Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lutego 202216:00

Karma wraca, czyli klątwa placu Długosza

Karma wraca, czyli klątwa placu Długosza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ponad 8300 m kw. w centrum miasta doczekało się całego katalogu planów i wizji, ale jak dotąd żadna nie została zrealizowana. Po głośnej koncepcji Eko-Okien nastała cisza. Działka wciąż służy za parking, wybieg dla piesków, a ostatnio za tor przeszkód w Bitwie o basztę.

Plac Długosza to największa i głęboka blizna w krajobrazie miasta. Do 1945 r. gęsto zabudowany, podzielony na dwa place (św. Marcelego i Nowy Targ), tętnił życiem. Po wojnie zabudowę zrównano z ziemią (cegły wysłano na odbudowę Warszawy), a pustą przestrzeń wypełniały socjalistyczne manifestacje (pozostało podium dla partyjnych sekretarzy przy baszcie i głośniki na słupach z oświetleniem) lub kolejki do małej stacji paliw przy akwarium, jak nazwano duży blok przy Piwnej.

Po upadku PRL-u manifestacje zastąpiły festyny i uroczystości religijne, pustą przestrzeń wykorzystano pod parking, a w umysłach władz i projektantów zaczęły się rodzić koncepcje rewitalizacji ogromnej przestrzeni. Wiele miast już jednak poradziło sobie z podobnymi wyzwaniami, dając przykład ciekawych architektonicznych aranżacji, a w Raciborzu wciąż obrazek rodem z PRL-u. Jakby nad placem Długosza zawisła jakaś klątwa.

Dla wyobraźni urbanistów i architektów takie miejsce to wyzwanie. Niejedni więc puszczali wodze fantazji, proponując na wizualizacjach futurystyczne kształty wielkich obiektów użyteczności publicznej. Niestety, więcej uwagi poświęcano wyglądowi niż sensownej odpowiedzi na pytanie, jakie funkcje mają te budowle pełnić.

W czasach Jana Osuchowskiego zrodziła się myśl powrotu do zabudowy mieszkaniowej, której śladem są rysunki zachowane w magistrackim archiwum. Mirosław Lenk najpierw widział tu obiekt handlowy. To był okres, w którym samorządowcy z Raciborza patrzyli zazdrośnie na dwie galerie w Rybniku. Koncepcja była o krok od realizacji. Spółka Echo-59 plac kupiła, planując wznieść tu galerię, ale ostatecznie nie przystąpiła do aktu notarialnego, tracąc 800 tys. zł wadium.

Potem uznano, że wolna przestrzeń musi jednak pozostać, bo miastu brakuje parkingów i miejsca na plenerowe wydarzenia. Archiwa prasowe są pełne doniesień o koncepcjach, szykowanych przez profesjonalistów oraz studentów.

Po kilku latach debat udało się w końcu wybrać kierunek, przygotować dokumentację i pozyskać 6,3 mln zł z funduszy unijnych na finansowanie. Pozostało wyłonić wykonawcę i podpisać umowę. Wtedy przyszły wybory 2018 r.

Koncepcja z czasów Lenka, a konkretnie tzw. czerwony budynek w miejscu starej stacji paliw wypełnił przedwyborczą dyskusję. Miała tu powstać pralnia i kawiarenka internetowa. Nie był to wymysł urzędników z magistratu, lecz spełnienie unijnych wymogów, które wskazywały, że inwestycji musi towarzyszyć misja społeczna.

Lenk nie zadbał o komunikację społeczną. Ruszyła lawina komentarzy. Mało kto wtedy zagłębiał się w niuanse finansowania unijnych projektów, za to każdy pukał się w głowę słysząc o kawiarence i pralni. Ratusz publikował oświadczenia, ale nie mógł powiedzieć wprost, że wymyślono to na dokładkę, po to tylko, by po zakończeniu okresu trwałości projektu znaleźć inne przeznaczenie dla czerwonej budowli. Korzyścią miała być nowa aranżacja placu Długosza, niezamykająca drogi do nowego zagospodarowania przestrzeni w przyszłości. Mleko się wylało, a Lenk przegrał wybory.

