionu. W planach jest również wykonanie nowych aranżacji wejść do budynków przy ulicy Gimnazjalnej i Chopina.

- Bardzo się cieszę, że Muzeum zaistnieje w przestrzeni miejskiej. Dobrym pomysłem jest wyjście do raciborzan, być może zachęci ich to do częstszych odwiedzin. Oferta jest dobra, może warto byłoby ją rozesłać do różnych instytucji czy przedsiębiorstw – powiedziała przewodnicząca Tomaszewska.

Jako pierwsza z radnych głos zabrała Ludmiła Nowacka. – Czym wyraża się promuzealna postawa naszych mieszkańców, o której pan mówił? W naszym kierunku kierują państwo komunikaty z potrzebami. W jaki sposób Rada Miasta mogłaby pomóc? Cieszy, że mamy wspaniałe zbiory. Ale jak je wykorzystujemy, czy mamy z tego jakieś profity? Co z tymi spotkaniami w czwartek, czy one będą płatne? Jak będzie wyglądało to wydawnictwo? – dociekała radna.

- Wiele z tych rzeczy dopiero się pojawia w naszych głowach, krystalizują się. Odnośnie wydawnictwa nie zamykamy się jedynie na tematy muzealne. To ma być coś, co promuje nie tylko Muzeum, ale także naszą ziemię raciborską. Każdy, kto chciałby publikować, może to robić. Czy dotyczyć to będzie Raciborza, czy Krzanowic. Odnosząc się do zainteresowania raciborzan, widzę to w taki sposób, że im społeczeństwo staje się coraz bardziej zasobne, zaczyna się interesować kulturą, historią. Jest wielu kolekcjonerów, którzy się do nas zgłaszają. Nawet w mniejszych miejscowościach pojawiają się Izby Regionalne, gdzie lokalna społeczność może pamiątki gromadzić. Muzeum jest właśnie miejscem, gdzie można pokazać dorobek swojego regionu. Spotkania w czwartki będą bezpłatne. Tak jak wernisaże są bezpłatne, tak i te spotkania będą bez opłat. Co do pomocy Rady Miasta, to wydaje mi się, że jest teraz zdecydowanie za wcześnie. Gdy będziemy mieli inwentaryzację techniczną, to z pewnością będziemy się w pierwszej kolejności starali się o środki zewnętrzne – odparł R. Turakiewicz.

Radny Zygmunt Kobylak zapytał o wykorzystanie cyfryzację i wykorzystanie multimediów. – Mamy to z tyłu głowy, by przy nowych wystawach wykorzystać nowe technologie. Chciałbym jednak, by zrobione to było w sposób wyważony, tak aby ludzie nie skupiali się na ekranach, a na zabytkach. Nie raz bywa bowiem tak, że to co na ekranie dominuje zabytki – powiedział dyrektor raciborskiego Muzeum.

Do dyskusji włączył się radny Leon Fiolka. – Z tego co pamiętam, już kilka lat temu zbiór Muzeum liczył około 500 tys. elementów. Jest to przechowywane w takich warunkach jakich jest. Musi to być jednak zrobione w taki sposób, by warunki były zdecydowanie lepiej. Czy widzi pan możliwość dogadania się z powiatem, by część tych eksponatów była wystawiana na zamku? – dociekał radny.

- Ta koncepcja po części upadła. Powiat podjął pewne kroki, niejako porzucając poprzednie koncepcje. Jestem w kontakcie z panią dyrektor, która przejawia chęć wypożyczenia części naszych eksponatów na wystawy. To co jest najcenniejsze, jest na wystawach, a to co nie ma walorów wystawienniczych jest w magazynie. Przyznam, że będę prowadził dalsze rozmowy z panią dyrektor zamku. Nie jest za późno, ale kroki podjęte przez powiat sprawiają, że wycofać się może być niezwykle trudno – powiedział R. Turakiewicz.

Głos zabrał także wiceprezydent Dawid Wacławczyk. – Padło pytanie, co Rada Miasta może zrobić by pomóc. Przede wszystkim przygotować się o częste wnioski o środki pieniężne, z przeznaczeniem w głównej mierze na wkład własny do pozyskiwanych środków zewnętrznych. Cieszy także to, że w ciągu czasu, gdy jest pan dyrektorem to Muzeum wyszło niejako z ukrycia. W zespole muzealnym zaczyna się wzbudzać dobra energia. Bardzo buduje mnie także współpraca z organizacjami pozarządowymi. Co dla mnie istotne Muzeum staje się z jednostki funkcjonującej samodzielnie, jednym z filarów kultury raciborskiej – mówił.

- Dziękujemy za prezentacje. Przedstawił pan wiele ciekawych pomysłów. Będziemy trzymać kciuki i kibicować. Proszę nas odwiedzać, i my was będziemy odwiedzać – powiedziała Z. Tomaszewska na zakończenie dyskusji.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.