Gdyby Dariusz Polowy kontynuował projekt M. Lenka, dziś mielibyśmy zgoła inny obszar pomiędzy kościołem farnym a basztą, okres trwałości projektu zmierzałby do końca, co otwierałoby pole do nowego zagospodarowania czerwonego budynku, np. na centrum informacji turystycznej.

Stało się jednak inaczej. Krytykując kawiarenkę i pralnię, D. Polowy zrezygnował z unijnego wsparcia. 6,3 mln zł wróciło do Katowic. Część tej kwoty udało się potem odzyskać na lewostronne bulwary, realizowane według pomysłu z czasów Lenka, mimo że obecni rządzący, jeszcze jako opozycjoniści, nie szczędzili mu krytyki za prawobrzeżną przystań. Punkt widzenia jak widać zależy od punktu siedzenia.

W lutym 2019 r. głośna stała się koncepcja Eko-Okien. Pięknie zaprojektowany obiekt przenosił Racibórz w inny wymiar – nowoczesnej architektury z elementami, na które dziś stawiają wielkie metropolie – pięknym ogrodem na dachu. Obowiązywała już co prawda uchwała o sprzedaży placu Długosza, ale dla podkreślenia, iż ma to być dzieło tej kadencji, dysponujący wówczas większością w Radzie Miasta prezydent Polowy przeforsował nową. To jak na razie ostatni postawiony krok na drodze realizacji planów kornickiej spółki.

Plac Długosza przyszłości. Przegląd niezrealizowanych wizji i koncepcji. Poniżej projekt Eko-Okien

Przetargu na sprzedaż nigdy nie ogłoszono, a na pytania, co dalej z projektem Eko-Okien, prezydent co rusz odpowiada, że czeka na ostateczne stanowisko producenta stolarki okiennej. To samo powtórzył na ostatniej konferencji prasowej. – Dajmy mu czas – usłyszeli dziennikarze.

Czas jednak mija, kadencja Polowego powoli dobiega końca, a pytanie o przyszłość pl. Długosza wciąż pozostaje bez odpowiedzi. I nie jest związane tylko z tym, czy Eko-Okna zdecydują się inwestować w sercu Raciborza, a prezydent ogłosi otwarty przetarg, który spółka z Kornic niekoniecznie przecież musi wygrać. Dla wyludniającego i starzejącego się centrum Raciborza teren pomiędzy Nową a Piwną to wciąż niewykorzystany potencjał. Samorząd musi go dokładnie zdefiniować na tle aktualnych wyzwań dla nowoczesnych miast i znaleźć pomysł na wykorzystanie. I oby nie były to modne ostatnio w raciborskich kręgach władzy lodowiska, parki i tężnie solankowe.

Karma wraca – chciałoby się rzec. Tak jak Mirosław Lenk musiał tłumaczyć się za czerwony budynek z pralnią i kawiarenką, tak dziś – jeśli Eko-Okna nie zrealizują swojej wizji - Dariusz Polowy będzie rozliczany za oddanie do Katowic 6,3 mln zł unijnej dotacji i brak planu B dla serca starego miasta.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202217:35

Bębniarze i cyrkowcy - bulwary oficjalnie otwarte [WIDEO]

Bębniarze i cyrkowcy - bulwary oficjalnie otwarte [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

To ostatni etap trwającego już dekadę procesu zbliżania miasta do Odry. Lewostronne bulwary były co prawda gotowe już w grudniu, ale z oficjalnym otwarciem poczekano na lepszą aurę, która umożliwia organizację imprez w plenerze.

(waw)
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Aktualności28 maja 202210:45

Święto samorządowców w Belwederze z raciborskim akcentem

Święto samorządowców w Belwederze z raciborskim akcentem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął wczoraj, 27.05., udział w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Wręczył ordery i odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego.

KPRP, fot. Dawid Wacławczyk/FB
Reklama
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Aktualności28 maja 202212:08

Konna procesja na św. Urbana w Łubowicach

Konna procesja na św. Urbana w Łubowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Kraina pałaców i zieleni - tak określa się lewobrzeżne tereny gminy Rudnik. Dziś odbywa się tu procesja na św. Urbana.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności28 maja 202211:01

Targ staroci w Pietrowicach Wielkich i walizka z Orient Expressu

Targ staroci w Pietrowicach Wielkich i walizka z Orient Expressu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Majowa edycja pietrowickiego targu staroci i targu końskiego miała nieco mniej sprzedających, ale za to wśród oferowanych przedmiotów można było dostrzec kilka ciekawostek.

red.
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Reklama
Reklama
Sport28 maja 202211:13

Już pływam - finałowa runda w H2Ostróg

Już pływam - finałowa runda w H2Ostróg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po roku podstawowej nauki pływania w raciborskich szkołach w klasach 1-3, dziś, 28 maja, przyszedł czas na podsumowanie.

red.
Aktualności28 maja 202219:07

W gminie Krzyżanowice wspomnieli wielkich kompozytorów

W gminie Krzyżanowice wspomnieli wielkich kompozytorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Po pandemicznej przerwie do kalendarza imprez w gminie Krzyżanowice wrócił tradycyjny koncert ku czci Ludwiga van Beethovena oraz Franciszka Liszta.

ŁB/UG
Reklama
Sport28 maja 202211:23

4. Bieg Małego Polaka im. Cichociemnych [FOTO i WIDEO]

4. Bieg Małego Polaka im. Cichociemnych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Ponad sześćdziesiąt zawodników stanęło na starcie cyklicznej imprezie biegowej dla dzieci i młodzieży zorganizowanej przez raciborskie Stowarzyszenie ReStart wspólnie z Zakładem Poprawczym i Raciborkami OCR.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności28 maja 202213:10

Biblioteka i partnerzy zaprosili małych raciborzan na Dzień Dziecka [FOTO i WIDEO]

Biblioteka i partnerzy zaprosili małych raciborzan na Dzień Dziecka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przed południem na Kasprowicza zrobiło się gwarno. Dla małych raciborzan był to przedsmak Dnia Dziecka.

red.
Aktualności28 maja 202213:25

Z bizneswoman po średniowiecznym Raciborzu - premiera drugiego questu [WIDEO]

Z bizneswoman po średniowiecznym Raciborzu - premiera drugiego questu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś premiera drugiego raciborskiego questu, którego bohaterką jest Ofka Piatówna, słynna raciborska dominikanka, przeorysza klasztoru św. Ducha, o które mówią, że była bizneswoman wieków średnich. Mniszka oprowadzi graczy po dawnym Ratibor.

red.
Reklama
Reklama
Sport27 maja 202212:21

Kolejny weekend lekkoatletycznych zmagań w Raciborzu

Kolejny weekend lekkoatletycznych zmagań w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W najbliższy weekend 28-29 maja odbędą się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Śląska seniorów, młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych, których organizatorami są Śląski Związek Lekkiej Atletyki w Katowicach, Miasto Racibórz, OSiR Racibórz, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, oraz MKS - SMS "Victoria" Racibórz.

red.
Aktualności28 maja 202217:48

Trener Piotr Morka o królowej sportu, która przyciąga coraz więcej młodych osób w Raciborzu

Trener Piotr Morka o królowej sportu, która przyciąga coraz więcej młodych osób w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Doświadczony szkoleniowiec ZSOMS i raciborskiej Victorii, przy którym swoje pierwsze kroki stawiała Justyna Święty-Ersetic, widzi świetlaną przyszłość dla lekkiej atletyki w naszym mieście. Mamy bazy i świetnych trenerów.

(waw)
Reklama
Aktualności27 maja 202219:04

Uroczysty wojskowy capstrzyk w Kuźni Raciborskiej [WIDEO]

Uroczysty wojskowy capstrzyk w Kuźni Raciborskiej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Wczoraj (26.05.) wieczorem, po raz drugi na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej 6 Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic zorganizował uroczysty capstrzyk.

wideo RTK, fot. główne FB/6 Batalion Powietrznodesantowy, Sebastian Brzezina
Sport28 maja 202219:56

Krzanowice-Lubomia. Nam strzelać nie kazano [FOTO]

Krzanowice-Lubomia. Nam strzelać nie kazano [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W jednym z meczów XXX kolejki klasy okręgowej Podokręgów Racibórz i Rybnik naprzeciw siebie stanęły zespoły z dolnej strefy tabeli.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.